„Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild
Zgodnie z pradawną tradycją, młodzi Masajowie musieli zabić lwa, aby udowodnić swoją odwagę. Jednak gdy populacja lwów w Kenii drastycznie spadła, zapadła wspólna decyzja o rezygnacji z dotychczasowej formy rytuału przejścia. Obecnie Masajowie wchodzą w dorosłość poprzez… sport. Zobacz wyjątkowe sportowe wydarzenie, które dowodzi, że szacunek do natury jest ważniejszy niż nawet najsilniej zakorzeniona tradycja.
Przez tysiące lat dla Masajów rytuał przejścia był jedną z najważniejszych tradycji, symbolem przemiany chłopca w mężczyznę, narodzinami wojownika. Ale te czasy się skończyły. Pięćdziesiąt lat temu na terenach zamieszkanych przez Masajów żyło około 450 tysięcy lwów. Od tego czasu liczba ta dramatycznie spadła i w całej Afryce pozostało ich już tylko 20 tysięcy.
Aby powstrzymać ten galopujący spadek lwiej populacji, Masajowie postanowili zmienić jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji własnej kultury. W rezultacie lew afrykański otrzymał kolejną szansę. Starszyzna Masajów zaproponowała zmianę formy rytuału przejścia. To ogromny i ważny krok, ponieważ kultura i tradycje nie zmieniają się w mgnieniu oka. Ten szczególny przypadek został jednak uznany za tak ważny, że wszyscy Masajowie wyrazili na to zgodę.
Obecnie młodzi Masajowie rywalizują w innej dyscyplinie – w lekkiej atletyce. W 2008 roku po raz pierwszy zorganizowano masajskie olimpiady. Odbywają się one w Kenii dwa razy w roku. Zamiast zabijać, młodzi Masajowie biegają, skaczą i rzucają włóczniami. Medale traktowane są z takim samym szacunkiem i podziwem, jak niegdyś trofea zdobyte w walce z lwem.
„Lwy kontra Masajowie” – premiera w piątek 10 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild