Kultura, muzyka, kino, modaTVP

Koprodukcje TVP na 50. Lubuskim Lecie Filmowym

Od 29 sierpnia do 5 września w Łagowie odbędzie się 50. jubileuszowy Festiwal Lubuskie Lato Filmowe. O nagrody na tegorocznym festiwalu powalczą trzy koprodukcje TVP: „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego oraz „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Telewizja Polska jest patronem medialnym wydarzenia i współfinansuje z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu główne nagrody regulaminowe.

 

W tym roku organizatorzy, najstarszego polskiego festiwalu filmów fabularnych, zaplanowali 149 seansów, podczas których widzowie zobaczą ponad 200 filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkich filmów fabularnych i etiud filmowych z Europy Środkowej i Wschodniej. W programie głównym odbędą się tradycyjnie: Konkurs Filmów Fabularnych, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych. Zwycięzcy wyjadą z Łagowa ze Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Gronami.

W głównym i najważniejszym Konkursie Filmów Fabularnych, wśród czternastu nominowanych międzynarodowych produkcji, znalazły się trzy koprodukcje Telewizji Polskiej: „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego oraz „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego.

„Amatorach” historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Biuro Rzeczy Osobistych, tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, wygrywa festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr, jest zrealizowanie spektaklu. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze, muszą się podporządkować.

„Jak najdalej stąd” to inspirowany prawdziwą historią przejmujący film drogi o dojrzewaniu, skomplikowanych relacjach rodzinnych i o trudach emigracji. Główna bohaterka Ola to charyzmatyczna, zbuntowana nastolatka, która po śmierci pracującego za granicą ojca, podejmuje się sprowadzenia Jego ciała do Polski.

„Zieja” to opowieść o ks. Janie Ziei, polskim patriocie, kapelanie Szarych Szeregów i współtwórcy KOR. Przesłuchania księdza przez SB i próby zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem stają się w filmie punktem wyjścia dla opowieści o życiu bohatera i prześledzenia najbardziej dramatycznych wydarzeń historii Polski XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *