Technologia - Promocje

Ericsson wspiera budowę AGH Solar Boat

Pionierski projekt tworzy interdyscyplinarny zespół z dwóch organizacji – Studenckiego Koła Naukowego Eko-Ener­gia dzi­ała­jącego przy Wydziale Ener­getyki i Paliw oraz Aka­demick­iego Klubu Żeglarskiego AGH. Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł zasilania.
 

  • Jednoosobowa łódź zasilana energią słoneczną w lipcu 2017 wystartuje na międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Monako
  • Ericsson konsultuje oprogramowanie łodzi

Dzięki partnerstwu z firmą Ericsson studenci mogą konsultować zagadnienia związane z programowaniem łodzi z mentorami na co dzień zajmującymi się kodowaniem. Współpraca studentów AGH oraz firmy Ericsson obejmuje prace programistyczne nad algorytmem sterowania. Dodatkowo przygotowywany jest osprzęt elektryczny, który zostanie zamontowany na pokładzie łodzi. Mentorzy z Ericssona doradzają w kwestiach telemetrii i programowania oraz czuwają nad prawidłowością rozwiązań przyjętych przez konstruktorów łodzi. Łódź solarna, dzięki hydroskrzydłom częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, będzie osiągać prędkość około 20 węzłów (10 m/s).
„Jesteśmy obecnie w fazie końcowej budowy łodzi. Z firmą Ericsson współpracuje nasza sekcja elektryczna. Fachowcy z branży pomagają nam między innymi przy kodowaniu, telemetrii i programowaniu sterowności łodzi. Dzięki tak profesjonalnemu wsparciu nasz projekt zyskuje na jakości” mówi Agata Halińska, studentka Wydziału Energetyki i Paliw oraz Wydziału Zarządzania AGH – „Ericsson i AGH Solar Boat Team łączy zamiłowanie do tych samych wartości – dążenia do doskonałości i wysokiej jakości każdego szczegółu”dodaje Anna Popiołek, studentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.
„Współpraca z firmą Ericsson przy projekcie studenckim AGH Solar Boat jest
o tyle wyjątkowa, że głównymi beneficjentami są studenci.Transfer wiedzy
z jednej z największych firm z sektora telekomunikacyjnego i wsparcie mentora powodują, że projekt dynamicznie się rozwija. Dzięki obecności firmy studenci mogą na bieżąco konsultować z ekspertami zagadnienia programistyczne.  W długofalowej perspektywie oznacza to, że mury naszej uczelni opuszczają absolwenci, którym nie jest obca współpraca z firmami, a ich dotychczasowe działania były konfrontowane z realiami rynkowymi”podkreśla Prorektor ds. Współpracy prof. Jerzy Lis.
Jak mówi Paweł Szczerkowski, Szef polskiego Centrum Badań i Rozwoju Ericsson: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości udzielenia wsparcia dla tego przyjaznego dla środowiska projektu, szczególnie, że stanowi on w pełni samodzielną inicjatywę studentów. Profesjonalny mentoring jakiego udzielają pracownicy R&D Center w Polsce jest dla nas dużą przyjemnością i satysfakcją przyczynienia się do powstania unikalnego i ambitnego projektu studenckiego. Projekt AGH Solar Boat to tylko jeden z aspektów naszej szeroko zakrojonej współpracy z uczelnią”.
Wodowanie łodzi planowane jest na czerwiec.
Więcej o projekcie znajdą Państwo pod adresem: www.solarboat.agh.edu.pl oraz www.facebook.com/AGHSoalrBoatTeam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *