DVB-TMedia

Kodek AVS3 dodany do zestawu narzędzi dostarczania multimediów DVB

Projekt DVB dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji w celu wykorzystania kodowania wideo i audio w aplikacjach nadawczych i szerokopasmowych. Wynika to z dodania VVC na początku tego roku i jest to pierwszy przypadek dodani

 

Nowa wersja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez Radę Sterującą DVB i jest teraz dostępna jako DVB BlueBook A001r20 .

Dodanie nowych kodeków zapewnia, że ​​DVB nadal zapewnia najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do świadczenia usług telewizyjnych nowej generacji, obejmujący coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny. Te nowe kodeki wideo są ważnymi elementami umożliwiającymi lepsze wrażenia podczas transmisji i transmisji szerokopasmowych, takich jak 8K, a także przyspieszają adaptację 4K UHD.

Po ukończeniu specyfikacji zgodnie z harmonogramem, grupa DVB TM-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które realizatorzy mogą wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V). Trwają prace nad kodekiem wideo AV1, określonym przez Alliance for Open Media.

W tym tygodniu Rada Sterująca DVB zatwierdziła również aktualizację specyfikacji DVB-DASH, w tym dodanie kodeków wideo VVC i AVS3. Wkrótce pojawi się wersja BlueBook A168.

Więcej o AVS3

AVS3, opublikowany w październiku 2021 r., to najnowszy członek rodziny standardów kodowania wideo opracowanych przez chińską grupę roboczą AVS . Wyniki przesłane do DVB wskazują, że jest on w stanie kodować wideo z około 40% oszczędnością bitrate przy tej samej subiektywnej jakości w porównaniu z HEVC. To stawia AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kodowania wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC obejmuje cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymaganiem jest podstawowy odbiornik zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840×2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) i rozdzielczości do 8K (7680×4320). Parametry kodowania wideo czterech punktów zgodności AVS3 są zgodne z odpowiadającymi im czterema punktami zgodności, które zostały zdefiniowane dla VVC w poprzedniej wersji BlueBook (A001r19), zapewniając spójność poziomów usług w różnych kodekach.

Grupa robocza AVS została założona w 2002 roku, a jej pierwsza i druga generacja kodowania wideo AVS były szeroko stosowane w nadawaniach telewizyjnych HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 r., a główny profil został sfinalizowany w marcu 2019 r. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 r. i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).

źródło: dvb.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *