Canon EOS R5 i EOS R6 – rewolucyjne osiągi, nieograniczona kreatywność
Canon prezentuje EOS R5 i EOS R6 – dwa najnowsze i najbardziej zaawansowane pełnoklatkowe bezlusterkowce z serii EOS R z mocowaniem obiektywów RF. EOS R5 posiada nową 45-megapikselową matrycę CMOS i osiąga szybkość zdjęć seryjnych do 20 kl./s (migawka elektroniczna). Jest również pierwszym bezlusterkowcem w historii z możliwością nagrywania filmów 8K/30p i 4K/120p wewnętrznie na karty pamięci. Z kolei EOS R6 wyposażono w matrycę 20,1 MP, tryb seryjny do 20 kl./s i nagrywanie wideo 4K/60p i Full HD/120p.
Zdefiniowany na nowo
Technologia matrycy CMOS nowej generacji w połączeniu z wysokiej jakości obiektywami RF pozwala użytkownikom uchwycić obrazy o wyjątkowej szczegółowości, także przy najwyższych prędkościach zdjęć w serii. EOS R5 i EOS R6 pozwalają fotografować z szybkością nawet do 20 kl./s przy użyciu elektronicznej migawki z pełną automatyczną ekspozycją (AE) i śledzeniem ostrości (AF). Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, że rejestrując zdjęcia czy materiały wideo w najwyższej jakości i w dowolnej lokacji, mogą pracować zupełnie bezgłośnie. Migawka z elektroniczną i mechaniczną pierwszą kurtyną zapewnia również szybkie zdjęcia seryjne do 12 kl./s1.
Po raz pierwszy w historii serii EOS, aparaty EOS R5 i EOS R6 wyposażono w 5-osiową wewnętrzną stabilizację obrazu (IBIS), która ogranicza drgania obrazu wideo nagrywanego „z ręki” i pozwala fotografować na dłuższych czasach naświetlania. Technologia IBIS została zaprojektowana tak, aby współpracować ze stabilizacją obrazu w obiektywach RF, przez co zarówno soczewki obiektywów, jak i matryca w korpusie działają jednocześnie, korygując obraz w płaszczyznach „pitch” i „yaw”, podczas gdy stabilizacja sensora odpowiada za osie X-Y w płaszczyźnie „roll”. Ten inteligentny system Canon umożliwia stabilizację obrazu nawet do 8-stopni EV[1], co czyni go najlepszym systemem stabilizacji na świecie2.
Duża średnica mocowania obiektywów RF (54 mm) sprawia, że światło pada na całą matrycę nawet przy ruchu sensora podczas stabilizacji. Dodatkowo, dzięki dużym soczewkom, ruch systemu stabilizacji w korpusie jest łatwiejszy i umożliwia wybranym obiektywom RF (także tym bez stabilizacji optycznej IS), takim jak RF 85 mm F1.2L USM czy RF 28-70 mm F2L USM, osiągnięcie podobnej 8-stopniowej2 stabilizacji obrazu.
Stabilizacja matrycy działa również w połączeniu z obiektywami EF (obsługującymi stabilizację optyczną IS) podpiętymi do EOS R5 i EOS R6 za pomocą adaptera. IBIS współpracuje z obiektywami EF, zapewniając korekcję w płaszczyźnie „roll” i osi X-Y. Obiektywy EF bez optycznej stabilizacji (IS) skorzystają ze stabilizacji matrycy.
Utrzymanie ostrości
EOS R5 i EOS R6 są napędzane procesorem DIGIC X – tym samym zaawansowanym układem znanym z najbardziej profesjonalnej lustrzanki Canon EOS-1D X Mark III. Poza szybkością obsługi, procesor odpowiada także za niezawodność działania systemu ostrości Dual Pixel CMOS AF II, który jest teraz jeszcze bardziej precyzyjny i pewny, nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. To najszybszy na świecie AF, który ustawia ostrość w zaledwie 0,05 sekundy[2], a w modelu EOS R5 może ją ustawiać nawet przy ekspozycji -6EV[3]. Jeszcze lepsze wyniki osiąga EOS R6, który jest pierwszym aparatem EOS oferującym minimalną wartość EV dla AF -6.5EV4,[4].
System automatycznej regulacji ostrości iTR AF X AF został zaprojektowany z wykorzystaniem algorytmów głębokiego uczenia AI, przez co tryb wykrywania twarzy/oczu działa z niespotykaną dotąd precyzją (ostre obiekty nawet podczas nieprzewidzianego poruszania się i fotografując z małą głębią ostrości), a autofokus „zapamiętuje” i śledzi obiekt nawet, jeśli postać odwróci się na chwilę.
Zaawansowany system AF oparty o algorytmy głębokiego uczenia rozpoznaje twarze i oczy ludzi, a dodatkowo także koty, psy i ptaki – zarówno w trybie fotografowania, jak i filmowania. EOS R5 i EOS R6 utrzymują precyzyjne ustawianie ostrości oraz śledzenie niezależnie od wielkości obiektu, postawy czy kierunku twarzy, wspomagając użytkownika w utrwalaniu nawet najbardziej nieprzewidywalnych obiektów.
Inteligentne opcje łączności
Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth i Wi-Fi, EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi[5]) i EOS R6 (2,4 Ghz Wi-Fi6) można łatwo połączyć ze smartfonem i siecią, umożliwiając szybkie udostępnianie plików i transfer FTP/FTPS. Ta funkcja pozwala również na zdalne sterowanie aparatami za pomocą aplikacji Camera Connect i EOS Utility, podłączonych do komputera PC lub Mac za pośrednictwem Wi-Fi lub szybkiego złącza USB 3.1 Gen 2. EOS R5 i EOS R6 obsługują także automatyczne przesyłanie plików z urządzenia na platformę chmurową image.canon – w celu łatwego udostępniania czy drukowania zdjęć, ale także integracji z popularnymi platformami w chmurze tj. Google Photos[6] czy Adobe Cloud7.
EOS R5: Bez kompromisów
EOS R5 to najbardziej zaawansowany technologicznie bezlusterkowiec EOS w historii. Oferuje najwyższą rozdzielczość[7] obrazu spośród wszystkich aparatów EOS z wymienną optyką, a w połączeniu z procesorem DIGIC X, matrycą CMOS i obiektywami RF daje obraz o niespotykanej dotąd szczegółowości. Do 100 proc. pokrycia AF[8] z 5940 wybieranymi punktami autofokusa i zakresem ISO 100-51,200 pozwalają zachować ostrość fotografowanych obiektów nawet w skrajnie słabym świetle. Magnezowy korpus jest odporny na warunki atmosferyczne, a dodatkowy backup zdjęć i filmów gwarantuje podwójne gniazdo na karty pamięci, które obsługują standard CFexpress i SD UHS II.
Profesjonalni twórcy wideo mogą rejestrować wewnętrznie materiały filmowe RAW 8K 12-bit przy zapisie na pełnej matrycy, uzyskując prawdziwie kinowy efekt z ciągłym śledzeniem AF oczu i twarzy u ludzi i zwierząt. EOS R5 ustanawia także nowe standardy dla twórców filmujących w rozdzielczości 4K. Aparat pozwala nagrywać w rozdzielczości 4K DCI (pełna klatka) i 4K UHD w 120p (119,88 kl./s) 10-bit/ 4:2:2, dając ogromne możliwości w rejestrowaniu wysokiej rozdzielczości filmów, z płynnym slow-motion i pełnym śledzeniem autofokusa. Dostępny jest także specjalny tryb 4K HQ, który rejestruje niewiarygodne szczegóły z szybkością klatek do 30p, dzięki wewnętrznemu nadpróbkowaniu materiału 8K.
- Wewnętrzne nagrywanie wideo 8K RAW do 29,97 kl./s (bez cropa)
- Wewnętrzne nagrywanie wideo 8K do 29,97 kl./s (bez cropa) w Canon Log 10-bit 4:2:2 (H.265) lub 10-bit HDR PQ (H.265) 4:2:2
- Wewnętrzne nagrywanie 4K do 119,88 kl./s (bez cropa) 10-bit Canon Log 4:2:2 (H.265) lub 4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265)
- 4:2:2 10-bit w Canon Log lub 4:2:2 10-bit na wyjściu HDR PQ przez HDMI przy 4K 59,94 kl./s.
Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, na tylną ściankę EOS R5 powrócił – znany z poprzednich modeli lustrzanek – wielofunkcyjny joystick, służący m.in. do wybierania pól ostrości, który można teraz stosować alternatywnie do przeciągania AF po 3,2-calowym, odchylanym ekranie dotykowym (2,1 mln punktów). Dzięki technologii Dual Pixel RAW możliwa jest korekta ostrości i kontrastu w tle oraz zmiana parametrów oświetlenia (np. portretów) nawet po wykonaniu zdjęcia – co dodatkowo zwiększa możliwości twórcze. 0,5-calowy elektroniczny wizjer (EVF) o z rozdzielczości 5,76 miliona punktów odświeża się z częstotliwością 120 kl./s, dając zadziwiająco realistyczny podgląd kadru, porównywalny z wizjerem optycznym.
EOS R6: wszechstronna doskonałość
EOS R6, podobnie jak EOS R5, oferuje ogromne możliwości systemu EOS R, zapewniając niespotykaną w swojej klasie szybkość seryjną zdjęć przy wykorzystaniu pełnoklatkowego sensora. EOS R6 jest wszechstronnym aparatem znacznie przekraczającym wymagania entuzjastów i średniozaawansowanych profesjonalistów, niezależnie od rodzaju wykonywanej fotografii czy twórczości wideo. Fotografowie sportowi i amatorzy dzikiej przyrody mogą z łatwością uchwycić szybkie ruchy, korzystając z prędkości do 20 klatek na sekundę1, elastyczności ostrzenia dzięki 6072 wybieralnym punktom AF oraz z trybów automatycznego śledzenia twarzy, oczu i zwierząt w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia. Matryca CMOS o rozdzielczości 20,1 megapiksela łączy te same zalety i możliwości technologiczne, jakie znajdziemy w aparacie EOS-1D X Mark III, oferując także zakres czułości ISO 100-102 400. W efekcie użytkownicy zyskują ogromne możliwości tworzenia niezaszumionych obrazów w wymagających warunkach oświetleniowych (np. podczas wesel czy imprez w ciasnych pomieszczeniach).
EOS R6 pozwala filmować w rozdzielczości 4K UHD z prędkością do 59,94 kl./s, (nadpróbkowanie obrazu 5,1K), a także w Full HD 120p z pełnym wsparciem śledzenia AF. Podczas filmowania można korzystać z przydatnej funkcji zebry, która wspiera ustawienia optymalnej ekspozycji i pozwala uniknąć przepaleń w jasnych partiach kadru. Dzięki opcji wewnętrznego nagrywania 8-bit H.264 lub 10-bit YCbCr 4:2:2 H.265 i Canon Log użytkownicy mogą cieszyć się także najwyższą elastycznością obrazu w postprodukcji.
Elektroniczny wizjer EVF o przekątnej 0,5 cala i rozdzielczości 3,69 miliona punktów (maksymalna częstotliwość odświeżania do 120 kl./s) do minimum redukuje opóźnienia podczas serii, przez co EOS R6 idealnie sprawdzi się także w fotografii sportowej czy ekstremalnej. 3-calowy ekran LCD o przekątnej 1,62 miliona punktów zachęca do poszukiwania kadrów wykonywanych z niestandardowego kąta widzenia, a podwójny slot kart pamięci umożliwia użytkownikom bezpieczny zapis i backup na 2 kartach SD UHS II (nagrywanie na obu kartach jednocześnie lub z możliwością nagrywania w różnych formatach).
Trzy nowe akcesoria do aparatów EOS
Bateria LP-E6NH
Nowa bateria o dłuższej żywotności dostarczana z EOS R5, EOS R6 jest dodatkowo kompatybilna ze wszystkimi aparatami, które wykorzystują baterie LP-E6. LP-E6NH to bateria osiągająca 2130 mAh, która jest nawet do 14% bardziej wydajna. Nowa bateria zastępuje model LP-E6N.
Battery grip BG-R10
Opcjonalny grip umożliwia dłuższą pracę aparatów EOS R5 i EOS R6 i jest niezastąpionym narzędziem podczas pracy na długich sesjach i planach zdjęciowych – np. w przypadku fotografów ślubnych, dzikiej przyrody i reporterów pracujących w terenie. Nowy uchwyt umożliwia użytkownikom zasilanie za pomocą dwóch baterii (LP-E6/N/NH), a dodatkowo zapewnia wygodną i łatwiejszą zmianę orientacji kadru w poziomie/pionie.
Transmiter WFT-R10
Kompatybilny z EOS R5 bezprzewodowy przekaźnik danych Wi-Fi, wyposażony w anteny MIMO 2×2 dla szybszej transmisji danych i większego zasięgu. WFT-R10 oferuje również usprawniony zapis sieciowy na zabezpieczonym serwerze SFTP przez Wi-Fi z szybkością zgodną ze standardem Gigabit Ethernet.
Aby uzyskać więcej informacji na temat EOS R5 i EOS R6, odwiedź:
Canon zaprezentował dziś także cztery nowe obiektywy serii RF, dwa extendery oraz drukarkę fotograficzną serii imagePROGRAF PRO (A3+):
- RF 85 mm F2 MACRO IS STM,
- RF 600 mm F11 IS STM,
- RF 800 mm F11 IS STM,
- RF 100-500 mm F4,5-7,1 L IS USM,
- Extender RF 1,4x,
- Extender RF 2x,
- imagePROGRAF PRO-300.
Ceny i dostępność
Rekomendowane ceny detaliczne w Polsce i dostępność:
- EOS R5: 20649,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
- EOS R6: 12389,99 zł (start sprzedaży – koniec sierpnia 2020 r.)
- LP-E6NH: 519,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r)
- BG-R10: 1879,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
- WFT-R10B: 6029,99 zł (start sprzedaży – koniec lipca 2020 r.)
Cechy kluczowe:
EOS R5: | EOS R6: |
Matryca pełnoklatkowa 45 MP | Matryca pełnoklatkowa 20.1 MP |
Zdjęcia seryjne do 20/12 kl./s | Zdjęcia seryjne do 20/12 kl./s |
Stabilizacja matrycy (IBIS) do 8 stopni | Stabilizacja matrycy (IBIS) do 8 stopni |
Dual Pixel CMOS AF II | Dual Pixel CMOS AF II |
ISO 100-51,200 | ISO 100-102,400 |
Filmowanie 8K/30p 12-bit | Filmowanie 4K 60p 10-bit, Full HD 120 kl./s |
Wizjer elektroniczny 5.76 mln punktów | Wizjer elektroniczny 3.69 mln punktów |
Ekran odchylany LCD 3.2 cala/2.1 miliona punktów | Ekran odchylany LCD 3 cale/1.62 miliona punktów |
Dwa sloty kart (1x CFexpress, 1x SD UHS II) | Dwa sloty kart (2x SD UHS II) |
Górny wyświetlacz i wielofunkcyjny joystick AF | Wielofunkcyjny joystick AF |
Wbudowany moduł Wi-Fi 5Ghz z możliwością podłączenia opcjonalnego transmitera WFT-R10 | Wbudowany moduł Wi-Fi 2.4Ghz i FTP |
Bluetooth | Bluetooth |
Ładowanie i zasilanie przez USB PD-E1 | Ładowanie i zasilanie przez USB PD-E1 |
Waga: korpus 650g (738g z baterią i kartą pamięci). | Waga: korpus 598g (690g z baterią i kartą pamięci).
|
[1] Najlepszy na świecie system stabilizacji obrazu (do ok. 8.0 stopni).
Spośród aparatów cyfrowych z wymienną optyką. Stan na 9 lipca 2020 r. (badania Canon). W oparciu o standard CIPA, 8.0 stopni przy RF 24-105mm F4 L IS USM i ogniskowej 105mm. W zależności od daty zakupu, należy zaktualizować oprogramowanie obiektywu do najnowszej wersji. Skuteczność stabilizacji (IS) w EOS R6 jest na tym samym poziomie co w EOS R5.
[2] Najszybszy na świecie system AF (do 0.05 sec.)
Spośród cyfrowych aparatów bezlusterkowych z wymienną optyką i pełnoklatkową matrycą, wyposażonych w system AF oparty na detekcji fazy i detekcji kontrastu. Szybkość AF w EOS R6 jest taka sama, jak w EOS R, EOS RP i EOS R5. Stan na 9 lipca 2020 (na podstawie badań Canon). Zmierzono w na podstawie oficjalnych wytycznych CIPA (mogą się różnić w zależności od warunków i używanego obiektywu). Wewnętrzna metoda pomiarów.
[Warunki]
Jasność: EV 12 (temperatura pokojowa, ISO 100)
Tryb: Manualny
Obiektyw: RF24-105mm F4L IS USM (ogniskowa 24mm),
Typ AF: 1-punktowy AF (centralny)
Tryb AF: One-Shot AF
[3] Fotografując na przysłonie f/1.2, centralny punkt AF, One-Shot AF, w temperaturze 23°C/73°F, ISO100. Z wyłączeniem obiektywów RF z powłoką Defocus smoothing.
[4] Pierwszy aparat EOS z minimalnym EV dla AF wynoszącym EV-6.5
Spośród cyfrowych aparatów Canon z wymienną optyką. Stan na 9 lipca 2020 r. (na podstawie badań Canon).
[5] Częstotliwość sygnału Wi-Fi może się różnić w zależności od kraju i regionu
[6] Wymagane konto na Google Photos lub Adobe Cloud oraz rejestracja na platformie image.canon.
[7] Najwyższa rozdzielczość w historii spośród aparatów EOS.
Spośród wszystkich cyfrowych aparatów Canon z wymienną optyką. Stan na 9 lipca 2020 (badania Canon). Metodologia badawcza w zgodzie ze standardami CIPA (ISO 12233).
[8] Poziome: 100% × Pionowe: 100% (maksymalnie) pokrycie AF
Podczas korzystania z trybu aktywnego śledzenia twarzy i z podpiętymi obiektywami RF (z wyjątkiem RF 600mm F11 IS STM/ RF 800mm F11 IS STM i Extenderów RF), obiektywami EF (z wyjątkiem niektórych), EXTENDER EF (III) (w zależności od trybu pól AF obiektywu). Zobacz listę kompatybilnych obiektywów na oficjalnej stronie Canon.