TVPZapowiedzi TV

Jesień w TVP Kultura

Przeglądy filmów z Paulem Newmanem i Audrey Hepburn oraz kina noir, transmisje koncertów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, dokument o Davidzie Bowie oraz zupełnie nowe programy i cykle – to tylko niektóre z hitów, które jesienią szykuje TVP Kultura.
 

 
W związku z rocznicą 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w jesiennej ramówce TVP Kultura zagości wiele pozycji związanych z jej obchodami, jak zorganizowany właśnie z tej okazji Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Ważnych dla polskiej kultury artystów przedstawią dwa nowe programy – Pojedynki stulecia i Dwadzieścia na sto, cykl Wielkie filmy o Wielkiej Wojnie w ramach Czwartkowego Klubu Filmowego zaprezentuje obrazy wojny, której koniec wyznaczył powrót polskiej państwowości, a Przegląd Filmów o Historii Polski – historyczne wydarzenia okiem filmowców.
Polska kultura będzie tej jesieni obecna na antenie stacji także za sprawą transmisji koncertów I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, spektakli w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski i nowych odcinków cyklu Szlakiem Kolberga, których bohaterami będą m.in. Monika Brodka i The Dumplings.
TVP Kultura nie zapomina o światowej klasyce filmowej i muzycznej. W Czwartkowym Klubie Filmowym pojawi się przegląd największych ról Paula Newmana i Audrey Hepburn, a także cykl Jesień w stylu noir. TVP Kultura szykuje emisję premierowych dokumentów muzycznych – o Davidzie Bowie, Klausie Voormannie i AC/DC – i nowej serii Fabryka hitów, opisującej tajniki rejestrowania utworów. Widzowie mogą się też szykować na premierowe koncerty rockowe – w tym INXS oraz Franka Zappy – i przedstawienia operowe, m.in. „Fausta” z Salzburg Festival 2016 z Piotrem Beczałą oraz „Cyrulika sewilskiego” z Opery Paryskiej.
Po wakacyjnej przerwie na antenę wrócą lubiane przez widzów programy, jak m.in. Pegaz, Tygodnik Kulturalny, Dezerterzy i Kronos, a Informacje Kulturalne będą pokazywane od poniedziałku do piątku o godz. 20:00. Zostają z widzami, choć w nieco innej formie, zainicjowane latem Taśmy Kultury, a Chuligan Literacki z Paryża przenosi się do Londynu.
PREMIERY W PASMACH FILMOWYCH
Klasyka światowego kina, wybitne dzieła ostatnich lat, premiery filmowe i dokumentalne, serial biograficzny poświęcony Albertowi Einsteinowi, cykl o najwybitniejszych europejskich artystach i ich dziełach, nowe pasmo poświęcone mistrzom polskiej animacji oraz przegląd filmów z historią Polski w tle – jesienią w TVP Kultura widzowie znajdą wiele interesujących filmowych pozycji.
LEKKIE OBYCZAJE
We wtorki o godz. 22:00 wciąż panować będą Lekkie obyczaje, czyli lekkie kino obyczajowe, w ramach którego pokazane zostaną m.in.: „U niej w domu” (2012) w reżyserii i według scenariusza Françoisa Ozona, „Skeleton Twins” (2014) Craiga Johnsona, obsypany nagrodami w 1988 roku „Wpływ księżyca” (1987) Normana Jewisona (w rolach głównych uhonorowana Oscarem i Złotym Globem Cher oraz Nicholas Cage) oraz „Nienasyceni” (2015) z Tildą Swinton i Ralphem Fiennesem, remake francuskiego „Basenu” z 1969 roku, którego nakręcenia podjął się Luca Guadagnino.
NA WSCHÓD OD HOLLYWOOD
W środy o godz. 20:20 TVP Kultura kontynuuje filmową podróż Na wschód od Hollywood, czyli przegląd produkcji spoza amerykańskiego mainstreamu. W ramach pasma zobaczyć będzie można m.in. premiery duńsko-islandzkiej koprodukcji „Fúsi” (2015) Dagura Káriego, francuskiego dramatu „Szukając Kelly” (2015) Thomasa Bidegaina i nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes za najlepszy scenariusz izraelskiego „Przypisu” (2011) Josepha Cedara.
CZWARTKOWY KLUB FILMOWY (CKF)
Wytrawni znawcy kina i wszyscy amatorzy dobrego filmu jak zwykle znajdą wiele interesujących tytułów w Czwartkowym Klubie Filmowym (godz. 20:20). Każdy miesiąc poświęcony będzie konkretnemu tematowi: jednemu artyście, gatunkowi filmowemu lub wybranemu okresowi w historii kinematografii. We wrześniu TVP Kultura przygotowała przegląd największych ról Paula Newmana w 10. rocznicę śmierci aktora. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Bilardzistę” (1961) Roberta Rossena, „Hombre” (1967) Martina Ritta oraz premiery „Werdyktu” (1982) Sidneya Lumeta i kultowego westernu „Butch Cassidy i Sundance Kid” (1969) George’a Roya Hilla.
W październiku zapraszamy na Jesień w stylu Noir, czyli klasykę czarnego kryminału: „Dotyk zła” (1958) Orsona Wellesa, „Laura” (1944) Otto Premingera, „Pustka” (1950) Nicholasa Raya, „Kobieta w oknie” (1944) Fritza Langa.
Listopad to spotkania z Wielkimi filmami o Wielkiej Wojnie. Widzowie będą mogli obejrzeć obrazy poświęcone wydarzeniom I Wojny Światowej: „Front zachodni 1918” (1930) G. W. Pabsta, „Towarzysze broni” (1937) Jeana Renoira, „Na zachodzie bez zmian” (1930) Lewisa Milestone’a, „Ścieżki chwały” (1957) Stanleya Kubricka oraz „Gallipoli” (1981) Petera Weira.
Audrey Hepburn zagości na antenie TVP Kultura w grudniowe czwartki w filmach „Sabrina” (1954) Billy’ego Wildera, „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961) Blake’a Edwardsa, „Rzymskie wakacje”  (1953) i „Jak ukraść milion dolarów” (1966) Williama Wylera oraz „Szarada” (1963) Stanleya Donena.
WIECZÓR KINOMANA
W piątki o godz. 20:20 TVP Kultura zaprasza na kolejne Wieczory kinomana, a w  nich premiery filmów: „Birdman” (2014), nagrodzony czterema Oscarami obraz Alejandro G. Iñárritu z Michaelem Keatonem w roli głównej – 7 września, „Mama” (2014), kanadyjskiego aktora i reżysera Xaviera Dolana – 21 września, nominowany do Złotej Palmy w Cannes chiński „Nawet góry przeminą” (2015) Jia Zhangke – 12 października oraz obsypany nagrodami film Kennetha Lonergana „Manchester by the Sea” (2016) z nagrodzonym m.in. Oscarem i Złotym Globem Casey’em Affleckiem. W listopadzie i grudniu w paśmie Wieczór kinomana widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy „Intruz” (2015) Magnusa van Horna, „Młodość” (2015) Paolo Sorrentino oraz nagrodzone czterema Oscarami dzieło Ingmara Bergmana „Fanny i Alexander” (1982).
BILET DO KINA
W soboty (godz. 20:20) widzowie TVP Kultura otrzymają specjalny Bilet do kina upoważniający do wstępu na filmy, które w ciągu ostatnich paru lat gościły w kinach studyjnych z ambitnym repertuarem. W ramach pasma pokazane zostaną m.in.: „Wiek niewinności” (1993) Martina Scorsesego, „Dope” (2015) Ricka Famuyiwy, „Gra tajemnic” (2014) Mortena Tylduma z Benedictem Cumberbatchem w roli Alana Turinga oraz nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny dramat historyczny „Wyprawa Kon-Tiki” (2012) w reżyserii Joachima Rønninga i Espena Sandberga.
MOCNE KINO
W soboty po północy kontynuowane będzie Mocne kino z ofertą dla widzów szukających „mocniejszych” wrażeń. W tym paśmie jesienią pojawią się na antenie TVP Kultura m.in.: kultowy horror „Carrie” (1976) Briana DePalmy z Sissy Spacek w roli głównej, „Nagi lunch” (1991) Davida Cronenberga, „Dajcie mi głowę Alfredo Garcii” (1974) Sama Peckipaha oraz obsypana Orłami i Złotymi Lwami  „Róża” (2011) Wojciecha Smarzowskiego.
PANORAMA KINA POLSKIEGO
Panorama kina polskiego od jesieni prezentowana będzie w niedziele (godz. 20:20), a w niej premiery filmów: „Zjednoczone stany miłości” (2016) Tomasza Wasilewskiego – 2 września, „Szczęście świata” (2016) Michała Rosy  oraz „Fale” (2016) Grzegorza Zaricznego.
PRZEGLĄD FILMÓW O HISTORII POLSKI
Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości TVP Kultura przygotowała w listopadzie przegląd filmów i spektakli telewizyjnych ukazujących wydarzenia z historii Polski na przestrzeni wieków – od zarania państwowości w X wieku, poprzez burzliwe dzieje i schyłek I Rzeczypospolitej, po okres walki o suwerenność i czasy współczesne. Emisje poprzedzone będą rozmowami historyków i publicystów.
MŁODA POLSKA
Młoda Polska (wtorki, po północy) to cykl, w którym TVP Kultura pokazuje fabularne filmy krótkometrażowe oraz dokumentalne młodych twórców, absolwentów lub studentów najważniejszych polskich szkół filmowych. Jesienią widzowie będą mogli obejrzeć m.in.: dokumenty „Nauka” (2016) Emi Buchwald i „Trampkarze” (2015) Marcina Filipowicza oraz etiudy „Fusy” Krystiana Kądzieli (2017) i „Jest naprawdę ekstra” (2017) Katarzyny Warzechy.
SERIALE
W niedzielne poranki od 16 września TVP Kultura zaprasza na nowe pasmo Angielskie śniadanie, czyli spotkania z kultowym brytyjskim serialem komediowym  „Pan wzywał, Milordzie?”. Od 10 września w poniedziałki o godz. 20:00 widzowie będą mogli poznawać historię życia najwybitniejszego naukowca wszech czasów – Alberta Einsteina – w 10-odcinkowym serialu biograficznym „Geniusz” z Geoffrey’em Rushem w roli głównej.
FILMY DOKUMENTALNE
CYKLE I SERIALE DOKUMENTALNE
We wrześniu i październiku dla wszystkich zainteresowanych sztuką TVP Kultura przygotowała premierę 8-odcinkowego serialu dokumentalnego „Arcydzieła bez tajemnic” poświęconego mistrzom malarstwa europejskiego (sobotnie przedpołudnia). Widzowie poznają też bliżej sztukę francuską i niemiecką w trzyodcinkowych cyklach BBC „Art of France” (listopad) i „Art of Germany” (grudzień).
DOKUMENT.PL
W nowym, niedzielnym paśmie dokumentalnym (ok. godz. 22:45) widzowie TVP Kultura będą mieli możliwość obejrzenia uznanych w Polsce i na świecie filmów polskich dokumentalistów, m.in. premierowo podróżniczy obraz „Królowie, palawary i zapomniany odkrywca” z 2017 roku w reżyserii Władysława Rybińskiego oraz poświęcony fotografikom-portrecistom „Portret osobisty” z 2017 roku w reżyserii Piotra Małeckiego.
MISTRZOWIE POLSKIEJ ANIMACJI
Jesienią w paśmie Mistrzowie polskiej animacji (poniedziałki od 10 września, ok. godz. 19:00) TVP Kultura zaprasza na przegląd twórczości wybitnych przedstawicieli polskiej szkoły animacji: Witolda Giersza (wrzesień), Mirosława Kijowicza (październik), Hieronima Neumanna oraz Jerzego Kaliny.
TERAZ ANIMACJE!
W jedynym w polskiej telewizji paśmie prezentującym osiągnięcia polskich i zagranicznych animatorów (czwartki, godz. 19:45) premierowo zostaną pokazane między innymi filmy „Dokument” (2015) Marcina Podolca, „Awaker” (2017) Filipa Diviaka, „Płoty” (2015) i „Kapitan” (2013) Natalii Krawczuk, „Antarctica” (2017) Jeroena Ceulebroucka oraz „Sog” (2017) Jonatana Schwenka.
PROGRAMY O FILMIE
DRANIE W KINIE
Dwie osobowości i dwa spojrzenia na kino – jesienią Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski wracają, aby poprowadzić na antenie TVP Kultura recenzencki magazyn filmowy „Dranie w kinie”. W każdą sobotę po 22:00 omówią najciekawsze premiery, wezmą na warsztat zarówno tytuły reprezentujące kino artystyczne, jak i mainstreamowe.
TEATR
PREMIERY
W ramówce jesiennej wtorkowe spektakle teatralne i opery będą emitowane o godz. 20:20. Premierowo TVP Kultura zaprasza na dwie transmisje przeprowadzone w ramach rozpoczętego wiosną Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. 18 września stacja pokaże przedstawienie krakowskiego Teatru Łaźnia NowaWszystko o mojej matce” w reżyserii Michała Borczucha, a 9 października „Zabijanie Gomułki” według „Tysiąca spokojnych miast” Jerzego Pilcha, w reżyserii Jacka Głomba z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Wszystko o mojej matce
18 września
Tytuł nawiązuje do dobrze znanego filmu Pedra Almodóvara, ale to osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego, których matki zmarły na raka w latach 80. i 90. Przedstawienie jest próbą zrekonstruowania odchodzenia ukochanej osoby na tle przemian społeczno-politycznych tamtych lat.
Zabijanie Gomułki
9 października
Zabawny, błyskotliwy, groteskowy i pełen celowych przerysowań świat polskich ewangelików w latach 60., w krzywym zwierciadle.
Pozostałe jesienne spektakle to m.in.: nagrodzona Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” „Inspekcja” Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa-Królikiewicza, „Gwiazda sezonu” w reżyserii Artura Urbańskiego z Cezarym Kosińskim i Agnieszką Krukówną, „Genitrix” Françoisa Mauriaca w reżyserii Ireny Wollen z Haliną Gryglaszewską i Ryszardą Hanin, „Smok” wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę z Krzysztofem Wakulińskim i Edmundem Fettingiem.
MUZYKA
I MIĘDZYNARODOWY KONKURS CHOPINOWSKI NA INSTRUMENTACH HISTORYCZNYCH – transmisje koncertów
2 września 2018 roku rozpocznie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Na antenie TVP Kultura odbędą się dwie transmisje koncertów z tego wyjątkowego wydarzenia: koncert inauguracyjny w poniedziałek 3 września o 19:00 oraz koncert laureatów 14 września o 18:00.
KONKURS MUZYCZNY IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO – transmisja z koncertu laureatów
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego realizowany jest               w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza edycja konkursu, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia postaci Karola Szymanowskiego i jego twórczości. Na antenie TVP Kultura widzowie będą mieli okazję obejrzeć i wysłuchać koncertu laureatów tego muzycznego konkursu 23 września o godz. 19:00.
ŚLADAMI WIELKICH KOMPOZYTORÓW – nowy cykl
Cykl dokumentalny prezentujący sylwetki sławnych kompozytorów. Każdy z odcinków poświęcony jest innemu artyście. Podążając śladami kompozytorów, odkrywane są miejsca związane z ich twórczością. Nie zabraknie licznych anegdot i wypowiedzi uznanych historyków czy muzykologów. Premierowo o godz. 09:00 w każdą niedzielę.
FABRYKA HITÓW – nowa seria dokumentalna
Serial dokumentalny opisujący tajniki towarzyszące rejestrowaniu utworów, wzbogacony o komentarze najbardziej cenionych artystów i producentów, zdjęcia z archiwów studyjnych i obszerną ścieżkę dźwiękową – ponad 40 piosenek na odcinek.
Ośmioodcinkowy cykl zawiera ponad 150 oryginalnych wywiadów z takimi gwiazdami, jak: Paul McCartney, Ringo Starr, Elton John, Quincy Jones, BB King, Annie Lennox, RZA, Mark Ronson, Tony Visconti i inni. Premiera w piątki ok. godz. 22:30. Cykl będzie emitowany przez cały wrzesień i październik.
SCENA KLASYCZNA
Jesienią na Scenie Klasycznej TVP Kultura wystąpią nagradzani w kraju i zagranicą utalentowani polscy muzycy młodego pokolenia, m.in. działający na pograniczu muzyki rozrywkowej i klasycznej Fair Play Quartet, sekstet wokalny proModern, wiolonczelista Rafał Kwiatkowski, mezzosopranistka Elwira Janasik, altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka, flecistka Agata Igras i harfistka Zuzanna Elster oraz wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński.
WIDOWISKA OPEROWE
Miłośników wielkich kompozytorów,  wspaniałych głosów i widowisk z najlepszych sal koncertowych świata TVP Kultura zaprasza w niedzielne popołudnia oraz w każdy ostatni wtorek miesiąca na pasmo klasyczne, w ramach którego wyemitowane zostaną m.in. premiery przedstawień „Faust” Charlesa Gounoda z Salzburg Festival 2016 z Piotrem Beczałą w roli tytułowej, „Cyrulik sewilski” Gioacchina Rossiniego z Opery Paryskiej (2014), „Łucja z Lammermooru” Gaetana Donizettiego z Royal Opera House (2016), „Alceste” Christopha Willibalda Glucka z Teatro Real w Madrycie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (2014), „Arminio” Georga Friedricha Händla z Badisches Staatstheater w Karlsruhe w reżyserii i z udziałem Maxa Emanuela Cencica (2016), „Joanna d’Arc” Giuseppe Verdiego z Teatro Farnese w Parmie w reżyserii Petera Greenwaya (2016), „Wesoła Wdówka” Franciszka Lehára z Semperoper w Dreźnie (2007) „Hamlet” Franca Faccio z Bregenz Festival 2016, „Norma” z Royal Opera House Vincenza Belliniego w reżyserii Àlexa Ollé (2016), „Wozzeck” Albana Berga z Salzburg Festival 2017 oraz „Przygody Lisiczki Chytruski” Leoša Janáčka z Opery Wiedeńskiej (2016).
KLASYCZNE PORANKI
Teledyski z muzyką klasyczną będą gościły na antenie TVP Kultura od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 8:00. Każdy wtorkowy poranek widzowie będą mogli oglądać wykonania utworów Fryderyka Chopina.
Nowe pasmo dj-skie
Nowy cykl prezentujący artystów i Dj-ów zarówno krajowej, jak zagranicznej sceny elektronicznej. W ramach serii zaplanowane są produkowane i rejestrowane przez TVP Kultura wydarzenia w niebanalnych miejscach oraz koncerty zagranicznych gwiazd, jak Moderat, Laurent Garnier, Derrick Carter oraz Vitalic. Premiera w piątki ok. godz. 04:30.
DOKUMENTALNE PASMO MUZYCZNE – premiery
W paśmie zaplanowano premierę filmu „David Bowie: The Man Who Sold The World” z 2016 roku. Obraz, który powstał już po śmierci artysty, przedstawia jego twórczość i ogromny wpływ na kształt dzisiejszej sztuki i muzyki.
Kolejna premiera to „All you need is Klaus”, czyli opowieść o Klausie Voormannie, niezwykłej postaci związanej z ruchami artystycznymi ostatnich dekad.
„AC/DC – recydywa rocka” – film opowiadający historię jednego z największych zespołów rockowych, którego muzycy w zaledwie kilka lat przenieśli się z kameralnych australijskich scen na wypełnione po brzegi stadiony całego świata. Emisja w soboty około godz. 18:30.
KONCERTY – premiery
INXS: Mystify – Live at Rockpalast
Koncert australijskiej grupy INXS zarejestrowany na Festiwalu Loreley w Niemczech. Występ z 1997 roku był jednym z ostatnich w oryginalnym składzie.
Emisja 2 września po godz. 22.00.
Frank Zappa & The Mothers: Roxy The Movie
Zapis trzech kalifornijskich koncertów Franka Zappy z 1973 roku.
Emisja 9 września po godz. 22.00.
SCENA ALTERNATYWNA – nowy sezon
W nowym sezonie programu, w którym prezentowane są nowe zjawiska szeroko rozumianej sceny alternatywnej, wystąpią m.in: grupa Małe instrumenty, Kasia Lins czy Kinsky. Emisja w niedziele ok. godz. 22:30.
SZLAKIEM KOLBERGA – nowy sezon
Cykl dokumentalny będący zapisem niezwykłych spotkań gwiazd muzyki rozrywkowej, poważnej i alternatywnej z wybitnymi polskimi muzykami ludowymi. Każdy odcinek to muzyczna wyprawa w inny region Polski. Tym razem w trasę wyruszą między innymi: Jan Młynarski, Mery Spolsky, The Dumplings, Ania Rusowicz, Adam Bałdych, Mikromusic oraz Ifi Ude. Premiera w soboty od 8 września o godz. 11:05.
                                             SZTUKI WIZUALNE
KTÓRĘDY PO SZTUKĘ – nowy sezon
W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kolejne sezony „Którędy po sztukę” dotyczyć będą kolekcji muzeów o statusie narodowym. W najbliższym cyklu zostaną zaprezentowane wybrane dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie: m.in.: „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Kolejka trwa” Andrzeja Wróblewskiego, „Święty Sebastian” pędzla Cecco del Caravaggio, czy „Bitwa pod Orszą” autora nieznanego. Analizie warstwy artystycznej będą towarzyszyły opowieści o  polskiej historii, która często jest tematem dzieł, a także nierzadko dramatyczne losy samych obrazów, jak ukrywanie eksponatów w czasie wojny, czy ich odzyskiwanie już po. O pracach opowiedzą wybitne autorytety z zakresu historii sztuki: m.in. Piotr Rypson – krytyk, historyk sztuki i p.o. Dyrektor Muzeum Narodowego oraz dr Grażyna Bastek – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Premiera w poniedziałkowym paśmie o sztuce po godz. 19:00.
VIDEOFAN – PORTRETY – nowy sezon
W trzecim sezonie cyklu „Videofan – Portrety” będą kontynuowane cotygodniowe spotkania z artystami tworzącymi prace wideo w przestrzeni ich pracowni, a więc w miejscu, gdzie rzadko zapraszani są goście. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć twórcę przy pracy i dowiedzieć się, jak powstają jego dzieła, zapoznać się z ich źródłem i kontekstem. W nowej serii zostanie zaprezentowana twórczość m.in.: Anny Konik – artystki  współczesnej, tworzącej wideoinstalacje, obiekty, uprawiającej wideo, fotografię, rysunek, rzeźbę. Premiera programu w poniedziałkowym paśmie o sztuce po godz. 19:00.
DOKUMENTY O SZTUCE – premiera
Jesienią na antenie będzie miała miejsce premiera dokumentu „Dziennik obserwatora” w reż. Jarka Migonia. Film zrealizowany został na podstawie dziennika malarza, grafika i rysownika Jacka Sroki i przedstawia dwanaście dni z jego życia.
PERFORMANCE – nowy sezon
Nowa odsłona cyklu PERFORMANCE, czyli filmowych zapisów działań w obrębie sztuki efemerycznej, zaprezentuje dokumentacje z piątej odsłony festiwalu „Present Performance” organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską.
Będzie to niepowtarzalna okazja przyjrzenia się nowym trendom najmłodszego pokolenia twórców, którzy chętnie sięgają do zagadnień ruchu scenicznego, choreografii i tańca. Premiery od września w sobotnie noce.
                                                       PUBLICYSTYKA
Jesienią TVP Kultura proponuje widzom dwa nowe programy – obydwa związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdym z odcinków Pojedynków stulecia w niebanalny, ciekawy wizualnie sposób zostaną przedstawione kontrastujące ze sobą poglądy i dzieła dwóch ważnych dla polskiej kultury postaci. Zaproponowane pary to m.in.:  Stefan Żeromski i Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz i Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Leszek Kołakowski i Karol Wojtyła. Program emitowany będzie w czwartki ok. godziny 22:15.
Drugi z nowych programów, Dwadzieścia na sto, przybliży widzom najciekawsze dokonania poetyckie minionych stu lat. Wyboru utworów dokonają i zadeklamują je współcześni poeci, a młodzi adepci sztuki teatralnej pod artystycznym kierownictwem dyrektora Teatru Lalka w Warszawie, Jarosława Kiliana, zadbają o oprawę aktorską.
Taśmy Kultury (poniedziałek – piątek, godz. 15:30), zainicjowane latem pasmo, w którym widzowie mogli przypomnieć sobie perły telewizyjnych archiwów, zostaje w jesiennej ramówce TVP Kultura. Będzie jednak miało inną formułę – każdy z półgodzinnych odcinków o wybranym temacie przewodnim będzie stanowił całość z atrakcyjnie zmontowanych fragmentów archiwalnych programów.
Chuligan Literacki (premiera niedziela, ok. godz. 13:45 + powtórki) – program, w którym ważne dla świata literackiego postaci  oraz bohaterowie europejskiego życia intelektualnego opisują swój stosunek do rzeczywistości,  po letniej, paryskiej odsłonie, zawita na dwa miesiące do Londynu. Co tydzień prowadzący Chuligana Mateusz Matyszkowicz – filozof i namiętny czytelnik – będzie rozmawiał ze swoimi gośćmi o tym, co tworzy  ich sposób myślenia i  ich system wartości.
Poza tymi pozycjami TVP Kultura planuje jesienią produkcję następujących, dobrze znanych widzom programów:
Studio Kultura – Rozmowy (premierowe programy: poniedziałek – piątek, godz. 08:15 + powtórki o godz. 13:00).
Krótkie poranne rozmowy na aktualne tematy z dziedziny kultury – spotkania osobowości o zróżnicowanych opiniach i światopoglądach, poświęcone bieżącym, żywo dyskutowanym tematom.
Informacje kulturalne (premierowe odcinki: poniedziałek – piątek, godz. 20:00 + powtórki).
Codzienny przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Reporterzy Informacji kulturalnych obecni są na wystawach, premierach, spotkaniach z wybitnymi artystami oraz wszędzie tam, gdzie toczy się spór o kulturę. Prezentowane materiały mają charakter zarówno czysto informacyjny, jak i problemowy.
Kronos (premiera w każdy poniedziałek, ok. godz. 23:00) Celem programu jest wprowadzenie na publiczną antenę tematów wymagających namysłu oraz promocja nieagresywnego modelu debaty o tematach kontrowersyjnych. Jego prowadzący to prof. Piotr Nowak – zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Kronos i dr Ivan Dimitrijevic.
Dezerterzy (premiera wtorek, ok. godz. 00:00 + powtórki). Program znanego pisarza, Łukasza Orbitowskiego, który zaprasza do niego gości spoza medialnego mainstreamu – „dezerterów” z głównego obiegu kultury. Bohaterowie – reprezentujący różne pokolenia, idee twórcze i postawy światopoglądowe – opowiadają o swojej twórczości.
Pegaz  (premiera środa, ok. godz. 22:00 + powtórki). Program w środowy wieczór to rodzaj przewodnika po najważniejszych wydarzeniach na mapie kultury, opatrzonych szerokim komentarzem kulturalno-społecznym z udziałem antropologów kultury, filozofów, socjologów, etnografów.
Tygodnik kulturalny (premiera piątek, ok. godz. 23:40 + powtórki) – magazyn, który w sposób subiektywny podsumowuje najważniejsze zjawiska ze świata kultury i sztuki. Wybitni krytycy i znawcy sztuki – m.in. Michał Oleszczyk, Magda Sendecka, Przemysław Skrzydelski, Jacek Wakar – dyskutują o najciekawszych wydarzeniach ze swoich dziedzin.
Trzeci punkt widzenia (premiera niedziela, po godz. 10:00 + powtórki)
Trzy najciekawsze wydarzenia mijającego tygodnia oczami trzech filozofów: Dariusza Karłowicza, Marka Cichockiego i Dariusza Gawina.
Niedziela z… (premiera niedziela, godz. 17:15 + powtórki). Cotygodniowe spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury, połączone z prezentacją ich dorobku. Czterdziestominutowy program prowadzi Agnieszka Szydłowska. Jego bohaterowie występują w towarzystwie osób szczególnie im bliskich – przyjaciół i współpracowników. W premierowym odcinku gościem będzie m.in. Borys Szyc.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *