Radio

“DziśAI w Polsce” – podcast TOK FM o sztucznej inteligencji

W ramach podcastu TOK FM “Techstorie” rusza specjalny trzyodcinkowy cykl zatytułowany “DziśAI w Polsce”. Jego autorki – Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska – przyjrzą się tematowi sztucznej inteligencji i polskiemu udziałowi w jej tworzeniu.

 

“Techstorie” to podcast TOK FM opowiadający o wyzwaniach, jakie technologia stawia przed społeczeństwami, polityką, gospodarką – i odwrotnie. Przez trzy kolejne wtorki Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska zapraszają na jego specjalne wydanie zatytułowane “DziśAI w Polsce”. W pierwszym odcinku jego autorki poszukają odpowiedzi na pytania, gdzie w wyścigu o prym na rynku sztucznej inteligencji znajduje się Polska, dlaczego Polacy są tak licznie reprezentowani w AI i gdzie w Polsce znajdują się kuźnie talentów informatycznych. W drugiej części opowiedzą o ludziach, którzy tworzą AI – tych za granicą i tych w Polsce. Pokażą ich drogę, doświadczenie i cenę, którą musieli zapłacić za dojście na szczyt. W ostatniej odsłonie cyklu przyjrzą się rozwiązaniom technologicznym – czy Polska powinna mieć swój model językowy i czy powstanie u nas czempion AI, a jeśli tak, to co zrobić, żeby nie uciekł na zachód.

Podcastu “Techstorie” można posłuchać na tokfm.pl, w aplikacji mobilnej TOK FM oraz na platformach Spotify i Apple Podcasts.

Nowe odcinki ukazują się co tydzień, we wtorki. Premiera specjalnego cyklu “DziśAI w Polsce” 16 stycznia br.

Sylwia Czubkowska – wieloletnia dziennikarka ekonomiczna i technologiczna takich tytułów jak Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna i Przekrój. Twórczyni magazynu Spider’s Web+. Wielokrotnie nominowana do najważniejszych nagród dziennikarskich: Grand Press, nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, nagrody im. Marka Króla, nagrody im. Beaty Pawlak. Czterokrotna laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego za teksty na temat innowacji. Laureatka nagrody im. prof. Romana Czerneckiego oraz nagrody Instytutu Reportażu “Temat: uchodźcy”. Autorka książki “Chińczycy trzymają nas mocno”, wydanej w 2022 r. przez wydawnictwo Znak.

Joanna Sosnowska – dziennikarka i redaktorka, związana z Gazetą Wyborczą i Wyborcza.pl. Obecnie kieruje projektem „Jutronauci” jako redaktor prowadząca. Wcześniej w „Wyborczej” przez niemal trzy lata prowadziła serwis technologiczny. Była redaktor naczelną serwisów technologicznych i gamingowych Wirtualnej Polski, wcześniej przez wiele lat związana była z portalem Gazeta.pl. W krótkim epizodzie poza mediami pracowała w start-upie, który chciał rozwiązać problem bezsenności i koszmarów.

foto. Grupa Eurozet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *