Interia tworzy raport o największych wyzwaniach Unii Europejskiej
Redakcja Interii przygotowuje cykl materiałów poświęconych wyzwaniom, z którymi boryka się Unia Europejska. W ramach projektu, współfinansowanego przez Parlament Europejski, powstaje cykl korespondencji i wywiadów, realizowanych w sześciu państwach – Francji, Włoszech, Grecji, Polsce, Wielkiej Brytanii, a także Tunezji lub Maroku. Do stycznia 2019 roku na dziennikarski warsztat trafi pięć zagadnień, budzących największe zainteresowanie obywateli.
Zakres tematyczny projektu obejmie:
- walkę z terroryzmem, zilustrowaną przykładem Francji;
- kryzys migracyjny, z uwzględnieniem nie tylko skutków, jakim jest m.in. obecna sytuacja Włoch, mierzących się z masowym napływem imigrantów, ale także przyczyn migracji oraz działań, jakie podejmują organy UE, by rozwiązać impas migracyjny u źródła, czyli w Afryce;
- sytuację gospodarczą, a w szczególności zagadnienia związane z walką z bezrobociem, na przykładzie najboleśniej dotkniętej kryzysem Grecji;
- brexit, czyli kwestie związane z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur Wspólnoty Europejskiej;
- politykę bezpieczeństwa i obrony granic UE w odniesieniu do działań realizowanych na zewnętrznych granicach Wspólnoty, m.in. w Polsce.
Tematy wytypowano na podstawie wyników badań Eurobarometr z 2017 roku. Każdy problem zostanie zaprezentowany z punktu widzenia państwa, które zostało nim bezpośrednio dotknięte.
Korespondenci Interii przyjrzą się przyczynom zjawisk, towarzyszącym im nastrojom społecznym, a także sprawdzą, jaką rolę w rozwiązywaniu tych problemów pełni europarlament. Spróbują również przewidzieć, czy zbliżająca się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego, a także ewentualne zmiany na europejskiej scenie politycznej, wpłyną na sposób postrzegania i rozwiązywania tych kwestii.
– We wszystkich tematach będziemy starać się uwzględnić zdanie posłów Parlamentu Europejskiego, ekspertów w danej dziedzinie oraz obywateli. Dlatego posłużymy się wieloma gatunkami dziennikarskimi, poczynając od debat i wywiadów z politykami, poprzez artykuły i reportaże, aż po ankiety, quizy i wideoblogi – mówi Agnieszka Waś-Turecka, zastępca kierownika serwisu Fakty. – Czytelnicy Interii otrzymają rzetelne i wyczerpujące informacje, które pozwolą im jeszcze lepiej rozumieć wymienione zjawiska oraz dostarczą kontekstu do świadomego głosowania w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Materiały przygotowane przez dziennikarzy Interii będą dostępne w zakładce Raport UE przed wyborami europejskimi (url: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-ue-przed-wyborami-europejskimi/artykuly)
Według Badania Gemius/PBI w sierpniu br. strony i aplikacje Grupy Interia.pl zanotowały 18 mln realnych użytkowników i 1,3 mld odsłon, a sam portal Interia – 13,8 mln użytkowników i 758 mln odsłon.