Kultura, muzyka, kino

Koprodukcja NEXT FILMU "Pokot" polskim kandydatem do Oscara

Najnowszy film w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”. “Pokot” to obraz na podstawie prozy Olgi Tokarczuk, który zadebiutował na ekrach polskich kin w lutym br. Tytuł został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie. Jego koproducentem i dystrybutorem jest NEXT FILM.
 

 

W sobotę, 9 września br., podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, polska Komisja Oscarowa, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, poinformowała, że „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland będzie polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

– Cieszę się, że nasz film został uznany za godny, by reprezentować polską kinematografię w oscarowym wyścigu. „Pokot” został wyselekcjonowany przez szereg ważnych amerykańskich festiwali, z nowojorskim na czele – będziemy mieli więc możliwość zobaczyć, jak reaguje na niego amerykańska publiczność – komentowała decyzję Agnieszka Holland. 

Reżyserka dotychczas już dwukrotnie miała szansę na statuetkę – w 1985 roku za „Gorzkie żniwa” oraz w 2011 roku za film „W ciemności”.

– „Pokot” to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. „Pokot” to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat –uzasadniał decyzję Paweł Pawlikowski, przewodniczący Komisji Oscarowej.

Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko – emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka, która mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, ponieważ jedyne ślady wokół jego domu to odciski sarnich racic. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.
W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas tegorocznego 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie produkcja została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą Alfreda Bauera za wytyczanie nowych perspektyw w sztuce.

„Pokot” ma również szansę na zdobycie nominacji do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Znalazł się w gronie 51 tytułów, które będą się ubiegać o nagrody. Film Agnieszki Holland otrzymał rekomendację FIPRESCI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *