Kultura, muzyka, kinoTVN Discovery Polska

Gwiazda braci Warner w Łódzkiej Alei Gwiazd

Łódzka Aleja Gwiazd liczy już 20 lat. 11 września na ulicy Piotrkowskiej odbyło się uroczyste odsłonięcia gwiazdy braci Warner, pochodzących z Krasnosielca założycieli wytwórni Warner Bros.

 

Pomysłodawcą stworzenia Alei Gwiazd był związany z Łodzią reżyser i pedagog Jan Machulski. Pierwowzorem miała być zlokalizowana w Los Angeles Walk of Fame, która upamiętnia osobistości świata show-biznesu. Autorem projektu gwiazdy jest artysta grafik Andrzej Pągowski. Pierwsza gwiazda została wmurowana 28 maja 1998 roku i była poświęcona aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Jej uroczyste odsłonięcie stanowiło część obchodów Święta Łodzi, ale upamiętniało również dwa bardzo ważne jubileusze – 575. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich oraz 50-lecie łódzkiej szkoły filmowej. Gwiazdy symbolizują pamięć o wielkich ludziach kina. To pomnik filmu polskiego i znak filmowej tradycji Łodzi.

To dla nas wyjątkowy moment. W stulecie wytwórni Warner Bros. odsłaniamy gwiazdę w stolicy polskiej kinematografii. Niezwykłe uhonorowanie, ponieważ bracia Warner urodzili się w Polsce, w Krasnosielcu. Przebyli drogę do Ameryki, stworzyli jedyną taką wytwórnię i dzisiaj wrócili symbolicznie do Polski. To inicjatywa wspólna, miasta Łodzi, kapituły Alei Gwiazd. Wszyscy zobaczyliśmy jak ważna jest to część naszej historii kina. Możemy być dumni z tego, że to Polacy stworzyli coś tak wielkiego. Dzisiaj to Warner Bros. Discovery, ale ich duch, pasja, marzenie są ciągle żywe.Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery Poland i CEO TVN

foto. TVN Warner Bros. Discovery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *