Kolejne tytuły NEXT FILM dostępne na Netflix
„Tarapaty”, „Papusza” i Twój Vincent” to kolejne tytuły z portfolio NEXT FILM, które w najbliższych dniach pojawią się na platformie Netflix. Dzięki współpracy NEXT FILM i Netflix od marca br. w serwisie można już oglądać takie polskie filmy, jak „Bogowie”, „Drogówka”, „Ziarno prawdy”, „Disco Polo” oraz produkcje własne: „Król życia” i „Po prostu przyjaźń”. Kolejne tytuły będą systematycznie włączane do oferty platformy.
W sobotę, 1 czerwca br. najmłodsi kinomani mogą spodziewać się prezentu z okazji Dnia Dziecka – premiery filmu „Tarapaty” na platformie Netflix. Film Marty Karwowskiej to opowieść o tym, że przyjaźń to wcale nie taka prosta sprawa. Julka, bohaterka filmu, dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczyna się przygoda. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka, i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń. Na podstawie scenariusza filmu „Tarapaty” powstała książka „Tarapaty” autorstwa Marty Karwowskiej i Katarzyny Rygiel.
Tego samego dnia na Netflixie zadebiutuje „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. „Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów. Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany “Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. “Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.
Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.
„Papusza” to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Film zdobył liczne laury, w tym Wyróżnienie Specjalne Jury na festiwalu w Karlowych Warach, nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanową role męską (Zbigniew Waleryś), muzykę (Jan Kanty Pawluśkiewicz), charakteryzację (Anna Nobel-Nobielska) oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły za najlepsze zdjęcia (Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń), scenografię (Anna Wunderlich), kostiumy (Barbara Sikorska-Bouffał), muzykę.
W sobotę, 15 czerwca br. na platformie Netflix pojawi się „Twój Vincent” – niezwykłe dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, zdobywca m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Globu oraz nominacji do Oscara dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. „Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyciła widzów na całym świecie. Każda z 65 tys. klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
Film Kobieli i Welchmana opowiada historię van Gogha poprzez jego obrazy. 27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. “Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?
Dystrybutorem kinowym filmów jest spółka NEXT FILM z Grupy Agora, która wprowadziła dotychczas na ekrany kin m.in. „Bogów” Łukasza Palkowskiego, „Sztukę kochania Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej, „Pokot” Agnieszki Holland czy „Kamerdynera” Filipa Bajona. W 2019 r. swoją premierę miały koprodukowany przez NEXT FILM „Underdog” z Erykiem Lubosem i Mamedem Khalidovem w rolach głównych, kolejna część kultowej komedii „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, komedia romantyczna „Całe szczęście” oraz „Słodki koniec dnia” w reżyserii Jacka Borcucha z Krystyną Jandą i Kasią Smutniak w rolach głównych. W tym roku na ekranach kin pojawią się jeszcze m.in. komedia kryminalna „Na bank się uda”, film biograficzny „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, dramat historyczny „Piłsudski” czy realizowana na rynek międzynarodowy polska produkcja „The Coldest Game” – thriller szpiegowski z Billem Pullmanem w roli głównej.
Więcej informacji: Next-film.pl