Kultura, muzyka, kino, modaTVP

„Figurant”– najnowszy film Roberta Glińskiego w kinach od 20 października (wideo)

„Figurant”, prezentowany w tegorocznym Konkursie Głównym 48. FPFF w Gdyni, to poruszająca opowieść o agencie SB, który przez wiele lat inwigilował Karola Wojtyłę. W głównych rolach wystąpili m.in.: Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Zuzanna Lit, Adrian Brząkała i Zbigniew Stryj. Film Roberta Glińskiego wprowadzi do kin 20 października TVP Dystrybucja Kinowa. Producentem filmu „Figurant” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, jego koproducentami zaś Telewizja Polska S.A. oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

„Figurant” opowiada o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Dzięki nietypowemu protagoniście film w unikalny sposób pokazuje znane fakty jak walka o budowę kościoła w krakowskiej Nowej Hucie czy inwigilacja środowisk kościelnych prowadzona przez SB. Film Roberta Glińskiego nie jest biografią przyszłego papieża, a Karol Wojtyła jest tu tylko katalizatorem działań. Dla awansów, pieniędzy i kariery Bronek Budny coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

W nomenklaturze esbeckiej słowo „figurant” oznacza kogoś, kto był przedmiotem zainteresowania służb specjalnych – kogoś, kto był inwigilowany. Natomiast potocznie mówi się tak o kimś, kto niby zajmuje jakieś stanowisko, ale tak naprawdę jest marionetką, kukłą – nie ma żadnego wpływu na decyzje. Chciałby sprawować władzę, ale nie może, bo jest sterowany przez innych. I właśnie ta druga definicja odnosi się do bohatera filmu. Wydaje mu się, że ma władzę, potrafi wszystko ułożyć pod siebie i tym zarządzać, a okazuje się, że jest nikim i nic nie znaczy. Mimo że akcja tego filmu dzieje się w latach 60., myślę, że jego bohater jest bardzo współczesny – podkreśla Robert Gliński, reżyser filmu.

W główną rolę w „Figurancie” wcielił się jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Mateusz Więcławek. Na ekranie partnerują mu m.in. Marianna Zydek, Adrian Brząkała, Zuzanna Lit, Zbigniew Stryj, Krzysztof Wach oraz Maciej Mikołajczyk.

Chciałbym, żeby widzowie zobaczyli dramat młodego człowieka, który myśli, że jest bogiem, a tak naprawdę jest nikim. Żeby zrozumieli, że nawet jeśli wydaje im się, że są fantastyczni i wszystko wiedzą, to może się okazać, że jest zupełnie inaczej. Z tego filmu płynie przesłanie o charakterze moralnym: to, co postrzegamy jako dobro, wcale nie musi być dobrem. I że wbrew znanej maksymie – cel nie uświęca środków – wyjaśnia Gliński.

 

produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

koprodukcja: Telewizja Polska S.A., Krakowskie Biuro Festiwalowe

współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Filmowy w Krakowie

dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa

„Figurant” w kinach od 20 października 2023.

foto. Mat. promocyjne TVP Dystrybucja Kinowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *