TVP

Finał akcji TVP Polonia „Polacy Polakom. Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

4 listopada 2017 roku w Pasiecznej, pow. nadwórniańskim na Ukrainie (w II Rzeczypospolitej województwo stanisławowskie ) odsłonięto odrestaurowany pomnik Żelaznej Brygady – II Brygady Legionów. Podczas uroczystości ponad 100-letni monument poświęcił Biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej ks. Leon Mały.

 

Dzięki widzom TVP Polonia, którzy wsparli akcję Fundacji „Studio Wschód” i TVP Polonia „Polacy Polakom. Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, uzbierano fundusze na odnowienie pomnika II Brygady Legionów Polskich (Żelaznej Brygady, Brygady Karpackiej) w Pasiecznej. Remont przeprowadzili studenci z wrocławskiego uniwersytetu oraz uczniowie Szkoły Gastronomicznej i Zespołu Szkół w Lubawce.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe z dolnośląskich szkół, wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, samorządowcy, Związki Strzeleckie z Trzebnicy i Lwowa oraz działacze organizacji Kresowych.

Renowacja obelisku polskich legionistów wpisuje się w przygotowania do obchodów przypadającej w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Reportaż z uroczystości TVP Polonia pokaże w programie „Studio Wschód” pod redakcją Grażyny Orłowskiej-Sondej, 8 listopada o godz. 18:25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *