II wojna światowa na vodylla.pl
Z okazji zbliżającego się 1 września Vodylla poleca poruszające filmy dokumentalne traktujące o II wojnie światowej i kilkadziesiąt oryginalnych materiałów archiwalnych z polskim lektorem z kolekcji „Amerykańskich kronik wojennych”, wyprodukowanych przez rząd i armię USA w tym okresie. W dobie wojny w Ukrainie tym bardziej warto pamiętać o przeszłości. W końcu, jak powiedział Winston Churchill: „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”.
„Dyktatorzy: Stalin, Hitler, Mussolini”
Cykl dokumentalny „Dyktatorzy: Stalin, Hitler, Mussolini” nie tylko opisuje rządy i zbrodnie najkrwawszych postaci XX wieku, ale także próbuje zgłębić ich drogę do władzy oraz otoczenie, w którym dorastali. Co sprawiło, że stali się potworami? Czy mieli potencjał, by stawić czoła pokusie władzy i stać się moralnymi ludźmi?
„Wojna w Rosji. Oblężenie Leningradu”
Szczegółowa relacja z ponad trzyletniego, dramatycznego oblężenia drugiego co do wielkości miasta sowieckiej Rosji. Oblężenia, które pochłonęło ponad milion ofiar i popchnęło wielu do kanibalizmu. Dokument, wykorzystując autentyczne materiały filmowe, ukazuje heroizm, zezwierzęcenie, cierpienie oraz brutalną codzienność życia w oblężonym mieście. „Oblężenie Leningradu” to poruszająca opowieść o jednym z najbardziej tragicznych epizodów II wojny światowej.
„Wróg III Rzeszy. Historia Noor Inayat Khan”
„Wróg III Rzeszy. Historia Noor Inayat Khan” opowiada historię niezwykłej kobiety, która mimo pacyfistycznych przekonań stała się ważną postacią w walce z nazistowskimi Niemcami. Urodzona
w Moskwie, Noor po przeszkoleniu przez brytyjski wywiad została zrzucona do okupowanej Francji, gdzie pomimo dekonspiracji siatki pozostała na stanowisku, zapewniając łączność francuskiemu podziemiu. Podczas aresztowania i tortur nie zdradziła swoich towarzyszy, co przypłaciła życiem w obozie zagłady Dachau.
Nancy Wake. Ścigana przez Gestapo
Gestapo nazwało ją „Białą myszą” i umieściło na liście najbardziej poszukiwanych osób. Nancy Wake, niezwykła bohaterka francuskiego ruchu oporu, do dziś stanowi symbol odwagi i nieustępliwości. Nancy po przeszkoleniu przez brytyjski wywiad, koordynowała we Francji działania La Résistance przed operacją Overlord, a jej odział partyzancki zasłyną z odwagi i skuteczności.
„Świat po Hitlerze”
„Świat po Hitlerze” przedstawia dramatyczne losy Europy po zakończeniu II wojny światowej, kiedy przez zniszczony kontynent pielgrzymowali ocaleli. Dokument, wykorzystując archiwalne zdjęcia i filmy, ukazuje trudne życie obywateli Europy w okresie od 1945 roku do początku zimnej wojny. To wstrząsający obraz powojennych cierpień, a równocześnie niewygodne fakty.
„Zwierzęta na wojnie”
Poznaj zapomnianą stronę wojny. Konie, psy, gołębie, a nawet niedźwiedzie od wieków pełniły różne role w działaniach wojennych, od towarzyszy broni po kluczowe wsparcie w jednostkach wojskowych. „Zwierzęta na wojnie” bazują na unikalnych materiałach archiwalnych i przedstawiają wojny z perspektywy „braci mniejszych”, pokazując ich znaczenie i tragiczne losy. To poruszająca opowieść o lojalności i cierpieniu zwierząt w czasie największych konfliktów zbrojnych.
Amerykańskie kroniki filmowe
Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej. Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy, w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji.
„Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców, a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.
foto,źródło. vodylla.pl