Internet & Gry - Reklama

Raport Fortinet: coraz więcej cyberataków na firmy i urządzenia IoT

Fortinet, globalny dostawca zaawansowanych cyberzabezpieczeń, zaprezentował wyniki najnowszego raportu na temat zagrożeń informatycznych. Według niego liczba wykrytych eksploitów wzrosła o 82% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Cyberprzestępcy z coraz większą intensywnością biorą też na cel urządzenia IoT.
 

 
Znaczący wzrost liczby eksploitów i ruchu szyfrowanego
Według danych firmy Fortinet w czwartym kwartale 2017 roku wykryto średnio użycie 274 eksploitów (programów wykorzystujących luki w bezpieczeństwie) na firmę. To wzrost o 82% w stosunku do poprzedniego kwartału. Wzrosła także liczba wykrytych rodzin złośliwego oprogramowania (o 25%) oraz unikalnych wariantów – o 19%, co wskazuje na trwającą ewolucję narzędzi stosowanych przez cyberprzestępców.
Udział ruchu szyfrowanego za pomocą protokołu HTTPS oraz SSL wzrósł w ostatnim kwartale minionego roku do średniego poziomu 60%. – Szyfrowanie może z pewnością pomóc w ochronie danych, ale jednocześnie powoduje ograniczenie widoczności sieci, co stanowi prawdziwe wyzwanie dla tradycyjnych rozwiązań bezpieczeństwapodkreśla Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet.
Intensywność ataków na IoT
Trzy spośród dwudziestu największych ataków zostało zidentyfikowanych jako wymierzone w urządzenia IoT w firmach. W przeciwieństwie do wcześniejszych ataków, skoncentrowanych na jednym błędzie oprogramowania, nowe botnety IoT (np. Reaper, Hajime) wykorzystują wiele luk jednocześnie. Tego typu cyberatak jest znacznie trudniejszy do odparcia. O możliwościach Reapera świadczy wzrost liczby powiązanych z nim eksploitów z 50 tysięcy do 2,7 miliona w ciągu zaledwie kilku dni. Ponadto eksperci Fortinet wykryli czterokrotnie większą aktywność złośliwego oprogramowania atakującego kamery Wi-Fi.
Niesłabnące trendy: ransomware i cryptojacking
Nie traci na popularności nastawione na wyłudzenie okupu oprogramowanie ransomware. Najbardziej rozpowszechnionym jego wariantem był Locky, a na drugim miejscu znalazł się GlobeImposter. Nastąpiła także interesująca zmiana w Darknecie. Bitcoin nie jest już jedyną kryptowalutą używaną do opłacania okupu, a cyberprzestępcy akceptują również np. Monero.
Rośnie zjawisko cryptojackingu – czyli wykorzystania złośliwego oprogramowania do wykopywania kryptowalut. Cyberprzestępcy wykorzystują moc obliczeniową komputerów niczego nieświadomych ofiar do ich wydobywania.
Industrial malware i kradzież danych za pomocą obrazów
Wzrasta liczba wykrytych luk bezpieczeństwa w przemysłowych systemach kontroli i bezpieczeństwa. Udane ataki tego typu mogą spowodować znaczne szkody o dalekosiężnych skutkach, np. zatrzymując dostawy energii elektrycznej.
W ostatnim czasie zestaw eksploitów Sundown został wykryty przez większą liczbę organizacji niż jakikolwiek inny. Sundown wykorzystuje steganografię, czyli rodzaj ataku, który osadza złośliwy kod w plikach graficznych. Ta metoda nie była przez ostatnie lata szeroko stosowana, jednak zdaje się być coraz częściej wykorzystywana przez cyberprzestępców.
– Cyberzagrożenia są coraz bardziej różnorodne i obecnie żadna organizacja nie może być pewna stabilności funkcjonowania bez odpowiednich zabezpieczeń informatycznych. Tradycyjne strategie oraz architektury bezpieczeństwa muszą być zastąpione przez zintegrowane i zautomatyzowane rozwiązania, które działają z dużą precyzją i szybkością – komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Metodologia badania
Globalny raport zagrożeń informatycznych Fortinet to kwartalny przegląd, który stanowi zestawienie danych analitycznych zebranych przez laboratoria FortiGuard Labs. Ponadto Fortinet publikuje bezpłatny biuletyn informacyjny o zagrożeniach (Threat Intelligence Brief), analizujący największe niebezpieczeństwa związane ze złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi, które zostały wykryte w ostatnim czasie wraz z linkami do wyników najważniejszych badań nad zdarzeniami z ostatniego tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *