Kultura, muzyka, kino, modaTVP

„Filip” z nagrodą główną na ukraińskim festiwalu filmowym Mykołajczuk Open

Koprodukcja Telewizji Polskiej i Akson Studio – obraz Michała Kwiecińskiego „Filip” zwyciężył w międzynarodowym konkursie filmów pełnometrażowych na festiwalu Mykołajczuk Open w Czerniowcach na Ukrainie. Uroczysta ukraińska premiera filmu odbędzie się 29 czerwca 2023 roku w kinie Kraków w Kijowie.

 

Film pokonał 8 innych produkcji międzynarodowych, startujących w konkursie. W tej samej kategorii o nagrodę ubiegały się filmy „Ja i Feliks” (Ukraina), „Mój sąsiad Adolf” (Izrael, Polska, Kolumbia), „R.M.N.” (Francja, Belgia, Szwecja), „Ślepa wierzba, śpiąca kobieta” (Francja, Luksemburg, Kanada, Holandia), „Długa ucieczka” (Włochy, Ukraina), „Jak tam Katia?” (Ukraina) oraz „Ja, Nina” (Ukraina).

„Filip” został zaprezentowany w ramach konkursu Mykołajczuk Open w dniu 20 czerwca, gdzie miał swoją premierę festiwalową. Z kolei uroczysta ukraińska premiera filmu odbędzie się 29 czerwca 2023 roku w kinie Kraków w Kijowie, rozpoczynając ogólnokrajową dystrybucję kinową obrazu na Ukrainie. Dystrybucję filmu w ukraińskich kinach prowadzi firma FILM UA.

„Filip” to historia polskiego Żyda Filipa, który uciekł z getta warszawskiego i w 1943 roku pracuje jako kelner w jednej z luksusowych restauracji we Frankfurcie. Niezdolny do głębszych uczuć kosmopolita i uwodziciel (w tej roli Eryk Kulm Jr.), mieszka w samym sercu nazistowskich Niemiec i podaje się za Francuza. Misternie zbudowany świat Filipa rozsypuje się, gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród jego najbliższych. Scenariusz „Filipa”, autorstwa Michała Kwiecińskiego i Michała Matejkiewicza, powstał na kanwie autobiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem.

Po festiwalowej premierze widzowie, goście i organizatorzy wydarzenia podkreślali silne wrażenie, jak film wywarł na widzach oraz aktualną wymowę obrazu w kontekście obecnej sytuacji w ich kraju: „Filip to film produkcji polskiej, narodu bardzo nam przyjaznego. Zwycięstwo tego filmu w konkursie świadczy, że jest on dla nas bardzo aktualny. Dziś miliony Ukraińców, tak jak Filip, są uchodźcami przymusowymi – powiedział Dmytro Majstrenko, szef promocji FILM.UA Distribution, firmy prezentującej film na Mykołajczuk Open. Z kolei główny producent festiwalu, Oleksij Hladuszewski komentował: „Nie jestem zaskoczony, że właśnie »Filip« zwyciężył, chociaż w konkursie było wiele innych godnych uwagi filmów. W dodatku jest to film produkcji Polski, kraju, który wspiera nas, być może, najbardziej ze wszystkich”.

Film jest już laureatem ważnych nagród filmowych: na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych produkcja Telewizji Polskiej zdobyła „Srebrne Lwy”, nagrodę indywidualną za zdjęcia na 47. FPFF otrzymał Michał Sobociński, a za charakteryzację w filmie – Dariusz Krysiak. Eryk Kulm Jr. za rolę Filipa otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *