Adam Michnik z hiszpańskim Noblem – Nagrodą Księżniczki Asturii
Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji – mówił Adam Michnik, odbierając w piątek, 28 października 2022 r. Nagrodę Księżniczki Asturii. Otrzymał ją w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022, jako szósty Polak wyróżniony tą prestiżową hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbyła się w Oviedo, a przewodzili jej członkowie rodziny królewskiej. Relację z gali i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej, są dostępne na Wyborcza.pl.
Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał w piątek, 28 października br. w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacja i działania na rzecz ludzkości.
Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń – napisano w protokole jury (więcej – na Wyborcza.pl).
Uroczystość wręczenia wyróżnienia poprzedził tydzień spotkań Michnika z m.in. dziennikarzami, intelektualistami i studentami (więcej informacji), a w piątek w południe odbyła się audiencja u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista.
Wieczorną uroczystość wręczenia Nagrody Księżniczki Asturii w Teatrze Campoamor otworzył król Filip VI. Towarzyszyła mu królowa Letizia, księżniczka Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantka Sofia.
W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego – i wielu innych Polaków – wzorem.
Podkreślił też, że „Wyborcza” broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy. – Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają – podkreślił laureat, a swoje przemówienie zakończył: Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy.
Transmisję z wydarzenia można było zobaczyć na Wyborcza.pl oraz na profilu Wideo Wyborcza.pl oraz „Gazety Wyborczej” na Facebooku.
Temat nagrody dla Adama Michnika był też obecny na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych – na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Więcej informacji – na Wyborcza.pl pod tagiem “Nagroda Księżniczki Asturii dla Adama Michnika”.
Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturiiprzyznawana jest od 1981 r. w 8 kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi. Więcej o nagrodzie – na Wyborcza.pl.
„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce i Europie Wschodniej, którego treści dostępne są zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej.
Wyborcza.pl to serwis prezentujący treści przygotowywane przez redakcję „Gazety Wyborczej” – teksty, materiały wideo, podcasty, reportaże multimedialne. Są one także dostępne w aplikacji mobilnej oraz w wersji na czytniki. Wyborcza.pl jest liderem procesu transformacji cyfrowej prasy w Polsce. Na koniec czerwca 2022 r. społeczność prenumeratorów cyfrowego wydania „Wyborczej” liczyła niemal 296 tys.