IBM wprowadza pierwszy serwer mainframe serii midrange model z14ZR1 o wymiarach 19” szafy rack (wideo)
Firma IBM ogłosiła wprowadzenie pierwszego serwera mainframe, którego rozmiar odpowiada szerokości standardowej szafy 42U. Będzie on oferowany w dwóch modelach: IBM z14 ZR1 oraz IBM LinuxOne Rockhopper II.
Zaufanie, jakim cieszą się systemy mainframe, szczególnie w działalności opartej na przetwarzaniu transakcji, wynika z ich dopasowania do potrzeb firmy. W sumie aż 87 proc. wszystkich transakcji kartami kredytowymi oraz płatności o wartości prawie 8 bilionów dolarów rocznie jest przetwarzanych właśnie przez te systemy. Co więcej, każdego roku platforma zarządza 29 miliardami transakcji bankomatowych o średniej dziennej wartości 5 miliardów dolarów. To właśnie systemy mainframe obsługują, między innymi, rocznie, loty 4 miliardów pasażerów.
Rozszerzając wprowadzoną w ubiegłym roku linię z14, IBM stworzył 19-calowe systemy IBM Z w konstrukcji „single-frame”. Powstały one z myślą o łatwej instalacji zarówno w chmurowych centrach danych, jak również o ich wykorzystaniu w prywatnych środowiskach chmurowych.
W erze biznesu cyfrowego rozwiązania mainframe stanowią dla wielu użytkowników najbardziej stabilne, bezpieczne i dojrzałe środowisko IT. IBM Z zapewnia wysokie bezpieczeństwo, dzięki technologiom pervasive encryption, uczenia maszynowego, możliwościom w obszarze chmury obliczeniowej oraz potężnej analityce szerokiej rzeszy klientów. IBM planuje również wykorzystać nowe systemy z14 ZR1 we własnych centrach przetwarzania danych działających w modelu chmury publicznej.
Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania mainframe, również wśród nowych odbiorców, przy tworzeniu kolejnych mainframe’ów, IBM zastosował metodologię myślenia projektowego. W prace rozwojowe zaangażowanych było ponad 80 klientów, w tym firmy zajmujące się dostarczaniem usług w trybie ciągłym, banki internetowe i firmy ubezpieczeniowe.
– Cyfrowa transformacja i wdrażanie rozwiązań chmurowych nabierają tempa, przyczyniając się do zwiększenia zysków w wielu branżach – mów Ross Mauri, General Manager, IBM Z. – We współpracy z naszymi klientami stworzyliśmy nowe rozwiązania, przystosowane do działania w środowisku chmurowym. Są one w stanie spełnić wymagania klientów w zakresie bezpieczeństwa i umożliwić skupienie się na cyfrowej transformacji zarówno w obszarze infrastruktury fizycznej, jak i w chmurze hybrydowej – dodaje.
Wysokie bezpieczeństwo na masową skalę
Według raportu Breach Level Index zaledwie 4 proc. z 10 miliardów rekordów wykradzionych od 2013 było zaszyfrowanych i przez to bezużytecznych dla hakerów. Nowy, 19” serwer z14ZR1, jest zdolny do przetwarzania ponad 850 milionów całkowicie zaszyfrowanych transakcji dziennie, nie wymaga dużej przestrzeni, specjalnego chłodzenia czy zasilania i stanowi przełomowe wdrożenie technologii pervasive encryption i Secure Service Container, zapewniając bezpieczeństwo danych na masową skalę.
Nowe systemy IBM zaprojektowano, by udostępnić najlepsze w branży rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa także w środowisku linuksowym, wykorzystując na szeroką skalę technologię IBM Secure Service Container. W efekcie można zabezpieczyć dane przed wewnętrznymi zagrożeniami na poziomie systemu, pochodzącymi od użytkowników o wysokim stopniu uwierzytelnienia czy przed hakerami, którzy przejmą ich dane dostępowe, jak również przed zagrożeniami zewnętrznymi, i to bez konieczności zmiany aplikacji. To wygodne rozwiązanie dla twórców oprogramowania, którzy nie będą musieli dokonywać zmian w kodzie. Do wdrożenia Secure Service Container wystarczy jedynie umieszczenie aplikacji w kontenerze Dockera. Co więcej, można nią zarządzać przy użyciu narzędzia Docker i Kubernetes, co znacznie ułatwia korzystanie ze środowiska.
Te unikatowe możliwości zapewniają bezpieczny podział logiczny i szyfrowanie danych w obrębie partycji. Szefowe działów IT oraz dostawcy usług mogą teraz oferować swoje środowiska użytkownikom końcowym, gwarantując ich odpowiednią jakość, a jednocześnie spełnić coraz bardziej rygorystyczne regulacje branżowe.
Miniaturowe chmurowe centrum przetwarzania danych
Nowa oferta systemów z14ZR1 oraz LinuxONE to wzrost pojemności, wydajności, pamięci oraz większy cache w prawie wszystkich aspektach działania. Zaprojektowany na nowo system zapewnia wzrost pojemności o 40 proc., co przekłada się na mniejszą powierzchnię zajmowaną w centrum przetwarzania danych. z14 ZR1 może stanowić podstawę rozwiązania IBM Cloud Private, tworząc miniaturowe centrum przetwarzania danych obejmujące przestrzeń dyskową, infrastrukturę sieciową i inne elementy w ramach jednego serwera.
Nowy system zapewnia:
-
10 proc. większą pojemność niż wcześniejsza wersja z13s oraz 2 razy więcej pamięci (8 TB
w wersji ZR1) -
Ponad 850 milionów w pełni szyfrowanych transakcji dziennie na pojedynczym systemie (ZR1)
-
19-calowy standard, 50 proc. więcej wydajności i 2 razy (8 TB) więcej pamięci niż w poprzedniej wersji (Rockhopper II)
-
Certyfikowana infrastruktura Docker ze zintegrowanym zarządzaniem i skalowalnością do 330 tysięcy kontenerów Dockera, które umożliwiają twórcom oprogramowania tworzenie wydajnych aplikacji z wykorzystaniem architektury mikrousług bez narażania się na opóźnienia czy inne ograniczenia (Rockhopper II).
Zapowiedź nowych serwerów IBM związana jest z wprowadzeniem pierwszej chmurowej usługi oferującej ochronę danych na poziomie technologii mainframe. Pozwala ona deweloperom na budowanie i utrzymywanie aplikacji, które są chronione dzięki szyfrowaniu informacji w pamięci, zarówno w trakcie przetwarzania, jak i gdy nie są używane. Rodzina usług IBM Cloud Hyper Protect obejmuje cztery nowe usługi, udostępnione dzięki wprowadzeniu IBM Z do globalnej sieci centrów przetwarzania danych IBM. W ramach IBM Cloud twórcy oprogramowania uzyskali łatwy dostęp do unikatowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, które pozwolą im na rozwój aplikacji w ramach tego środowiska.