“Niepodległa” w Polskim Radiu. Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość
W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polskie Radio przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy.
Foto: Pixabay.com
Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza od 2 czerwca 2018 roku na inaugurację multimedialnego projektu „Wielcy Twórcy Niepodległej”, na który składa się cykl audycji poświęcony wybitnym Polakom oraz najistotniejszym wydarzeniom z historii Polski w XX wieku oraz dedykowana polskojęzyczna strona internetowa.
„Wielcy Twórcy Niepodległej” to cykl 40 dwudziestominutowych audycji o wielkich postaciach ze sfery polityki, gospodarki i kultury, które przyczyniły się do powrotu Polski na polityczną mapę świata w 1918 roku, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.
W okresie od 2 czerwca do 29 lipca 2018 roku emitowany będzie w każdą sobotę o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00), a od 1 sierpnia do 28 listopada dwa razy w tygodniu: w środy i soboty o godz. 17.30 (powtórki o godz. 22.00, 0.30, 3.00) na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy, Radia znad Wilii, Polskiego Radia Lwów oraz Radia „Polskofalówka” w Dyneburgu na Łotwie. Program skierowany jest głównie do Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.
Do stworzenia projektu „Wielcy Twórcy Niepodległości” wykorzystano materiały archiwalne Polskiego Radia, materiały pochodzące ze środowisk polonijnych na świecie i fundacji działających na rzecz Polonii, a także poprzez współpracę z Senatem RP, współdziałanie z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W gromadzeniu materiałów Polskie Radio dla Zagranicy korzystało również z dorobku naukowego i wiedzy szerokiego grona historyków z Polski i Europy.
Polskie Radio Dzieciom
Tematyka obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości poruszona będzie także w Polskim Radiu Dzieciom. 9 czerwca (sobota) o godz. 15:00 audycja „Dawno, dawno temu…” będzie dotyczyła historii flagi polskiej. Skąd się wzięła nasza flaga narodowa? Czy zawsze była biało-czerwona? Czym jest bandera? To tylko niektóre z pytań, na które autorzy programu poszukają odpowiedzi wspólnie z doktorem Sebastianem Adamkiewiczem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Natomiast 23 czerwca 2018 roku o godz. 16:00 w programie „Kulturoteka” najmłodsi słuchacze Polskiego Radia będą mogli wysłuchać rozmowy z Katarzyną Szantyr-Królikowską o książce „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu”, na podstawie której powstała strona do kampanii szanujflage.pl.