Technologia - Promocje

Pierwszy telewizor Samsung sterowany falami mózgowymi

Firma Samsung stworzyła pierwszy telewizor Samsung Smart TV, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych. To innowacyjne rozwiązanie umożliwi użytkownikom z ograniczoną sprawnością ruchową zmianę kanałów i dostosowanie poziomu głośności poprzez minimalne ruchy twarzy.
 

 
Prototyp opracowano w ramach projektu „Pontis”, inicjatywy obywatelskiej firmy Samsung wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, światowej sławy kliniką rehabilitacyjną dla osób o złożonych problemach zdrowotnych. Projekt „Pontis” ma na celu zapewnienie większej dostępności do technologii także osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak porażenie czterokończynowe.
Firma Samsung opracowała i przetestowała prototypy za pomocą unikalnej kombinacji istniejących technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem. Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor – zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania.
– Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat – powiedział Bart de Kimpe, terapeuta i kierujący zespołem ds. terapii w Szwajcarskim Centrum Paraplegii – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu „Pontis” i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje.
Od czerwca tego roku pierwszy prototyp takiego telewizora będzie rozwijany i optymalizowany. Drugi model poddany zostanie dalszym testom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szawajcarskich szpitalach, aby technologia zyskała jeszcze większą funkcjonalność. Dzięki temu obsługa urządzeń elektronicznych przez osoby z niepełnosprawnościami będzie bardziej intuicyjna i lepiej dostosowana do życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *