Internet & Gry - Reklama

Kaspersky Lab pomaga wykryć luki w zabezpieczeniach

Badacze z Kaspersky Lab pomogli wykryć wiele luk w zabezpieczeniach, które sprawiały, że stacje benzynowe na całym świecie, często przez lata, były podatne na zdalne przejęcie przez cyberprzestępców. Luki zostały zidentyfikowane w kontrolerze wykorzystywanym na wielu stacjach benzynowych – obecnie online funkcjonuje ponad 1 000 urządzeń. Po potwierdzeniu zagrożenia poinformowano o nim producenta rozwiązania.
 
Eksperci zidentyfikowali omawiany problem podczas innego, niepowiązanego badania dotyczącego urządzeń z otwartymi połączeniami z internetem. W wielu przypadkach kontroler został umieszczony na stacji benzynowej ponad dziesięć lat temu i od tego czasu pozostawał połączony z internetem.
Kontroler, który działa na maszynie z systemem Linux, posiada wysokie uprawnienia. Badacze wykryli w nim wiele luk, które otwierają na cyberatak samo urządzenie oraz systemy, z którymi jest połączone. Na przykład, badacze byli w stanie monitorować i konfigurować wiele ustawień stacji benzynowej. Intruz, który zdołałby obejść ekran logowania i uzyskać dostęp do głównych interfejsów, mógłby wykonać dowolne z poniższych działań:

  • zamknąć wszystkie systemy paliwowe,
  • zmienić ceny paliwa,
  • spowodować wycieki paliwa,
  • obejść terminale płatnicze w celu kradzieży pieniędzy (kontroler łączy się bezpośrednio z terminalem płatniczym, co umożliwia przechwycenie transakcji płatniczych),
  • wyczyścić numery rejestracyjne pojazdów oraz dane identyfikacyjne kierowców,
  • wykonać dowolny kod na kontrolerze,
  • swobodnie poruszać się w obrębie sieci stacji benzynowej.

W przypadku urządzeń połączonych z internetem łatwo jest skoncentrować się na tych nowych, zapominając o produktach zainstalowanych wiele lat temu, które mogą narażać organizację na atak. Szkody powstałe w wyniku sabotowania stacji benzynowej są niewyobrażalne. O wynikach naszego badania niezwłocznie poinformowaliśmy producenta kontrolera – powiedział Ido Naor, straszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab. 
Wykryte błędy zostały również zgłoszone do organizacji MITRE, która prowadzi system Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) identyfikujący luki w zabezpieczeniach oprogramowania, a badanie jest kontynuowane.
Kaspersky Lab zaleca producentom urządzeń Internetu Rzeczy, aby uwzględnili kwestie dotyczące bezpieczeństwa swoich produktów już na początku etapu rozwoju i projektowania, a także by dokonali przeglądu starszych urządzeń pod kątem ewentualnych luk w zabezpieczeniach. Użytkowników urządzeń połączonych z internetem zachęca się do regularnego sprawdzania bezpieczeństwa tych urządzeń, niezwłocznego instalowania dostępnych uaktualnień oraz do zmiany ustawień fabrycznych.
Więcej informacji na temat badania Kaspersky Lab znajduje się na stronie https://securelist.com/expensive-gas/83542.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *