Technologia - Promocje

Cztery funkcje w jednym urządzeniu

Cztery funkcje w jednym urządzeniu – odtwarzacz multimedialny, enkoder sieciowych strumieni wideo, serwer NAS Open WRT i nagrywarka HDMI. Teraz z nowym, udoskonalonym oprogramowaniem i elegancką obudową z wewnętrzną kieszenią na dysk sata 3,5 cala.
 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

 
C4i wprowadza na polski rynek najnowszy odtwarzacz Zidoo X10. To najwyższy model obok zbierających świetne recenzje playerów Zidoo X8 i X9s, które szybko stały się najpopularniejszymi w tym roku urządzeniami typu Android TV Box. W Zidoo X10 producent połączył najlepsze cechy swoich odtwarzaczy.
Flagowy model uzyskał nową, elegancją, aluminiową obudowę z czytelnym wyświetlaczem LED oraz z kieszenią, w której można zamontować dysk wewnętrzny SATA o rozmiarze 3,5 cala i pojemności do nawet 10TB. Zastosowanie aluminium pozwala uzyskać wysokie parametry odprowadzania ciepła. Obudowa ponadto jest chłodzona aktywnie cichym wentylatorem, którego w razie potrzeby możemy w prosty sposób wyłączyć. Odtwarzacz cechuje minimalistyczny, elegancki design oraz wysoka jakość wykonania. Świetnie prezentuje się szczególnie wykorzystanie szczotkowanego aluminium na powierzchni obudowy, zaś całość sprawia, że X10 z powodzeniem będzie się prezentować jako centralne urządzenie naszego kina domowego.
Zidoo X10 oferuje szeroki wachlarz możliwości łącząc w sobie funkcje nawet czterech urządzeń. Przede wszystkim to najwyższej klasy odtwarzacz multimedialny UltraHD 4K z HDR10, który będzie w stanie odtworzyć niemal każdy plik wideo. Wyposażono go w złącze wejściowe HDMI, które pozwala wykorzystać Zidoo X10 jako wielofunkcyjną nagrywarkę ze źródeł HDMI, jak i wszechstronny enkoder sieciowy do streamowania wideo w sieć. Dzięki wykorzystaniu zainstalowanego systemu OpenWRT możemy również skonfigurować odtwarzacz jako pełnowartościowy dysk sieciowy NAS. Otrzymujemy w ten sposób kompletne urządzenie multimedialne o możliwościach przewyższających złożone i wielokrotnie droższe rozwiązania.
Zidoo X10 zapewnia najwyższą jakość obrazu dzięki wykorzystaniu jednego z najlepszych chipsetów na rynku – Realtek RTD1295. Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor bazujący na platformie ARM Cortex-A53 został specjalnie zaprojektowany do odtwarzania multimediów. Działa we współpracy z czterordzeniowym modułem graficznym Mali T820. Zastosowany układ pozwala uzyskać jakość wideo przewyższającą możliwości współczesnych set-top boxów z systemami Android, Windows, czy Linux. Urządzenie w pełni wspiera płynne wyświetlanie najwyższej jakości obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów oraz HDR 10- bit. Oferuje również szersze spectrum kolorów BT.2020, co pozwala na idealne oddanie realistycznego, szczegółowego i pełnego detali obrazu. Zidoo X10 w pełni wspiera kodek H.265/HEVC, zaś zastosowane złącza HDMI są zgodne ze standardem HDMI 2.0, co pozwala na transmisję pełnego sygnału 4K w 60 klatkach na sekundę i wykorzystanie urządzenia jako idealnego uzupełnienia najnowszych telewizorów 4K z HDR. Pełen możliwości interfejs ustawień związanych z wyświetlaniem obrazu pozwala na precyzyjne dostosowanie efektu do własnych wymagań.
Zidoo X10 jako pierwszy model z rodziny Zidoo otrzymał nowe oprogramowanie, pozwalające na płynne odtwarzanie pełnego menu Blu-Ray 2D i 3D. W przypadku innych podobnych urządzeń przy odtwarzaniu plików BD-ISO (kopii Bluray) własnej kolekcji zmuszeni byliśmy korzystać z menu uproszczonego BD-lite. Z najnowszym Zidoo otworzymy każdy obraz płyty tak samo jak w odtwarzaczu Blu-Ray.
Jest to funkcjonalność nieosiągalna dla innych odtwarzaczy, cechująca produkty firm Zidoo. Pozwala ona w prosty sposób połączyć możliwości multimedialne KODI z możliwościami sprzętowymi urządzenia, zarówno wspierając większość formatów audio oraz wideo, jak i oferując najwyższą jakość obrazu. Istnieje również możliwość pobierania napisów w locie do filmów, niezależnie czy odtwarzamy materiał z sieci lokalnej, czy za pomocą wtyczek KODI – w wersji urządzenia SET TOP BOX.
W tej rozszerzonej opcji urządzenie oferuje ponadto dostęp do dodatków gwarantujących nieograniczone możliwości strumieniowania z sieci wraz z dostępem do płatnych kanałów telewizji internetowej. Zidoo X10 wspiera również automatyczne przełączanie pomiędzy klatkażem 23.976 / 29.970 fps, co przekłada się na właściwe odtwarzanie wszystkich formatów. Brak tej funkcjonalności w większości odtwarzaczy Android stwarza często problemy użytkownikom.
Player wykorzystuje do odtwarzania plików aplikację producenta ZDMC- jest to system Kodi z nakładką producenta nazwany ZDMC (od dawnej nazwy XBMC+Zidoo). Obecna wersja ZDMC oparta jest na systemie KODI 17.1.  W przypadku odtwarzania gęstych formatów audio z poziomu wygodnego interfejsu ZDMC, o ile tak ustawimy, program automatycznie przekieruje odtwarzanie do odtwarzacza fabrycznego, który sprzętowo odtworzy w trybie passtrough najnowsze jak i wcześniejsze formaty dźwięku wielokanałowego w tym DTS-X, Dolby Atmos , DTS MA, Dolby True HD itp.  Dzięki temu unikatowemu rozwiązaniu bezpośrednio w KODI jesteśmy w stanie uzyskać zarówno dźwięk 7.1 HD-Audio, jak i pełne wsparcie 4K@60Hz 10-bit, 3D BD ISO oraz pełnych rip’ów BD-ISO ze wsparciem pełnego menu Blu-Ray. Wśród dostępnych złącz audio znajdziemy HDMI, SPDIF oraz złącze analogowe AV 3,5mm.
Oczywiście jeśli chcemy korzystać z odtwarzania softwarowego przez ZDMC, możemy uaktywnić takie ustawienia w menu, przez co odtwarzanie będzie w trybie programowym ZDMC(KODI) co  umożliwi m.i. pobieranie napisów w locie do oglądanych filmów. Przy odtwarzaniu serwisów internetowych w ZDMC odtwarzanie zawsze jest w trybie KODI programowym z możliwością pobierania napisów w locie. Opisana powyżej funkcja wrappera –czyli przekierowania odtwarzania na fabryczny odtwarzacz sprzętowy stosowana jest  w podobnych urządzeniach (np. HiMedia Q10Pro) i umożliwia odbiór najnowszych kodeków audio wielokanałowego.
Absolutną nowością jest wsparcie przez urządzenie Android TV odtwarzania plików DSD po złączu USB. Do samego odtwarzania plików wymagana jest instalacja aplikacji USB Audio Player Pro ze sklepu Google Play, dzięki której możemy bez problemu odtworzyć DSD w formacie dff, w tym DSD64/DSD128/DSD256 bez utraty jakości. Przez powyższą aplikacją można również odtworzyć FLAC w formacie do 24bit/192kHz. Dzięki tej opcji zyskujemy pełnoprawny odtwarzacz high end audio dla plików wysokiej rozdzielczości audio.
Efektem zastosowania karty sieciowej o przepustowości 1Gb/s oraz bardzo wydajnego modułu graficznego Mali-T820 GPU, wspartego oprogramowaniem firmy Zidoo, jest płynne i wydajne odtwarzanie najbardziej wymagających materiałów 4K@60Hz w sieci lokalnej przy podłączeniu kablem sieciowym. Za szybką łączność bezprzewodową odpowiedzialny jest natomiast dwuzakresowy moduł WiFi 2.4Ghz/5Ghz 802.11AC. Otrzymujemy również do dyspozycji jeden slot USB 3.0, dwa sloty USB 2.0 oraz czytnik kart microSD.
Zidoo X10 posiada ponadto niezależnie od systemu Android równolegle zainstalowany system OpenWRT pozwalający na korzystanie z urządzenia jako serwera NAS (więcej informacji pod adresem https://openwrt.org). Wystarczy włożyć do urządzenia dysk twardy (wewnętrzny lub USB czy pamięć masową) i dzięki bogatym możliwościom konfiguracyjnym można zbudować swój domowy serwer plików dysk sieciowy z możliwością wydzielania zasobów i wieloma innymi opcjami. OpenWRT posiada własny Deamon obsługujący zapytania o system DNS , co znacznie przyśpiesza pracę w trybie DNS,  a ponadto posiada następujące usługi i protokoły: SAMBA, NFS, DLNA, UPNP, ARIA2, TTP, AFP, DAAP  oraz bardzo szybką usługę Torrent Transmission.  Obsługa większości zaawansowanych funkcji odbywa się przez stronę web systemu Open WRT i jest przeznaczona tylko dla zaawansowanych użytkowników. To co istotne dla przeciętnego użytkownika to szybkość działania w trybie SAMBA lub NFS, dzięki czemu widzimy udziały serwera z dowolnych urządzeń sieciowych.
Za sprawą wejściowego złącza wejściowego HDMI 2.0 IN Zidoo X10 umożliwia rejestrację obrazu i dźwięku oraz transmisję strumieniową obrazu. Pozwala podłączyć np. dekoder telewizyjny pod wejściowe złącze HDMI i oglądać oraz nagrywać sygnał za pośrednictwem Zidoo na dysk wewnętrzny lub na dysk sieciowy. Podobne rozwiązanie, znane choćby z Xbox OneS, oszczędza liczbę wykorzystywanych złącz HDMI w telewizorze i uwalnia użytkownika od konieczności przełączania źródeł.
Co bardzo istotne Zidoo  może dodatkowo wypuścić sygnał z wejścia HDMI do sieci lokalnej lub internetu w protokołach ts, H264 , co pozwoli oglądać sygnał z set top boxa czy kamery na kilku innych urządzeniach domowych mających dostęp do sieci: tabletach, telefonach czy PC korzystając ze zwykłego oprogramowania jak np. VLC.. Do wyboru są trzy opcje: broadcast, unicast i multicast. Możemy zdefiniować adres IP oraz port i bez problemu odtworzyć materiał z urządzenia źródłowego w czasie rzeczywistym w każdym komputerze, telefonie czy tablecie niezależnie od systemu operacyjnego. W tym trybie można również dowolnie edytować jakość streamingu, podobnie jak w trybie nagrywania. Jest to świetne rozwiązanie nie tylko do użytku domowego do rozdzielenia lub wysłania sygnału, ale również do zastosowań profesjonalnych Digital Signage czy streamingu w Internet.
Dodatkowo, Zidoo X10 oferuje możliwość nagrywania każdego podłączonego źródła HDMI bezpośrednio na pamięć urządzenia, podłączony lub dysk sieciowy. Funkcja nagrywania dzieli filmy na pliki o wielkości do 3,65GB, zabezpieczając je na wypadek utraty danych, zaniku sygnału oraz ograniczenia pojemności nośnika. Urządzenie umożliwia wybór rozdzielczości, bitrate (przepustowości), próbkowania audio oraz formatu zapisu (ts,mp4). Istnieje również możliwość ustawienia harmonogramu nagrań według dnia, godziny i długości nagrania. Do X10 można podłączyć urządzenia o najwyższej rozdzielczości 4K włącznie, jednak nagrywarka oferuje nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości FullHD.
Funkcja PIP − obrazu w obrazie – umożliwia wyświetlenie źródła w okienku o rozmiarach definiowanych przez użytkownika bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu można oglądać dwa przekazy jednocześnie np. sprawdzać materiał wyświetlany z podłączonego dekodera, jednocześnie korzystając z innych opcji Zidoo. Funkcja sprawdzi się także w rozwiązaniach Digital Signage. Dodatkowo, funkcjonalność Adroida 6.0 pozwala na wyświetlenie dodatkowych 4 okien z tak zwaną opcją Multiview i pracę z podglądem czterech aplikacji jednocześnie.+
Zidoo X10 pracuje w oparciu o jedną z najlepszych wersji systemu Android − Marshmallow 6.0. Posiada pełny dostęp do platformy Google Play oraz aplikacji, gier oraz programów. W urządzeniu domyślne zainstalowana jest przeglądarka Google Chrome ze wsparciem Adobe Flash 11 oraz HTML5, YouTube i Skype. W przeciwieństwie do konkurencyjnych urządzeń Zidoo X10 współpracuje z aplikacjami VOD jak HBO GO oraz Netflix. Godne uwagi jest niezwykle rozbudowane oprogramowanie producenta oferujące alternatywną do KODI aplikację Home Theather. Pozwala ona na wygodne zarządzanie biblioteką multimedialną. Aplikacja wspiera pobieranie okładek do filmów i płyt, generuje opisy oraz umożliwia wygodne zarządzenie plikami w obrębie całej sieci lokalnej. Fabrycznie zainstalowany menadżer plików jest jednym z najlepszych we współczesnych set top boxach. Oprogramowanie producenta jest niezwykle dopracowane i dostarcza wielu ciekawych funkcji z instalowaniem aplikacji za pośrednictwem komputera PC Windows włącznie, a także możliwości personalizacji menu głównego. Wielu opcji dostarcza fabryczny odtwarzacz wideo oraz audio, dzięki czemu nie ma potrzeby podpierania się aplikacjami zewnętrznymi (z wyjątkiem obsługi DSD). Urządzenie posiada częściowo polskie menu, jednak producent pracuje nad uzupełnieniem pojedynczych braków w polskim tłumaczeniu.
Zastosowanie 2GB szybkiej pamięci DDR3 RAM pozwala na szybką i wydajną pracę urządzenia oraz umożliwia korzystanie z wielu jednocześnie uruchomionych aplikacji. Wbudowane 16GB pamięci wewnętrznej eMMC 5.0 wystarcza do instalacji dodatkowych aplikacji. W razie potrzeby pamięć urządzenia można powiększyć instalując dysk sata 3,5 cala o pojemności do maksymalnie 10TB, nośnik USB 3.0, czytnik kart pamięci lub zewnętrzny dysk twardy USB. To idealne rozwiązanie dla osób posiadających bibliotekę multimedialną bogatą w filmy czy muzykę lub chcących uzyskać pełną funkcjonalność dysku NAS. Zidoo X10 świetnie sprawdza się także w sieci korzystając z popularnych protokołów SMB, UPNP czy NFS. Możliwości pracy z urządzeniami sieciowymi uzupełnia wsparcie dla Miracast i Airplay, a także odtwarzanie materiałów przez protokół DLNA z innych urządzeń sieciowych.
Zarządzania urządzeniem ułatwia pilot zdalnego sterowania na podczerwień, który jest dołączony do zestawu. Kontroler jest niezwykle wygodny i intuicyjny. Pozwala na programowanie klawiszy oraz jest wyposażony w funkcję myszy. Ponadto producent umożliwił sterowanie Zidoo X10 z poziomu telefonu/tabletu z systemem Androidem dzięki darmowej, funkcjonalnej aplikacji Box RC. Oferuje ona pełne zarządzanie urządzeniem z wyborem trybu sterowania (mysz, tablet, gesty) oraz funkcją ScreenShot i skrótami do aplikacji. Do urządzenia dołączone są również dedykowane anteny WiFi, kabel analogowy AV oraz HDMI. Podobne funkcje oferują też inne aplikacje z Play marketu Google np. bardzo wydajny i umożliwiający castowanie z YouTube jest system sterowania CETUS. Najwygodniej jednak jest sterować  urządzeniem przy użyciu bezprzewodowej myszy klawiatury  z czujnikiem ruchu .
Cena detaliczna Zidoo X10 w wersji podstawowej wynosi 1099 zł brutto. Wersja SET TOP BOXkosztuje 1129 zł brutto. Istnieje możliwość zamówienia odtwarzacza z wbudowanym dyskiem SATA lub klawiaturą bezprzewodową typu AirMouse – Deluxe, MGP-811 lub  Zidoo V5.  Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta.
Urządzenie jest już dostępne w sklepie elektronicznym www.c4i.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *