TVPZapowiedzi TV

Majówka 2018 w TVP Kultura

Bob Dylan i The Beatles, Mieczysław Karłowicz i Antonín Dvořák… Propozycje TVP Kultura w długi weekend majowy przede wszystkim wybrzmią muzyką.
 

Jak Wielki Reżyser portretuje Wielkiego Muzyka? W majówkę TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Bob Dylan – Bez stałego adresu” Martina Scorsese. Opowieść o początkach kariery jednej z największych postaci współczesnej popkultury, o artystycznym duchu kontestacji i przemian kontrkulturowych lat 60. oraz o nobliście to prawdziwy popis realizatorskiej maestrii.
Wielbicieli innej muzycznej ikony, The Beatles, czeka prawdziwa gratka – rozgrywający się w latach 60. film „Across the Universe” o miłości liverpoolskiego dokera i zamożnej Amerykanki z aż 33 piosenkami legendarnej Czwórki z Liverpoolu.
W Święto 3 Maja TVP Kultura przygotowała dla melomanów blok poświęcony życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza: premierowy film dokumentalny „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reż. Tomasza Knittla oraz koncert, na który złoży się m.in. jeden z zaledwie sześciu poematów symfonicznych, jakie artysta po sobie pozostawił.
Dla wielbicieli muzyki klasycznej stacja ma w majowy weekend także inną ciekawą propozycję – operę Antonína Dvořáka „Rusałka” z brukselskiej La Monnaie z Myrtò Papatanasiu w tytułowej roli.
Wtorkowy wieczór TVP Kultura rezerwuje zawsze dla Teatru Telewizji. W majówkowy weekend przypomni przedstawienie „Ja się nie boję braci Rojek” na podstawie utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Olgi Lipińskiej i z piosenkami w wykonaniu m.in. Jana Kobuszewskiego i Wiesława Michnikowskiego.
Pozostałe muzyczne propozycje TVP Kultura na majówkę to dokument o fenomenie francuskiej sceny muzycznej lat 90. XX w. – „French Touch – francuskie electro”, zapis koncertu Amy Winehouse z londyńskiego Sheperd`s Bush Empire – „I Told You I Was Trouble” i występ zespołu 3 Moon Boys na Scenie Alternatywnej.
Nie zabraknie też filmowej klasyki: stacja zaprasza na spotkanie z „Laurą” Otto Premingera – oraz na „Czarnego kota, białego kota” Emira Kusturicy, „Stań przy mnie” Roba Reinera z okazji 80. urodzin Jerzego Skolimowskiego, jego „Cztery noce z Anną”.
Polskie akcenty to nie tylko filmy, teatr i muzyka, ale także sztuka – design i architektura. W premierowych odcinkach cyklu „Rzecz Polska” zaprasza na reportaże poświęcone przebojom polskiej sztuki użytkowej lat 90. i współczesnym projektom, a w premierowej części serii dokumentalnej „Blok – ARCHITEKTURA” tematem będzie urbanistyczny aspekt osiedli z wielkiej płyty. Szczegóły w załączniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *