MediaTVPZapowiedzi TV

„Lord Jim” Josepha Conrada w Teatrze Telewizji

Michał Żebrowski, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Kazimierz Kaczor, Tomasz Sapryk i Andrzej Ferenc w adaptacji powieści Josepha Conrada w reżyserii Laco Adamika. Zapraszamy do Teatru Telewizji na znakomity spektakl w gwiazdorskiej obsadzie.

„Conrad jest w dziedzinie prozy powieściowej tym, czym był Szekspir w dramacie. Wielkością nieprześcignioną, której pozorne zmierzchy i rzeczywiste renesansy będą się jeszcze wiele razy powtarzać w przyszłych dziejach kultury świata. Że można go krytykować lub zaczepiać z różnych punktów widzenia, nie ujmuje mu to znaczenia, świadczy raczej o jego niesłabnącej żywotności”twierdziła Maria Dąbrowska, subtelna i przenikliwa interpretatorka dzieł Conrada.

Wydana w 1900 r. powieść „Lord Jim”, obok „Nostromo”, stawiana jest najwyżej w dorobku Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Powszechnie jest uznawana za pierwszy utwór, w którym pisarz ujawnił pełnię swych możliwości artystycznych. To arcydzieło literackie nieraz inspirowało twórców filmowych i ludzi teatru.

Spektakl, tak jak powieść, na podstawie której powstał, składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia niejednoznaczne okoliczności katastrofy starego parowca wiozącego mahometańskich pielgrzymów, druga opowiada o podejmowanych przez Jima (Michał Żebrowski) próbach rehabilitacji i zadośćuczynienia za winę sprzed lat. Gorąco polecamy!

Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronachTeatru Telewizji.

Teatr Telewizji – „Lord Jim”. Poniedziałek, 29 maja, godz. 20:30. TVP1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *