„Geniusz: Picasso” – premiera na kanale National Geographic
Kanał National Geographic przedstawia drugi sezon nominowanej do nagród Emmy i Złotych Globów antologii telewizyjnej pt. „Geniusz: Picasso”. W roli Pabla Picassa występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Television Studios i Imagine Television. Producentami wykonawczymi są zdobywcy Nagród Akademii Filmowej, Brian Grazer i Ron Howard.
„Geniusz: Picasso” – premiera w niedzielę 22 kwietnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic
Gdy byłem dzieckiem, matka mówiła mi: jeżeli będziesz żołnierzem, zostaniesz generałem. Jeśli będziesz mnichem, skończysz jako papież. Chciałem być malarzem i zostałem Picassem. – PABLO PICASSO
Niewielu artystów pozostawiło po sobie tak bogaty dorobek, jak Pablo Picasso. Był on jednym z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku, którego kariera trwała nieprzerwanie przez 80 lat. Szacuje się, że dorobek Picassa, który dożył 91. roku życia, obejmuje około 50 tysięcy prac. Jego porywczy temperament i niezwykła wena twórcza były nierozerwalnie związane z pełnym zawirowań życiem prywatnym – burzliwymi małżeństwami, licznymi romansami, zmieniającymi się sympatiami politycznymi i przelotnymi fascynacjami. Picasso nieustannie kreował siebie na nowo, wyznaczał nowe trendy w sztuce i przesuwał granice. Odtwórcą tytułowej roli – Pabla Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la Santísima Trinidad Ruiz Picassa jest Antonio Banderas. Alex Rich („Glow”, „Detektyw”) wciela się z kolei w rolę młodego artysty.
Produkcja „Geniusza: Picasso” rozpoczęła się w ubiegłym roku. Zdjęcia do serialu powstawały w wielu miastach, w których mieszkał i tworzył artysta, m.in. w Paryżu, Barcelonie, Budapeszcie i na Malcie. Aktorzy i ekipa produkcyjna pracowali również w hiszpańskiej Maladze, gdzie urodził się nie tylko Picasso, ale też Antonio Banderas. Zdjęcia powstawały w domu, w którym na świat przyszedł wielki malarz, w kościele, w którym został ochrzczony i na arenie walki byków, gdzie w młodzieńczych latach Picasso szukał inspiracji. To właśnie w Maladze, od dość niezwykłych okoliczności narodzin artysty, rozpoczyna się cała seria. W pierwszych minutach poznajemy też małego Pablo (Alessio Scalzotto), który uczy się rysować pod bacznym okiem swojego ojca José Ruiza Blasco.
W dalszej części produkcji zobaczymy, że młody Pablo wcale nie chciał studiować na akademii sztuk pięknych, pomimo że jego bogaty wuj dr Salvador Ruiz (Jordi Mollà) był gotów płacić za niego czesne. Niedługo potem w barcelońskim barze, gdzie spotkają się wolnomyśliciele, młody artysta pozna Carlesa Casagemasa (Robert Sheehan), z którym w nadziei na sławę i bogactwo pojedzie do Paryża. W stolicy Francji szczęścia szuka jednak wielu marzących o wielkiej karierze hiszpańskich artystów. Pablo jest zafascynowany nocnym życiem Paryża, ale czuje się zawiedziony, że lokalni marszandzi sztuki stawiają na tradycyjny, klasyczny styl. Postanawia jednak tworzyć obrazy, które szybko znajdą nabywców. W ten sposób powstaje słynne płótno przedstawiające klub „Le Moulin de la Galette”. Wkrótce tragiczna śmierć przyjaciela wywrze ogromny wpływ na jego twórczość. Pablo wykreuje swój styl na nowo i zacznie malować obrazy utrzymane w przygaszonych odcieniach błękitu.
Artysta mieszka w rozpadającej się ruinie na Montmartrze i jest stałym bywalcem okolicznego kabaretu Au Lapine Agile, gdzie spotykają się jego znajomi. Wśród nich jest francuski poeta, malarz i krytyk Max Jacob (w tej roli T.R. Knight). To właśnie tam poznaje też swoją przyszłą kochankę Fernandę Olivier (graną przez Aisling Franciosi) i maluje jej niezwykle intymny, emanujący subtelnym erotyzmem portret. Pablo traci zainteresowanie kolorem niebieskim i tematami, które jeszcze niedawno go fascynowały. Teraz na jego obrazach pojawiają się lunaparki, cyrkowcy i odcienie rozbielonego różu. Źródłem jego inspiracji staje się poezja jednego z najbliższych przyjaciół – Guillaume’a Apollinaire’a (w tej roli występuje Seth Gabel). Jasne barwy i pełne optymizmu obrazy zwracają uwagę kolekcjonerów i mecenasów sztuki, w tym mieszkającego w Paryżu bogatego amerykańskiego rodzeństwa – Gertrudy (Tracee Chimo) i Leo Steinów (Iddo Goldberg).
