Sierpień na kanale National Geographic
Przygotujcie się na dużą dawkę emocji, bo sierpień na kanale National Geographic spędzimy na odkrywaniu tajemnic i rozwiązywaniu zagadek. Do części z naszych znalezisk było wyjątkowo trudno dotrzeć, ponieważ znajdują się głęboko na dnie oceanów, mórz i jezior. Z pomocą przyszły jednak najnowocześniejsze technologie wykorzystane przez hydrologów.
Efekty ich pracy poznamy w premierowej serii „Wyprawa na dno”, która pozwoli nam poczuć się jak członkowie podmorskiej ekspedycji. W sierpniu towarzyszyć jej będą emisje programów specjalnych „Wyprawa na dno: piraci, więźniowie i złoczyńcy” oraz „Wyprawa na dno: zabójczy trójkąt”, których popularność zadecydowała o stworzeniu całej serii na temat podwodnych poszukiwań. Będziemy mieli też okazję odkrywać nieznane oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni w filmie „Japonia – krajobraz niezwykły”, a także zagłębić się w oddalone od wszelkiej cywilizacji tereny Alaski, gdzie z nielicznymi śmiałkami zawalczymy o przeżycie w serii „Odludna wyspa: przetrwanie”. Sierpniowe piątki na kanale National Geograpfic to z kolei przełomowe filmy i seriale historyczne: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” – które rzucają nowe światło na znane wydarzenia z czasów II wojny światowej. A jeśli po takiej dawce emocji, wciąż silny będzie głód wiedzy, propozycją na sobotnie wieczory są tematyczne „Letnie minimaratony”, poświęcone Korei Północnej, Chinom, Japonii oraz starożytnym zaginionym skarbom.
WYPRAWA NA DNO
Drain The Oceans
Premiery w niedziele od 26 sierpnia o godz. 21:00
(10×60 min)
Od poszukiwań zaginionego lotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej Atlantydy po podmorskie kable telekomunikacyjne, które łączą nas w ramach globalnej sieci. Oceany są pełne tajemnic ukrytych głęboko w morskiej toni. „Wyprawa na dno”, nowa seria programu popularnonaukowego National Geographic, zabiera widzów w podróż na dno oceanów, mórz i jezior, by pokazać wraki, zatopione skarby, miasta, zaskakujące formacje geologiczne – a wszystko to przy użyciu najnowszych technologii. Wspólnie rozwiążemy zagadki, które nurtują ludzi od stuleci. Jedną z nich jest zaginięcie jedynego nazistowskiego lotniskowca – okrętu Graf Zeppelin – który nigdy nie wziął udziału w walce. Jego wrak został znaleziony w Bałtyku przez Polaków.
W „Wyprawie na dno” polscy hydrolodzy opowiedzą o tym niezwykłym odkryciu. Seria rzuca nowe światło na starożytne i współczesne morskie zagadki. W jednym z odcinków twórcy programu zabierają widzów w podróż po Oceanie Spokojnym, by odwiedzić Pacyficzny pierścień ognia regularnie nawiedzany przez katastrofalne w skutkach kataklizmy. W kolejnych programach eksperci analizują historię wojen, piractwa i niewolnictwa w regionie Zatoki Meksykańskiej i narodziny oraz upadek największych starożytnych cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego. Dowiemy się, jaki był wpływ podwodnego trzęsienia ziemi z 2006 roku na globalne chmury danych. Sprawdzimy też, dlaczego największe skarby znajdujące się przy wybrzeżach Florydy są rozrzucone na dnie morza na powierzchni wielu mil.
WYPRAWA NA DNO: ZABÓJCZY TRÓJKĄT
Drain Atlantic’s Deadly Triangle
Emisja w niedzielę 19 sierpnia o godz. 21:00
(1×60 min)
Poznaj świat, którego nigdy wcześniej nie widziałeś – krajobraz morskiego dna Atlantyku. Co tak naprawdę wiemy o ponad 100 milionach kilometrów kwadratowych otwartego oceanu? I dlaczego jego dno pokrywają wraki statków i samolotów? „Wyprawa na dno: zabójczy trójkąt” wyjaśnia, jakie siły powodują, że w niektórych rejonach okręty toną częściej niż w innych. Dołącz do wyprawy w poszukiwaniu dawno zaginionych statków i podążaj za naukowcami, którzy badają najciemniejsze i najgłębsze zakątki podwodnego świata. Korzystają oni z najnowszych technologii i danych sonarowych, aby “osuszyć” Trójkąt Bermudzki i na dnie Oceanu Atlantyckiego ukazać dawno zaginione statki.
WYPRAWA NA DNO: PIRACI, WIĘŹNIOWIE I ZŁOCZYŃCY
Drain Villains Of The Underworld
Emisja w piątek 12 sierpnia o godz. 21:00
(1×60 min)
Piraci, gangsterzy i wszelkiej maści złoczyńcy pochłonięci przez morze. Czy spotkał ich gniew Boga? A może zderzyli się po prostu z niszczycielskimi siłami natury? By poznać prawdziwą wersję wydarzeń, z pomocą najnowocześniejszych technologii „spuścimy wodę z oceanu”. Cyfrowe zdjęcia i sonarowe skany umożliwią nam niezwykłe nowe spojrzenie na świat pod powierzchnią morza. Jaka apokaliptyczna katastrofa wymazała z powierzchni Ziemi miasto piratów Port Royal? Co sprawia, że Alcatraz jest fortecą, z której nie da się uciec? Eksplorujemy oceany, by przekonać się, jakie siły ściągnęły na dno najgorszych rzezimieszków.
II WOJNA ŚWIATOWA: 1941 I CZŁOWIEK ZE STALI
World War 2: 1941 And The Man Of Steel
Premiera w piątek 10 sierpnia o godz. 20:00 i 21:00
(2×60 min)
Profesor historii David Reynolds dokonuje wnikliwej analizy procesu dojścia do władzy Józefa Stalina i inwazji Niemiec na ZSRR. Ocenia reakcję Stalina na zagrożenie militarne ze strony Hitlera i przedstawia moralny dylemat aliantów dotyczący sojuszu z dyktatorem, który jest równie brutalny jak wróg. W ocenie historyka, rola Stalina była znacznie bardziej istotna dla brytyjskiego przetrwania niż sama bitwa o Anglię.
STALINGRAD
Stalingrad
Premiera w piątek 17 sierpnia o godz. 20:00, 21:00 i 22:00
(3×60 min)
W bitwie pod Stalingradem, jednej z największych w czasie II wojny światowej, w ciągu niecałych trzech miesięcy zginęło 800 000 Sowietów i 400 000 Niemców. Hitler chciał bowiem za wszelką cenę zdobyć miasto, które nosiło imię Stalina. Radziecki generał Czujkow przyjął strategię wciągnięcia hitlerowców w walki uliczne i wykrwawienia niemieckiej armii. Jego założenie było stanowcze: radziecka armia albo miasto utrzyma, albo w nim zginie. Każdego dnia tysiące żołnierzy radzieckich przekraczało Wołgę, by zastąpić w walce poległych. Tymczasem, w największej tajemnicy, Armia Czerwona w ramach operacji Uran zbierała i wyposażała miliony ludzi, by otoczyć nazistowskiego wroga. Trzyczęściowy film ukazuje piekło bitwy oczami tych, którzy ją przetrwali.
KLĘSKA HITLERA
Hitler’s Last Stand From D-Day To Berlin
Premiery w piątki od 24 sierpnia o godz. 21:00 i 22:00
(4×60 min)
Miniserial “Klęska Hitlera” ukazuje wydarzenia, które nastąpiły wkrótce po desancie w Normandii, gdy nazistowscy żołnierze rozpoczęli walkę do ostatniej kropli krwi, by zapobiec uwolnieniu Europy przez aliantów. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja pokazuje walki o bazy morskie i fortece, odbijanie więźniów. W czterech odcinkach widzimy m.in. bitwę o port we francuskim mieście Brest, w którym wojska amerykańskie zmierzyły się z nazistowskimi spadochroniarzami, a także odbicie tzw. Wzgórza 400, na którym stacjonowała niemiecka artyleria.
