"Piękne cywilizacje" na kanale BBC Earth
„Piękne cywilizacje” to seria dokumentalna poświęcona arcydziełom historii sztuki oraz odwiecznemu pragnieniu ludzkości – potrzebie obcowania z pięknem. Niesamowita skala kompleksu świątyń Angkor w Kambodży, rozmiary Terakotowej Armii pierwszego chińskiego cesarza, przepiękne bizantyjskie mozaiki w Rawennie, pełne misternych detali freski stworzone przez Michała Anioła w Bazylice św. Piotra w Watykanie – twórcy dokumentu prezentują, jak mistrzowie różnych kultur wyrażali siebie na przestrzeni wieków. Specjalistyczne techniki filmowania umożliwiają poddanie arcydzieł bardzo skrupulatnej analizie oraz dokładne przedstawienie maestrii ich twórców.
Seria powstała z inspiracji przełomowym, doskonale przyjętym przez krytyków programem „Civilisation”, stworzonym w 1969 roku przez Kennetha Clarka, traktującym
o kulturze Zachodu. „Piękne cywilizacje” nakręcone na sześciu kontynentach poszerzają zasięg i analizują rolę sztuki na przestrzeni różnych kultur i cywilizacji, wprowadzając nowe pokolenie w świat piękna, twórczej inwencji i iluminacji na całej naszej planecie.
Do powstania programu przyczynili się przede wszystkim: Simon Schama brytyjski profesor historii i historii sztuki na Columbia University w Nowym Jorku; Mary Beard profesor filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambrige; oraz David Olusoga historyk i pisarz pochodzenia brytyjsko-nigeryjskiego. Dołączyli do nich także artyści i eksperci z całego świata, między innymi: Jamal J. Elias, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie w Pensylwanii; Rebecca Gonzalez-Lauck z Narodowego Instytutu Antropologii w Meksyku; historyk i krytyk sztuki Jonathan Jones; Salima Ikram, profesor egiptologii na American University w Kairze; Jay Xu, dyrektor Muzeum Sztuki Orientalnej w San Francisco; i Maya Jasanoff, profesor historii na Harvard University.
Seria „Piękne cywilizacje” porusza ogromny zakres tematów. Widzowie poznają pierwsze znane przykłady kreatywnej ekspresji człowieka, które pojawiły się siedemdziesiąt tysięcy lat temu – proste, abstrakcyjne ryciny. W ciągu dziesiątek tysięcy lat impuls tworzenia rozwinął się i przekształcił w malowane i rzeźbione obrazy świata zwierzęcego, a później także postaci samego człowieka. Dowiedzą się także, że wiara była inspiracją dla kilku najbardziej spektakularnych dzieł światowej sztuki, która stawiała trudne pytania o związek pomiędzy człowiekiem, bóstwem i aktem tworzenia. A rozkwit artystyczny w XV i XVI wieku, znany jako Renesans, nie ograniczał się tylko do Włoch i Europy. W tym samym czasie eksplozja kreatywności nastąpiła w imperiach muzułmańskich, a artyści ze wschodu i zachodu zaczęli konkurować i wpływać na siebie nawzajem.
Zrealizowany z ogromną pasją serial dokumentalny „Piękne cywilizacje” uświadamia, że sztuka wciąż definiuje ludzkie doświadczenie. A jego twórcy wyjaśniają, dlaczego nadal inwestujemy w nią tyle czasu, wysiłku oraz pieniędzy.
“Piękne cywilizacje” – Premiera 17 maja o godz. 19:55 na kanale BBC Earth
Bardzo dziękuję!