Artysta ma już czterdzieści kilka lat. Jest żonaty i ma syna z pierwszego małżeństwa. To jednak nie jest żadną przeszkodą dla jego burzliwego temperamentu. Artysta wdaje się w namiętny romans z dużo młodszą od siebie Marie-Thérèse Walter (Poppy Delevingne). Po narodzinach ich córki Mai, Picasso i Walter pomieszkują ze sobą przez jakiś czas. Wycofana i uległa kobieta była dla Picassa idealną odskocznią w czasie trwania jego burzliwego i naznaczonego licznymi zdradami małżeństwa, ale szanse na stały związek przekreśliły zbyt uległy charakter Marie-Thérèse Walter i jej brak ciekawości świata. Bardzo szybko Picasso nawiązał kolejny romans ze znaną i piękną fotografką Dorą Maar (Samantha Colley), która dorównywała mu ambicjami, intelektem i żywiołową osobowością. Maar została jego kochanką i towarzyszką życia. Picasso znudził się jednak także nią, ale zanim ich związek ostatecznie się rozpadł, rozpoczął flirt z młodziutką Françoise Gilot (Clémence Poésy). Mimo że miała ona zaledwie 21 lat, 61-letni Picasso postanawia związać się z nią na dobre. Jest to początek długiego związku dwojga artystów.
Opisy odcinków:
Odcinek 1
W pierwszym odcinku poznajemy historię Picassa od samego początku, czyli jego narodzin. Przyszły geniusz tuż po urodzeniu był tak słaby, że obawiano się, czy w ogóle przeżyje. Niekonwencjonalna metoda zastosowana przez wuja, przywróciła siły noworodkowi i w kolejnych scenach poznamy najpierw chłopca zafascynowanego malarstwem, następnie niezwykle zdolnego młodzieńca. Młody Picasso to artysta pewny siebie, z wyrazistą osobowością, która nie zgadza się na podporządkowanie i postępowanie zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Dlatego właśnie młody Pablo bardzo wcześnie rozpoczyna pracę nad własnym – niepowtarzalnym stylem. Bunt i łamanie zasad, ale jednocześnie pasja i fascynacja, to kilka słów, którymi można by opisać wczesny okres życia Picassa. Pierwszy odcinek serii pokaże też Pabla Picassa bezskutecznie starającego się zwrócić uwagę opinii publicznej na zdobywający coraz więcej zwolenników w Hiszpanii faszyzm. Artysta rozpoczyna pracę nad swoim największym dziełem – Guernicą.
Odcinek 2
W drugim odcinku serii zobaczymy młodego Picassa, który maluje obrazy w stylu wielkich mistrzów i szybko osiąga sukces w Paryżu. Nie jest jednak z tego zadowolony, bo chce stworzyć coś prawdziwie oryginalnego. Zobaczymy też dojrzałego artystę, który mimo że trwa II wojna światowa, nie chce wyjeżdżać z Paryża. To z kolei odciśnie piętno na jego prywatnym życiu i związku z fotografką Dorą Maar.
Odcinek 3
Po samobójstwie przyjaciela – malarza Carlesa Casagemasa, w twórczości Pabla Picassa rozpoczyna się okres błękitny. Niedługo potem hiszpański malarz poznaje swoją pierwszą wielką miłość, Fernandę Olivier. Kobiety były dla Picassa ulubionymi muzami. Wśród obrazów przedstawiających mężczyzn są właściwie jedynie autoportrety. W trzecim odcinku serii „Geniusz: Picasso” zobaczymy również kulisy romansu z kolejną ważną kobietą w jego życiu – młodą artystką Françoise Gilot.
Odcinek 4
Młody Pablo Picasso znajduje natchnienie w twórczości legendarnych poetów Guillaume’a Apollinaire’a i Maxa Jacoba. Picasso chce wykorzystać ich wizjonerskie pomysły, żeby stworzyć arcydzieło, które zapewni mu status wielkiego artysty.
Odcinek 5
Pablo Picasso za wszelką cenę stara się przyćmić geniusz Henri’ego Matisse’a. Nowe źródło mrocznych inspiracji znajduje w nieudanym związku z Fernandą Olivier, która stanie się inspiracją dla jednego z najbardziej intymnych portretów.
Odcinek 6
W kolejnym odcinku serii będziemy świadkami narodzin i rozwoju nowego kierunku w sztuce. Pablo Picasso porzuci hulaszczy tryb życia i wspólnie z Georges’em Braque’em stanie się prekursorem kubizmu. Jego dalsza kariera stanie pod znakiem zapytania, kiedy artysta zostanie oskarżony o kradzież słynnej Mony Lisy.
Odcinek 7
Tuż przed wybuchem II wojny światowej, starszy Pablo Picasso zapisuje się do partii komunistycznej i stara się pogodzić sztukę ze swoimi przekonaniami politycznymi. Wspomnienia skazanego z góry na niepowodzenie związku sprzed wielu lat zaczynają rzutować na jego relację z Françoise Gilot.
Odcinek 8
Pablo Picasso marzy o stworzeniu czegoś zupełnie nowego. Zaczyna projektować scenografię i kostiumy do przedstawienia baletowego. W teatrze poznaje swoją pierwszą żonę, baletnicę Olgę Chochłową.
Odcinek 9
Młody Picasso jest znużony małżeństwem z Olgą i wdaje się w nowy, szalony romans. O spotkaniu z nim marzy młoda fotografka – Dora Maar. Czy wyobrażenia kobiety będą zgodne z rzeczywistym portretem malarza?
Odcinek 10
W ostatnim odcinku serii, po raz kolejny zobaczymy Pabla Picassa, który znajduje ukojenie w ramionach nowej kobiety. Tym razem będzie to Jacqueline Roque, która stanie się drugą żoną malarza-geniusza. To jedna z jego ulubionych muz – Picasso stworzył 400 jej portretów. Artysta odizoluje się jednak od świata, aby namalować obraz doskonały.