Artykuły sponsorowaneInternet & Gry - Reklama

Jak wybrać odpowiednią trumnę lub urnę?

Śmierć jest elementem życia i kiedy umiera bliska nam osoba stajemy przed koniecznością zorganizowania pogrzebu. W zależności od wyboru rodzaju pochówku musimy kupić trumnę lub urnę. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Jakie czynniki decydują o wyborze trumny?

W przypadku wyboru tradycyjnego pochówku niezbędny jest zakup odpowiedniej trumny. Nie każda standardowa trumna będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Jej wybór zależy głównie od wzrostu i wagi zmarłego. Powszechnie dostępne w sprzedaży trumny często nie są odpowiednie dla osób o wzroście powyżej 190 cm, jak również o dużej wadze. W tym przypadku warto poradzić się profesjonalistów z zakładu pogrzebowego.

Specjalnie wzmocniona, hermetycznie zamknięta, metalowa trumna jest natomiast konieczna do transportu międzynarodowego. Z kolei do kremacji musimy wybrać lekką trumnę drewnianą, bez metalowych lub plastikowych elementów ozdobnych. Nie może być również lakierowana.

Jakie są rodzaje trumien i z jakich materiałów są wykonane?

Najpopularniejszym materiałem do wyrobu trumien jest drewno – najczęściej sosnowe i dębowe. Na rynku funeralnym można spotkać również trumny z innych materiałów. Do rzadziej wybieranych przez klientów zalicza się trumny z drewna olchowego oraz dostępne na specjalne zamówienie klienta trumny z egzotycznego drewna mahoniowego.

Według podziału na rodzaje, dominują modele amerykańskie i włoskie. Typ włoski charakteryzuje się klasyczną, skromną formą, z drewna sosnowego lub dębowego. Posiadają jedną pokrywę. Odmienny typ prezentują wykonane z metalu trumny amerykańskie. Są masywne, w kształcie prostokąta, o dwóch odchylonych wiekach, dzielących trumnę na pół. Z kolei trumny do pochówku dzieci są przeważnie w białym kolorze, często posiadają metalowe ozdoby w kolorze złota lub srebra.

Jakie elementy wpływają na cenę trumny?

Różnorodność materiałów, z jakich wykonana jest trumna, miejsce jej wytworzenia oraz zastosowane elementy ozdobne wpływają w znacznym stopniu na jej cenę. Szczególną uwagę przyciągają zastosowane obicia. Najczęściej satynowe w białym lub czarnym kolorze. Używany jest także atłas lub aksamit. W zależności od wybranej opcji, koszt trumny może pochłonąć znaczną część budżetu przeznaczonego na pochówek. Na trumnę możemy przeznaczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najdroższe są trumny metalowe oraz dębowe. Bardzo solidne i eleganckie są też znacznie tańsze trumny sosnowe.

Kształty i materiały stosowane do wyrobu urn 

Urna to szczelny pojemnik służący do umieszczenia prochów zmarłego po kremacji. Zakłady pogrzebowe oferują bogaty wybór urn o różnych kształtach, wykonanych ze zróżnicowanych materiałów. Spotykamy urny z drewna, najczęściej sosnowego lub dębowego, z tworzyw sztucznych tzw. kompozytowe, urny kamienne wykonane z granitu, onyksu czy marmuru. Oferowane są również urny z mosiądzu i ceramiczne. Ozdabiane są symbolami religijnymi, sentencjami oraz ikonami świętych.

Cena urny zależy od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana, oraz zastosowanych elementów ozdobnych. Przeważnie oscyluje wokół kilkuset złotych. Najdroższe są urny ceramiczne. W ofercie Zakładu Pogrzebowego Archon znajduje się wiele modeli zarówno trumien, jak i urn wykonanych z różnych materiałów i kolorystyce. Ze szczegółami można się zapoznać wchodząc na stronę internetową zaklad-pogrzebowy.com.pl.

2 komentarze do “Jak wybrać odpowiednią trumnę lub urnę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *