TVP

Abonament pół roku z góry i abolicja

Dla tych spośród osób niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego, które po wejściu ustawy zapłacą go za pół roku z góry, będzie abolicja – zapowiedział w niedzielę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 
Sellin tłumaczył w radiu Zet i Polsat News, że „jeżeli już ktoś zapłaci z góry za 6 miesięcy, to czego nie robił przez całe lata będzie zapomniane”. Od wejścia ustawy (abonamentowej) w życie będzie na to pół roku – zadeklarował.
Wiceminister wyjaśnił, że w Polsce jest 19 mediów publicznych, nie tylko telewizja publiczna. Zaznaczył, że media te są dobrem narodowym. Podkreślił, że za posiadanie radioodbiornika radiowego lub telewizyjnego trzeba płacić abonament na utrzymanie właśnie tych mediów. Jak zauważył wiceminister, robi to zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych. – Trzeba to naprawić, bo jest to permanentne łamanie prawa zaznaczył.
– Jeśli ustawa abonamentowa wejdzie w życie, to pozyskując informację od operatorów telewizji kablowych czy operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, poinformujemy te osoby, że skoro mają odbiornik, to powinni płacić abonamentdodał Sellin.
Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych trafi prawdopodobnie w tym tygodniu pod obrady Rady Ministrów. Zgodnie z projektem, czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.
Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *