“Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” na kanale National Geographic
Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
„Idealne miasto Auschwitz” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 20:00 na kanale National Geographic
Wyobraźmy sobie, jak mogłoby wyglądać idealne miasteczko, będące spełnieniem marzeń urbanistów. Tonące w zieleni osiedla pięknie wykończonych domków i mieszkań, zlokalizowanych w pobliżu szkół, przedszkoli i punktów usługowych. Precyzyjnie dopasowana liczba punktów usługowych – zakładów fryzjerskich, piekarni czy warsztatów samochodowych. Do tego duże miejskie place, szerokie ulice i wyraźnie wyodrębniony rynek. Miastem, które spełniałoby wszystkie te postulaty, miał w latach 40. ubiegłego wieku stać się Oświęcim. Wizję wzorcowej osady stworzyli naziści, którzy chcieli osiedlić w tym miejscu 80 tysięcy Niemców i zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Sielankowej wizji nie burzył w ich ocenie obóz koncentracyjny na obrzeżach tej miejscowości. Był on wręcz traktowany jako źródło siły roboczej. Naziści mieli w planach przebudowanie Oświęcimia w taki sposób, by pozbawić go cech polskości. Zaprojektowali monumentalne budowle partyjne, place apelowe i ulice do defilad, gdzie oddawany będzie hołd III Rzeszy.
Niemieckie władze miasta, którego nazwę przemianowano na Auschwitz, liczyły, że środki finansowe na tak wielki projekt zapewni zlokalizowana tu fabryka paliw syntetycznych IG Farben. Ponieważ koncern nie był chętny, by inwestować w przebudowę Auschwitz, plany zostały zrealizowane zaledwie w jednej trzeciej. W dokumencie „Idealne miasto Auschwitz” odnajdziemy w Oświęcimiu ślady po nazistowskiej koncepcji urbanistycznej i dowiemy się, jak Niemcy wyobrażali sobie koegzystencję idealnego miasta z obozem zagłady, w którym życie straciło 1,1 miliona kobiet, mężczyzn i dzieci.
„Bękarty wojny – historia prawdziwa” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic
Poznaj niesamowitą historię, która zainspirowała Quentina Tarantino do napisania scenariusza kultowych „Bękartów wojny”. Żydowscy uchodźcy z nazistowskich Niemiec przyłączyli się do amerykańskiego oddziału, który miał za zadanie przedrzeć się na terytorium wroga i dokonać brutalnej zemsty. Mieli jedno zadanie: zabijać nazistów, a przeszkolenie równoznaczne było z komendą „wyceluj i strzelaj”.
Do oddziału należeli m.in. Hans Wijnberg, który jako nastolatek został wysłany z Holandii do Ameryki, by uniknąć nazistowskiej agresji, a także Fred Mayer, który uciekł z rodziną z Niemiec na początku wojny. Obaj zaciągnęli się do amerykańskiej armii i zostali zrekrutowani przez amerykańskie Biuro Spraw Strategicznych (OSS). Do ryzykownej misji w austriackich Alpach potrzebowali jeszcze człowieka z wewnątrz – Tyrolczyka Franza Webera, byłego oficera i dezertera z austriackiego Wehrmachtu. W dokumencie „Bękarty wojny – historia prawdziwa” dzięki relacjom członków OSS, rekonstrukcjom historycznym i nagraniom archiwalnym poznamy historię jednej z najbardziej spektakularnych operacji podczas drugiej wojny światowej.