MediaPlatforma Canal+Zapowiedzi TV

Kino familijne w Canal+ online

Dwie świetne ekranizacje przygód ulubionych bohaterów są już dostępne na platformie CANAL+ online. ASTERIKS I OBELIKS: IMPERIUM SMOKA i ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY to dawka wspaniałego humoru, który poprawi nastroje całej rodziny. Oglądajcie wspólnie, bawiąc się przy tym doskonale.

 

Asteriksa nikomu chyba nie trzeba już przedstawiać. Ten komiksowy i filmowy bohater osiągnął status porównywalny z najpopularniejszymi amerykańskimi superherosami. Stworzony już ponad sześć dekad temu mały waleczny Gal uparcie broni swej wioski przed legionami Juliusza Cezara. We wszystkich przygodach towarzyszy mu wielki i silny Obeliks, który będąc dzieckiem wpadł do kociołka z magicznym napojem dającym niespotykaną siłę. I odtąd nikt nie jest w stanie go pokonać.

Postaci te wymyślił francuski scenarzysta Rene Goscinny, jeden z najważniejszych twórców komiksu europejskiego w historii. Syn żydowskich imigrantów z Polski przez długie lata rozśmieszał Francję i całą Europę swoimi historyjkami – na potrzeby komiksów pisał także przygody Lucky Luke’a czy Iznoguda, a w formie opowiadanek niezapomniane przygody Mikołajka. W tworzeniu Asteriksa i Obeliksa wspierał go rysownik Alberto Uderzo. Choć obu ich już zabrakło, komiksy z Asteriksem powstają do dziś, a już tym bardziej filmy. Pierwsze animowane miały swą premierę jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i powstawały pod baczną kontrolą samego Goscinnego. Na wersję aktorską czekaliśmy aż do roku 1999 i było warto „Asteriks i Obeliks kontra Cezar” był hitem a drugi film „Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra” jeszcze większym. Najnowszy z podtytułem „Imperium Smoka” jest już piątym aktorskim filmem o dzielnych Galach.

Najnowszy filmowy „Asteriks” nie ma swego odpowiednika w komiksie, a bohaterowie tym razem wyruszają na wyprawę do dalekich Chin, by pomóc w kłopotach córce chińskiego cesarza. Jak to często bywa w przygodach Asteriksa, w intrygę zamieszani są też Juliusz Cezar i Kleopatra, a wszystko aż kipi od humoru, szybkiej akcji i miejscami zabawnej stylizacji jak na tamtą epokę. Oczywiście przez dekady zmieniali się odtwórcy głównych ról w kolejnych przygodach Asteriksa. Tym razem głównego bohatera zagrał laureat Cezara Guillaume Canet („Nie mów nikomu”, „Po prostu razem”, Facet do wymiany”), który również wyreżyserował i był współautorem scenariusza do tej porcji przygód dzielnych Galów. Jako Obeliks towarzyszy mu Gilles Lelloiche („Niewinne kłamstewka”, „Niewierni”, „Nasze najlepsze wesele”), a obok nich na ekranie pojawiają się wielkie gwiazdy laureat honorowego Cezara Pierre Richard („Tajemniczy blondyn w czarnym bucie”, „Zabawka”, „Pechowiec”) jako druid Panoramiks, laureatka Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję – Edith Piaf”, „Incepcja”, cykl „Taxi”) jako Kleopatra, laureat Cezara Vincent Cassel („Nienawiść”, „Czarny łabędź”, „Purpurowe rzeki”) i piłkarz Zlatan Ibrahimovic.

„Asteriks” i jego twórca Rene Goscinny to absolutna klasyka francuskiego humoru familijnego, tymczasem jeśli mowa o humorze brytyjskim jedno z pierwszych nazwisk jakie na pewno przychodzi wszystkim do głowy to Terry Pratchett. Ten przezabawny nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego twórca powieści znany jest przede wszystkim z tworzonego przez wiele lat cyklu „Świat Dysku”, składającego się z ponad czterdziestu samodzielnych powieści. Gdy jedną z nich, wydaną w 2001 roku „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” skierował bardziej dla dzieci, opowieść ta zdobyła prestiżowy Carnegie Medal dla najlepszej książki dla dzieci. I to właśnie o ekranizacji tej powieści mówimy.

Powstała w zeszłym roku. Pełnometrażowa animacja „Zadziwiający kot Maurycy” opowiada o sprytnym kocie, który podróżuje od miasta do miasta walcząc przy pomocy magicznego fletu z pojawiającą się tu i ówdzie plagą szczurów. I nikt się nie orientuje, że te szczury to tak naprawdę kumple Maurycego z którymi ten chętnie dzieli się zarobkami, które gromadzi dzięki przekrętowi. Aż przybywają do miasteczka, gdzie muszą zmierzyć się z prawdziwym szczurzym problemem… Na szczęście pomoże im córka burmistrza Melissa.

Trudy przełożenia powieści na język filmowy wziął na siebie nominowany do Oscara Terry Rossio („Aladyn”, Shrek”, wszystkie części „Piratów z Karaibów”), a całość wyreżyserowali Toby Genkel i Florian Westermann. Wyśmienita również była oryginalna angielska obsada. Dwie główne role Maurycego i Melissy zagrali dziesięciokrotnie nominowany do Emmy Hugh Laurie (seriale „Dr House”, „Nocny recepcjonista”, „Czarna żmija”) i czterokrotnie nominowana do Emmy Emilia Clarke („Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie”, „Terminator: Genisys”, seriale „Gra o tron”, „Tajna inwazja”).

Oto waleczny Gal i zadziwiający kot. Oto Asteriks i Maurycy. Dzieła dwóch tytanów przezabawnych opowieści dla całej rodziny: Rene Goscinego i Terry’ego Pratchetta. Ich najnowsze ekranowe przygody to świetny pomysł na wspólny seans.

Filmy już dostępne w CANAL+ online

fot. Christophe Brachet, dystr. Kino Świat 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *