Kultura, muzyka, kino, modaTVP

Koprodukcja TVP „Zieja” w selekcji głównej festiwali filmowych

Koprodukowany przez Telewizję Polską film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego Kina Środkowoeuropejskiego 3KinoFest w Pradze oraz Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Na Festiwalu Filmowym Kina Środkowoeuropejskiego 3KinoFest w Pradze „Zieja” zawalczy o nagrodę główną w kategorii „Najlepszy film Europy Środkowej”. Na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film będzie rywalizować o statuetkę Złotych lub Srebrnych Lwów dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym.

Film opowiada o człowieku niezłomnym, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR – ks. Janie Ziei (w roli głównej Andrzej Seweryn). Przesłuchania księdza przez majora SB (Zbigniew Zamachowski) i próba zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa stają się okazją do prześledzenia biografii bohatera.

Fabularnym tłem dla głównego wątku są kluczowe wydarzenia XX wieku – od wojny bolszewickiej aż po czasy współczesne.

W filmie zagrali także Mateusz Więcławek jako młody ks. Jan Zieja, Sławomir Orzechowski (Pułkownik Adamiec) oraz Sonia Bohosiewicz (Krystyna Żelechowska). Autorem scenariusza jest Tadeusz Lepianka, zdjęć – Witold Płóciennik. Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską S.A.

Na festiwalu Venice Film Awards – Monthly film „Zieja” zdobył wyróżnienie honorowe („Honorable Mention”) i statuetkę Lwa Świętego Marka. Z kolei na 6. KOZZI Film Festiwal w Zielonej Górze za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym festiwalowe jury uznało rolę Zbigniewa Zamachowskiego za postać majora Służby Bezpieczeństwa.

Festiwal Filmowy Kina Środkowoeuropejskiego 3KinoFest istnieje od 2013 roku i odbywa się w Pradze. Stanowi przegląd najlepszych i najbardziej wartościowych produkcji kinowych z regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Słowacji, Węgier i Czech. 3KinoFest oferuje widzom retrospektywy światowej sławy filmowców oraz wybór najlepszych filmów z festiwali partnerskich. Międzynarodowe jury eksperckie przyznaje nagrody w dwóch kategoriach, za najlepszy film fabularny i za najlepszy debiut („Najlepszy film Europy Środkowej” i „Złoty Debiut”). Festiwal odwiedza co roku wielu wybitnych twórców: w ostatnich latach 3KinoFest odwiedzili m.in. Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Łukasz Grzegorzek, Olgierd Łukaszewicz i wielu innych. Bogaty program towarzyszący obejmuje koncert, ciekawe projekty teatralne i warsztaty tematyczne. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *