MediaZapowiedzi TV

Jesień 2021 w TVP Kultura i TVP Kultura 2

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – transmisje, studia, ekskluzywne wywiady i relacje, emisja od 2 października. Sobota, godz. 19:50.

 

Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych na świecie będzie całościowo relacjonowała TVP Kultura. Do muzycznego turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata, z których tylko 87 zawodników weźmie udział w tegorocznej edycji konkursu. Ich występy oceni jury złożone z najwybitniejszych pianistów i znawców twórczości Chopina. Dla laureatów to będzie początek wielkiej kariery. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3-20 października. Uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów będzie miała miejsce 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Paryż Chopina, NOWOŚĆ, emisja od 10 września
Piątek, godz. 18:10

Cykl o paryskim życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Chopin spędził w Paryżu aż 18 lat. Tam rozpoczął swoją międzynarodową karierę
i zdobył światową sławę. Przewodnikiem po paryskiej biografii muzyka będzie dziennikarz, historyk sztuki, znawca życia i twórczości kompozytora Piotr Witt mieszkający od ponad 40 lat w Paryżu, autor książki „Przedpiekle sławy” biografii Chopina, która zdobyła uznanie krytyków i znawców muzyki na całym świecie.

Muzyka Skalnego Podhala, NOWOŚĆ, emisja od 12 września
Niedziela, godz. 16:05

Cykl miniatur filmowych, stworzonych we współpracy Krzysztofa Trebuni-Tutki i Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. To wyjątkowy podręcznik prezentujący muzyczną kulturę Podhala. Cykl obejmuje dziesięć pięciominutowych filmów przybliżających najbardziej znane tańce, rytmy i góralskie melodie – wszystko w otoczeniu gór i zabytków regionu, w tym willi Atma w Zakopanem, w której Karol Szymanowski tworzył operę „Harnasie”. Dzisiaj znajduje się tu muzeum poświęcone kompozytorowi.

Scena Muzyczna – Przemysław Rudź, emisja od 12 września
Niedziela, godz. 23:10

Cykl koncertów w studiu TVP Kultura, w którym goście zaprezentują i opowiedzą o swojej twórczości. Na scenie pojawiają się artyści reprezentujący nowe zjawiska na polskiej scenie artystycznej, od muzyki dawnej przez jazz, aż do śpiewu tradycyjnego. Usłyszymy premierowe wykonania ich albumów i nowych utworów muzycznych. Cykl jest kontynuacją programów: „Scena alternatywna”, „Scena klasyczna” i „Kultura na Żywo”. Nowa seria łączy inspiracje i doświadczenia poprzednich cykli.

Prowadzący Przemysław Rudź to kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, popularyzator astronomii i autor wielu książek. W swojej twórczości artystycznej nawiązuje do dokonań słynnej szkoły berlińskiej, wzbogacając ją elementami rocka progresywnego. Podobnie jak Stanisław Lem, przygląda się cudom wszechświata i z ciekawością spogląda w kosmos.

PREMIERY

Badania ściśle tajne, emisja 21 września
Niedziela, godz. 20:05

Rok 2019. Przed pandemią groźnej choroby trwają badania naukowe w Nowym Jorku. Troje bohaterów – para w średnim wieku i młoda dziewczyna – odpowiada na pytania dotyczące przyszłości naszej planety: kryzysu klimatycznego, przeludnienia, złej gospodarki zasobami ziemi i odpowiedzialności ludzi za stan obecny. Bohaterowie krytycznie odnoszą się do kryzysu w relacjach międzyludzkich, kłamstw oraz manipulacji. Sprawy prywatne każdego z nich mają nierozerwalny związek z losem świata.

Sztuka z 2021 roku w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

Występują: Karolina Gruszka, Andrzej Konopka, Wiktoria Filus, Magdalena Górska-Urbańska, Wojciech Urbański.

STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia! emisja październik/listopad

Monodram Doroty Landowskiej, która wciela się w postać wielkiej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej, by opowiedzieć o jej życiu. Koproducentami spektaklu są Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód, Centrum Spotkania Kultur oraz Teatr Muzyczny w Lublinie. Spektakl tworzony przez zespół międzynarodowych artystów jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną do czasów, w których żyła malarka. Zdjęcia zostały zrealizowane w miejscach, z którymi związana była artystka – w Monachium, Paryżu i Genewie. Reżyserką monodramu jest Joanna Lewicka.

PUBLICYSTYKA

Informacje Kulturalne, emisja od 3 września
Poniedziałek, środa, piątek, godz. 18:30

Przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. To podróż po wystawach, kinach, teatrach, a także rozmowy i komentarze czołowych postaci ze świata kultury.

Portrety, NOWOŚĆ, emisja od 7 września
Wtorek, godz. 21:25

Cykl krótkich etiud opartych na rozmowach z polskimi artystami ze świata tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz, Lidia Grychtołówna, Władysław Słowiński i Przemysław Śliwa. Głównym motywem filmów są wspomnienia bohaterów z czasów ich aktywności artystycznej. To podróż do przeszłości przybliżająca sylwetki mniej lub bardziej znanych twórców. W cyklu wykorzystane zostały archiwalne zapisy z występów, prób oraz materiały z życia prywatnego bohaterów.

Do dzieła! NOWOŚĆ, emisja od 11 września,
Sobota, godz. 12:10

Program pokaże dorobek zachodniej cywilizacji: literatury, filozofii i teologii. W ramach cyklu Justyna Melonowska porozmawia ze znawcami literatury, którzy zaprezentują najwybitniejsze dzieła kultury dawnej.

Tego się nie wytnie, emisja od 17 września
Piątek, godz. 22:00

Talk-show Mariusza Cieślika, w którym omawiane będą najważniejsze wydarzenia kulturalne. Zaproszeni artyści opowiadają o swoich nowych projektach. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru, literatury i satyry.

Mieszczanie Żywieccy, NOWOŚĆ, emisja od 18 września
Sobota, godz. 13:50

To opowieść o ciągłości pokoleniowej, czyli seria dwunastu filmów prezentujących rodziny żywieckie, zarówno mieszczańskie, jak i góralskie, które z pokolenia na pokolenie kultywują międzypokoleniowe tradycje.

Odnalezione skarby kultury, NOWOŚĆ, emisja w listopadzie

Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, tropi zaginione dzieła sztuki z czasów wielkich grabieży: potopu szwedzkiego, okupacji podczas II wojny światowej oraz epoki komunizmu. Program na wzór detektywistycznego śledztwa podąża śladami skradzionych dział sztuki, od momentu ich zaginięcia, aż do ich odnalezienia. W programie wykorzystano autentyczne materiały operacyjne policji oraz archiwalia Telewizji Polskiej.

Pozycje związane z obchodami Roku Stanisława Lema:

Czwartkowy Klub FilmowY – EKRanizacje prozy stanisława lema

Test pilota Pirxa, emisja 2 września
Czwartek, godz. 21:55

Niedaleka przyszłość. Koncerny tworzą model „nieliniowca” – androida, który ma w przyszłości zastąpić w pracy człowieka. W celu zweryfikowania przydatności androidów UNESCO organizuje misję na Saturna. Dowódcą statku kosmicznego zostaje cieszący się doskonałą opinią pilot Pirx, który ma ocenić przydatność nieliniowców. Pilot jednak nie wie, kto wśród członków załogi jest robotem. Misja nie przebiega spokojnie, a nieliniowiec okazuje się zagrożeniem dla całej załogi. By ją ocalić dowódca prowadzi niebezpieczną grę z tajemniczym przeciwnikiem.
(1978), reż. Marek Piestrak

TEATR TELEWIZJI – ŚLEDZTWO, emisja 7 września
Wtorek, godz. 20:05

Anglia, lata pięćdziesiąte XX wieku. Gregory, młody porucznik Scotland Yardu przejmuje śledztwo w sprawie znikających z kostnic ludzkich zwłok. Drobiazgowe poszukiwania i badanie śladów sprawiają, że śledztwo staje się coraz bardziej tajemnicze, a sprawca wciąż pozostaje niezidentyfikowany. Do pomocy w dochodzeniu zostaje zaproszony naukowiec – doktor Sciss. Zagadka kryminalna jest pretekstem do pytań o granice ludzkiego poznania.
(1997), reż. Waldemar Krzystek

Kongres, emisja 9 września
Czwartek, godz. 20:00

Słynna aktorka Robin Wright gra samą siebie. Kobieta mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji. Pewnego dnia wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej postać aktorki może zostać zeskanowana i zachować młodość. Pod warunkiem jednak, iż od tej pory wszystkie role w filmach zagra nie ona, lecz jej wirtualna kopia. Decyzja aktorki staje się początkiem podróży przez świat, gdzie zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją.

„Kongres” to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat technologii, oferującej różne formy rozrywki i manipulującej ludzką świadomością. Czy technologia może już wkrótce wyznaczać granice naszej wolności?
(2013), reż. Ari Folman

Głos Pana, emisja 18 września
Sobota, godz. 20:00

Młody mężczyzna poszukuje ojca, profesora matematyki Petera Hogartha, który zaginął podczas pracy nad tajnym projektem rządu Stanów Zjednoczonych.
(2018) reż. György Palfi

Solaris, emisja 23 września
Czwartek, godz. 20:00

Kelvin, psychoterapeuta astronautów otrzymuje polecenie udania się na planetę Solaris. Jego zadaniem jest zbadanie, co stało się ze znajdującą się tam grupą uczonych. Po dotarciu na miejsce odkrywa, że planeta ma niezwykłą właściwość: odtwarza i materializuje obrazy, które ludzie ukrywają w podświadomości.
(1972) reż. Andriej Tarkowski

