hub:raum stawia na międzynarodową społeczność IoT (wideo)
Reprezentanci 10 europejskich krajów, 12 wybranych innowacyjnych projektów i jedna technologia, na którą w ostatnim czasie stawia hub:raum – w zeszłym tygodniu w krakowskiej siedzibie inkubatora Deutsche Telekom odbyło się WAPR NB-IoT Prototyping Days. Wydarzenie to zamknęło cykl wiosennych wydarzeń w ramach hub:raum IoT Academy i ogłoszony w maju Program WARP NB-IoT.
hub:raum IoT Academy
Wiosną hub:raum ogłosił inicjatywę, która zrzesza międzynarodową społeczność pasjonatów oraz twórców Internetu Rzeczy, ekspertów, startupów, kół naukowych i firm działających w tym obszarze. W ramach działań inicjatywy w 5 europejskich miastach we współpracy z lokalnymi Telekomami i partnerami zorganizowano jednodniowe festiwale Internetu Rzeczy. Wydarzenia odbyły się w Krakowie (11 marca), Bukareszcie (13 maja), Bratysławie (10 czerwca), Zagrzebiu (17 czerwca) oraz Warszawie (1 lipca).
46 prelekcji, 40 wystawców, 74 partnerów, 12 warsztatów i 690 uczestników – tak w pigułce można podsumować dotychczasowe wydarzenia w ramach hub:raum IoT Academy. Każde spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy oraz wizji dotyczących rozwoju technologicznego i biznesowego Internetu Rzeczy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Główną część wydarzeń stanowiły prezentacje i wykłady, których prelegentami byli przedstawiciele startupów działających w obszarze Internetu Rzeczy. Eksperci odpowiadali na pytania, które zadają sobie startupy na różnych etapach rozwoju, m.in. jak stworzyć prototyp produktu i wprowadzić go na trudny rynek, oraz jak zadbać o bezpieczeństwo IoT. Równolegle do prezentacji odbywały się Showroomy dla startupów IoT oraz kół naukowych działających na uniwersytetach, które zajmują się tworzeniem nowoczesnych rozwiązań Internetu Rzeczy. Doskonałym uzupełnieniem tych części były Warsztaty IoT, podczas których uczestnicy mogli nie tylko uzyskać praktyczną wiedzę na temat budowy projektów Internetu Rzeczy, ale również zbudować własny prototyp z wykorzystaniem mikrokontrolerów pod czujnym okiem specjalistów.
hub:raum IoT Academy stanowi naturalną platformę komunikacji ze startupami zainteresowanymi projektami z zakresie IoT i NB-IoT, a ostatecznie przyczyniło się do pozyskania aż 25% ze wszystkich projektów zgłoszonych do programu WARP NB-IoT. Celem tej inicjatywy było wdrożenie innowacyjnych rozwiązań bazujących na nowej technologii sieciowej NarrowBand IoT (NB-IoT).
W ramach inicjatywy hub:raum IoT Academy organizowane są również mniejsze spotkania i warsztaty IoT, o których można dowiedzieć się na platformie Meetup. Obecnie zrzesza ona 563 członków, a ich liczba stale rośnie. W ciągu pół roku zorganizowanych zostało 13 meetupów, w których udział wzięło łącznie 326 uczestników.
I nie jest to koniec – hub:raum zapowiada, że już wkrótce odbędzie się kolejny cykl wydarzeń. Celem jest poszerzenie społeczności IoT oraz eksploracja nowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w poszukiwaniu interesujących rozwiązań technologicznych. Jakie to będą kraje? Tego jeszcze nie możemy zdradzić. Wiadomo natomiast, że format eventów pozostaje niezmieniony – będą zarówno duże wydarzenia, jak i mniejsze spotkania. I jak zawsze – możecie być pewni, że czekają nas wielkie emocje.
Więcej informacji, podsumowań oraz artykułów związanych z IoT można znaleźć na blogu hub:raum IoT Academy.