JAPONIA – KRAJOBRAZ NIEZWYKŁY
Japan: Between Earth And Sky
Premiery w niedziele od 5 sierpnia o godz. 23:00
(3×60 min)
Trzyczęściowa seria „Japonia – krajobraz niezwykły” zabiera nas w podróż w dzikie i mało znane zakątki Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonia została sfilmowana i pokazana jak nigdy dotąd dzięki zdjęciom w rozdzielczości 4K i spektakularnym ujęciom lotniczym. Zobaczymy cztery pory roku i przemierzymy kraj z północy na południe. Zobaczymy najpiękniejsze spektakle, odgrywane przez naturę. Będziemy też podziwiać subtelną równowagę, jaka panuje w Japonii między tradycją a nowoczesnością.
ODLUDNA WYSPA: PRZETRWANIE
Lawless Island Alaska Compilations
Premiery w czwartki od 2 sierpnia o godz. 22:00
(7×60 min)
Poznaj niezwykłą grupę ludzi, którzy porzucili życie w tradycyjnym społeczeństwie i przenieśli się na jedną z wysp odległej, mroźnej i mglistej Alaski. Żyją tu w odosobnieniu, z dala od wygód i osiągnięć cywilizacji. Pogoda jest dla nich bezlitosna, nie ma tu dróg ani władz. Mogą więc polegać tylko na sobie. Zanim nadejdzie zima, muszą wykorzystać ostatnie dni dobrej pogody, by zgromadzić zapasy na najtrudniejszy okres w roku.
LETNIE MINIMARATONY
Summer Stunt
W każdą sobotę od 4 sierpnia od godz. 21:00
Maraton „Skarby do odkrycia”
Lost Treasure Stunt
W sobotę 25 sierpnia od godz. 21:00
Sekrety Armii Terakotowej – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 21:00
Albert Lin to ucieleśnienie Indiany Jonesa. Naukowiec, który wciąż podąża za wzywającą go przygodą, podstanowił zdabać mroczne sekrety skrywane w grobowcu Pierwszego Cesarza Chin. Będzie musiał zmierzyć się ze słynną Armią Terakotową, której żołnierze strzegą makabrycznej i… wybuchowej tajemnicy.
Złoty skarb Anglosasów – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 22:00
Podobnego odkrycia w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. Ponad trzy tysiące elementów ze złota i srebra, wysadzanych drogocennymi kamieniami, których wiek szacowany jest na niemal tysiąc pięćset lat, zostało zakopane i zapomniane. Skarb odkrył w lipcu 2009 roku Terry Herbert, entuzjasta amatorskiego wykrywania metali. Wspaniały złoty skarb może rzucić nowe światło na najbardziej tajemniczy okres brytyjskiej historii – wczesne średniowiecze. Gdy eksperci zaczynają badać znalezisko, połamane elementy niczym puzzle składają się w całość i ujawniają wiele tajemnic. Okazuje się, że oszałamiające klejnoty to… broń wystarczająca do wyposażenia całej świty wojowników. Wśród niej znaleziono wyjątkowy okaz broni tak znakomicie wykonanej, że musiała należeć do króla lub księcia. Sekrety skarbu nie są łatwe do odkrycia, ale wraz z rozwikłaniem kolejnych zagadek przed historykami maluje się obraz VII wieku, jakiego wcześniej nawet sobie nie wyobrażali.
Tajemnice złotego faraona – premiera w sobotę 25 sierpnia o godz. 23:00
Odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 roku trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując globalną modę na Starożytny Egipt. We wnętrzu znaleziono bezcenne artefakty – od złotych kapci po misternie zdobione sztylety, szczątki rydwanów i maskę pogrzebową ze szczerego złota. Jednak w ciągu ostatnich dekad, wiele z bezcennych skarbów trafiło do muzealnych piwnic i archiwów w całym Egipcie. Teraz po raz pierwszy od odkrycia grobowca, wszystkie 5398 artefaktów zgromadzono w jednym muzeum. Wiele z nich ujrzało światło dziennie poraz pierwszy od niemal stu lat. Daje to naukowcom możliwość znacznie lepszego poznania Tutanchamona. Wykorzystają do tego najnowsze technologie obrazowania i metody znane z kryminalistyki. Jakie sekrety złotego faraona uda się odkryć?
Maraton koreański
W sobotę 4 sierpnia od godz. 21:00
Korea Północna z ukrycia: dekadę później
W 2006 r. Lisa Ling, korespondentka National Geographic, przeniknęła do Korei Północnej. W nowym programie uzupełniamy jej reportaż sprzed dekady. Czy w ciągu 10 lat zaszły w tym kraju znaczące zmiany?
Korea Północna: siła propagandy
Wizytujący Koreę Płn. dziennikarz ma nakręcić pochlebny materiał promocyjny. Ostateczny kształt filmu obnaża mechanizm propagandy w tym kraju.
Korea Północna: wielka gra
Analiza historycznego spotkania, do którego doszło 12 czerwca 2018 r. Donald Trump rozmawiał wówczas z Kim Dzong Unem. Jak to wydarzenie jest oceniane na świecie? Czy nastąpił przełom, na który wszyscy czekali?
Maraton chiński
W sobotę 11 sierpnia od godz. 21:00
Statek pełen skarbów
W 1998 roku niemiecki poszukiwacz skarbów Tilman Walterfang odkrył wrak chińskiego statku z IX wieku. We wnętrzu znaleziono złoto, srebro i porcelanę sprzed niemal trzech stuleci. Eksperci zgodnie twierdzą, że znajdujące się we wraku skarby pochodzą z okresu dynastii Tang. W programie rozmowy z ekspertami, którzy ujawnią sekrety niezwykłego znaleziska.
Chiny z powietrza 1 i 2
Chiny to kraj o ogromnej skali i różnorodności, starożytna cywilizacja z fascynującą historią, która trwa od tysięcy lat. Odkryjemy, w jaki sposób Chiny przetransformowały swoje miasta i infrastrukturę w ostatnich trzech dekadach, jednocześnie zachowując swoje silne tradycje. Dowiemy się, jak te tradycje ukształtowały krajobraz Chin, który tak bardzo zachwyca – szczególnie z powietrza!
Maraton japoński
W sobotę 18 sierpnia od godz. 21:00
Samurajski łuk
Tradycyjny japoński łuk zwany yumi zaprojektowany został ponad 1000 lat temu. Ta śmiertelnie groźna broń, którą posługiwali się m.in. samurajowie, łucznicy konni i piesi, jest klejona z kilku warstw bambusa. Łuk ten, osiągający nawet 2,5 m wysokości, wyróżniają charakterystyczne wygięcia. Sztuka walki, w której rywale używają tej broni, zwana jest kyujutsu. Sekrety tej niezwykłej broni ujawni film „Samurajski łuk”.
Tokijska mafia
Tokio – poukładane, nowoczesne i podobno bezpieczne… To wielkie neonowe miasto kryje jednak pewien ciemny sekret. Miliony jego mieszkańców nie dostrzegają go na co dzień i zapewne nigdy nie spotkają się z nim twarzą w twarz. Dla wtajemniczonych nie ma jednak nic bardziej oczywistego niż potęga niesławnych japońskich mafijnych związków, nazywanych yakuzą. Ten sugestywny i przełomowy dokument przenika do tajnego półświatka, wychodząc na spotkanie prawdziwej yakuzie i jej najważniejszym bossom. Poznamy świadków i policjantów, którzy starają się wytropić przestępców. Poprzez niezwykłe osobiste historie i szczere wywiady ujawniamy prawdę o organizacji, która opiera się równocześnie na honorze i korupcji, jest gwałtowna i zdyscyplinowana, współczująca a równocześnie przepełniona nienasyconą zachłannością.