Szpital Przemienienia, emisja 30 września
Czwartek, godz. 20:00

Apokaliptyczna wizja zagłady szpitala jest parabolą ludzkiego losu w czasach fanatyzmu i ludobójstwa. Jesienią 1939 roku do położonego na odludziu szpitala dla umysłowo chorych przybywa młody lekarz Stefan, by podjąć tam pierwszą pracę. Poznaje bliżej dyrektora Pajączkowskiego oraz członków zespołu lekarskiego. Każdy z nich ma inny stosunek do chorych i stosuje odmienną metodę leczenia. Doktorzy Rygier i Kauters starają się przekonać Stefana do swoich racji, podobnie jak ukrywający się w szpitalu ekscentryczny pisarz Sekułowski. Wkrótce do szpitala wkraczają żołnierze niemieccy.
(1978) reż. Edward Żebrowski

 

Wyselekcjonowane propozycje programowe TVP Kultura są dostępne na kanale internetowym TVP Kultura 2: https://kultura2.tvp.pl/

TVP Kultura 2 nadaje 24h na dobę

Kanał internetowy TVP Kultura 2 jest dostępny na polskim rynku od ponad roku i stale poszerza swoją ofertę programową. Teraz platforma streamingowa wydłużyła w Polsce czas nadawania do 24 godz. na dobę.

TVP Kultura 2 jest też dostępna w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadaje 12 godzin dziennie.

Filharmonia TVP Kultura 2, nowe pasmo, emisja od 15 września
Środa, godz. 15:30

W ramach cyklu emitowane będą koncerty festiwalu muzyki dawnej, m.in. Kromer Biecz Festiwal oraz produkcje wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki, jednego z największych obiektów koncertowych w Europie Środkowej.

Kromer Biecz Festiwal 2019 – Koncert finałowy, emisja15 września
Środa, godz. 15:30

Finałowy koncert Kromer Biecz Festiwal zatytułowany „Muzyka na dworze Wazów”, który odbył się 11 sierpnia w Kolegiacie Bożego Ciała w Bieczu. Wystąpili: His Majestys Sagbutts & Cornetts, Narol Baroque oraz Marta Boberska – sopran.
Kierownictwo produkcji: Władysław Kłosiewicz.

Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17
Jedno z najpopularniejszych dzieł Paderewskiego w wykonaniu finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Szymona Nehringa oraz orkiestry Narodowego Forum Muzyki – Filharmonii Wrocławskiej prowadzonej przez Giancarla Guerrero.

J.S. Bach – Msza h-moll BWV 232 – Wrocławska Orkiestra Barokowa
Msza H-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu chóru Narodowego Forum Muzyki – Filharmonii Wrocławskiej pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Franków-Żelazny oraz Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

TEATROTEKA, emisja od 7 września
wtorek, godz. 20:00

W ramach cyklu zaprezentowane zostaną widowiska, które wykorzystują potencjał, jaki daje technologia filmowa do ekranizacji spektakli teatralnych. Zobaczymy m.in. sztukę w reżyserii Iwana Wyrypajewa – „Badanie ściśle tajne”, „Kartotekę” Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Śledztwo” Waldemara Krzystka. W ramach cyklu odbędzie się również premiera sztuki Małgorzaty Jakubowskiej „Marzyciele”, której scenariusz powstał na podstawie rozmów z osobami bezdomnymi.

Dokumenty w oryginale, NOWOŚĆ, emisja od 13 września
Poniedziałek, godz. 20:00

W nowym pasmie emitowane będą filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami, bez lektora. W ramach cyklu, 13 września o godz. 20:00 zostanie zaprezentowany biograficzny film dokumentalny o jednym z najbardziej innowacyjnych architektów świata Bjarke Ingelsa – „Wielka architektura” w reżyserii Kaspara Astrupa Schrödera.

Konkurs Chopinowski, emisja od 2 października
Sobota, godz.19:50

Transmisje i retransmisje XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

KONCERT JUBILEUSZOWY LESZKA DŁUGOSZA, emisja jesienią

Retransmisja koncertu zorganizowanego z okazji 80. urodzin legendarnego artysty, aktora, poety, pieśniarza i kompozytora. Wydarzenie zostało zarejestrowane 22 czerwca 2021 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. U boku jubilata wystąpili artyści, którzy wykonali utwory z jego repertuaru: Basia Stępniak-Wilk, Krystyna Tkacz, Marcin Przybylski i Joanna Płonka. Kierownictwo muzyczne na koncertem objął Konrad Mastyło, a na skrzypcach zagrał solo Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza interpretowali Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *