Kaspersky otworzy swoje pierwsze centrum transparentności w regionie Azja-Pacyfik
Mając na uwadze budowę zaufania w branży cyberbezpieczeństwa, firma Kaspersky otworzy swoje pierwsze centrum transparentności w regionie Azja-Pacyfik, które będzie mieścić się w CyberSecurity Malaysia – narodowej specjalistycznej agencji ds. cyberbezpieczeństwa w Malezji. Trzecia placówka firmy umożliwiająca przegląd kodu zostanie zlokalizowana w mieście Cyberjaya, obok kluczowych agencji rządowych tego kraju związanych z cybernetyką.
Podobnie jak jego odpowiedniki w Zurychu oraz Madrycie, centrum transparentności w Malezji będzie zaufaną placówką, w której partnerzy firmy i organy rządowe będą mogli sprawdzić kod źródłowy rozwiązań firmy Kaspersky. Będzie również pełniło funkcję centrum informacyjnego, w którym goście będą mogli poznać więcej szczegółów na temat praktyk firmy dotyczących inżynierii i przetwarzania danych.
Korzystając z centrów transparentności, państwowe organy regulacyjne oraz przedsiębiorstwa będące klientami firmy Kaspersky mogą zażądać przeglądu rozwiązań i usług firmy, w tym analizy zagrożeń, przeglądu bezpieczeństwa oraz procesu testowania bezpieczeństwa aplikacji. Mogą również przejrzeć kod źródłowy flagowych rozwiązań przeznaczonych dla konsumentów i klientów korporacyjnych – Kaspersky Internet Security, Kaspersky Endpoint Security oraz Kaspersky Security Center.
Ponadto strony zainteresowane mogą przejrzeć wszystkie wersje kompilacji produktów firmy Kaspersky oraz aktualizacje antywirusowych baz danych, jak również przetwarzane przez firmę informacje, takie jak źródła danych wysyłane do opartej na chmurze usługi Kaspersky Security Network. Dostęp do centrum transparentności można uzyskać na żądanie. Więcej informacji dotyczących działania centrów transparentności firmy Kaspersky znajduje się na stronie https://www.kaspersky.com/transparency-center-offices.
Komentując otwarcie nowej placówki, Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny firmy Kaspersky, powiedział: Cieszę się, że jestem tutaj w Kuala Lumpur – w samym sercu regionu Azja-Pacyfik – aby ogłosić otwarcie naszego trzeciego centrum transparentności. Zamierzamy dać naszym klientom i zainteresowanym rządom możliwość przekonania się, że nasze produkty są w 100% godne zaufania i zapewniają najwyższy poziom cyberochrony. Uruchomienie centrum świadczy również o tym, że działania zaplanowane w ramach naszej unikatowej globalnej inicjatywy transparentności posuwają się w dobrym kierunku.
Otwarcie nowego centrum jest częścią globalnej inicjatywy transparentności – projektu firmy Kaspersky, którego celem jest spełnienie rosnącego zapotrzebowania ze strony partnerów i rządów na więcej informacji odnośnie sposobu działania produktów i technologii. Nowe centrum zostanie udostępnione dla pierwszych gości na początku przyszłego roku.
Cyberprzestępczość w Malezji i w całym regionie Azja-Pacyfik nieustannie ewoluuje. Dlatego uważamy, że niezbędne jest wspólne budowanie zaufania i nawiązywanie współpracy między firmami prywatnymi, takimi jak Kaspersky, i jednostkami rządowymi. Chęć firmy Kaspersky do otwarcia swoich drzwi pokazuje, że nie ma ona nic do ukrycia. Mamy nadzieję, że nasza współpraca posłuży za przykład dla innych rządów i firm prywatnych – dla wspólnego dobra i poprawiania standardów w całej branży cyberbezpieczeństwa – powiedział Amirudin Abdul Wahab, dyrektor generalny CyberSecurity Malaysia.
Od momentu ogłoszenia globalnej inicjatywy transparentności firmy Kaspersky w październiku 2017 r. odnotowano stosowne postępy w zakresie jej realizacji. W szczególności firma:
- Rozpoczęła relokację infrastruktury przetwarzania i przechowywania danych klientów dla użytkowników europejskich z Rosji do Zurychu. Zakończenie tego procesu jest planowane na koniec 2019 r.
- Otworzyła dwa centra transparentności w Europie – w Zurychu (listopad 2018 r.) oraz Madrycie (czerwiec 2019 r.). Hiszpańskie centrum pełni również funkcję centrum informacyjnego dla kluczowych interesariuszy firmy.
- Z powodzeniem przeszła audyt SOC 2 (Service Organization Control for Service Organizations) typu 1. Raport końcowy, sporządzony przez jedną z firm audytorskich z tzw. wielkiej czwórki, potwierdza, że rozwój i publikacja baz danych firmy dot. reguł wykrywania zagrożeń (antywirusowe bazy danych) jest chroniony przed nieautoryzowanymi zmianami za pomocą solidnych środków bezpieczeństwa. Informacje o możliwości udostępnienia raportu SOC 2 typu 1 znajduje się na stronie https://www.kaspersky.com/about/compliance-soc2.
- Rozwinęła swój program Bug Bounty. Od momentu poinformowania o rozszerzeniu programu firma usunęła 66 błędów zgłoszonych przez badaczy bezpieczeństwa i przyznała niemal 45 000 dol. w ramach nagród. Firma wspiera również platformę Disclose.io, która zapewnia bezpieczną przystań dla badaczy luk w zabezpieczeniach zaniepokojonych potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami prawnymi swoich odkryć.
Więcej informacji na temat zasad transparentności firmy Kaspersky znajduje się na stronie: www.kaspersky.com/about/transparency.
Informacje o CyberSecurity Malaysia
CyberSecurity Malaysia to narodowa specjalistyczna agencja ds. cyberbezpieczeństwa pod skrzydłami Ministerstwa ds. Komunikacji i Multimediów Malezji. CyberSecurity Malaysia oferuje szeroki zakres opartych na innowacyjności usług cyberbezpieczeństwa, programów oraz inicjatyw, aby pomóc zmniejszyć podatność systemów cyfrowych na ataki, a jednocześnie wzmocnić niezależność Malezji w cyberprzestrzeni. Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.cybersecurity.my.