„Biesiada u hrabiny Kotłubaj” – nowa propozycja Teatru TV
W Telewizji Polskiej rozpoczęły się próby związane z realizacją spektaklu „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” – opartego na dziele Witolda Gombrowicza – dla Teatru TV, jednej z najważniejszych pozycji programowych TVP1.
Pod okiem jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Roberta Glińskiego zagrają znani, cieszący się od lat uznaniem widzów aktorzy, tuzy polskiej sceny teatralnej: Anna Polony (Hrabina Maria Kotłubaj), Barbara Kraftówna (Stara Markiza), Bohdan Łazuka (Baron Apfelbaum de domo książę Pstryczyński), Piotr Adamczyk (ON, Gombrowicz) i Grzegorz Małecki (Kucharz Filip).
– Jest to adaptacja opowiadania młodego Gombrowicza – podkreśla Robert Gliński. – „Biesiada…” zawiera elementy, które występowały w jego późniejszej twórczości, a więc przyprawianie gęby, tworzenie masek między ludźmi. Jednocześnie utwór nie jest pozbawiony tęsknoty, żeby być kimś i aspirować do wyższych sfer, do innego świata. Najbardziej charakterystyczną cechą realizowanego spektaklu są wspaniali aktorzy, zasłużeni, o wielkim dorobku, którzy kiedyś w telewizji często grali i teraz wrócili.
– „Biesiada…” w tej adaptacji, reżyserii i obsadzie była od dawna moim marzeniem – mówi Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP1 i TVP Kultura. Spektakl wyśniony, który trwale wpisze się w wyobraźnię zbiorową. Teatr Telewizji pod kierunkiem pani Ewy Millies-Lacroix, dyrektor Agencji Kreacji Teatru TVP, przeżywa właśnie swój okres świetności. Od tej pory już nic nie będzie takie samo…
„Biesiada u hrabiny Kotłubaj” to demaskatorska i groteskowa opowieść o obłudzie, snobizmie oraz ułomnych relacjach międzyludzkich. Narratorem-bohaterem spektaklu jest młody, pełen szlachetnej naiwności Gombrowicz, który spotyka się ze światem arystokracji na jarskim przyjęciu. Imponuje mu ceremoniał zaprowadzony przez tytułową Hrabinę, pragnie dostać się do środowiska klasy wyższej, dotknąć tego, co wysokie i rasowe. Niestety, wyobrażenie narratora o delikatności i wysublimowaniu arystokracji burzy zachowanie współbiesiadników – ich żarłoczność, pycha i hermetyczność ujawni nie tylko prawdę o ich samych, ale odsłoni dramatyczne następstwa, jakie towarzyszą podziałom społecznym.
Twórcy spektaklu: Adaptacja: Jan Bończa Szabłowski, reżyseria: Robert Gliński, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Zofia de Ines, zdjęcia: Arkadiusz Tomiak, muzyka: Jerzy Satanowski, choreografia: Cezary Olszewski, montaż: Leszek Starzyński.
Premiera sztuki planowana jest 8 stycznia 2018 r. w TVP1