MediaTVPZapowiedzi TV

Majówka 2020 w TVP Kultura

W majowy weekend TVP Kultura zaprasza na moc muzycznych i filmowych premier, przygotowanych z myślą o widzach w każdym wieku. Wśród propozycji m.in. familijny koncert „Nie-Wielka Orkiestra.TV – Hity nad hitami”, koncert „Chórem za Europą”, reportaż „Konstytucja 3 maja – Narodziny Narodu”, przegląd filmów czeskiego mistrza animacji Karela Zemana oraz seria dokumentalna produkcji BBC „Sztuka Niderlandów”.

 

 

 

PIĄTEK 1 MAJA

OD UCHA DO UCHA – NIE -WIELKA ORKIESTRA – TV. HITY NAD HITAMI PREMIERA
godz. 10:00
Imponująca siedziba NOSPR Radia w Katowicach otworzyła swoje podwoje dla najmłodszych widzów TVP Kultura. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Alexander Humala, zaś o magii muzyki opowiedzą: muzyk i animatorka kultury Joanna Bronisławska oraz muzyk i aktor Piotr Piszczatowski.

SZTUKA NIDERLANDÓW ODC. 1 – SNY O DOSTATKU PREMIERA
godz. 11:15
Pierwszy z trzech odcinków serii dokumentalnej BBC, której gospodarzem jest brytyjski historyk sztuki Andrew Graham-Dixon. Widzowie poznają bogatą historię malarstwa flamandzkiego, w tym mistrzów Jana van Eycka, Pietera Bruegela, Vincenta Van Gogha czy Pieta Mondriana.

WYPRAWA W PRZESZŁOŚĆ PREMIERA
godz. 12:20
Czeski film przygodowy z 1955 roku w reżyserii Karela Zemana. Czterech dociekliwych chłopców wyrusza w podróż do prehistorii. Na małej łódce płyną przez wszystkie epoki do samego początku życia na ziemi, przeżywając niewiarygodne przygody.

SCENA KLASYCZNA – MŁODY TANCERZ ROKU PREMIERA
godz. 15:15
Scena Klasyczna TVP Kultura w tanecznej odsłonie. W odcinku wystąpią uczestniczki konkursu Młody Tancerz Roku 2019, współorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca i TVP Kultura. Zwyciężczyni – Julia Ciesielska i pozostałe finalistki: Gabriela Dąbek, Dominika Woszek i Ewelina Cieśla w rozmowie z Barbarą Schabowską opowiedzą, jak wygląda ich życie po konkursie i jakie stawiają przed sobą kolejne wyzwania artystyczne.

CHÓREM ZA EUROPĄ
godz. 18:25
Fragmenty koncertu, który odbył się 4 maja 2019 roku z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na scenie wystąpiła Orkiestra Grzegorza Urbana oraz m.in. Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i chór Sound’n’Grace.

WIECZÓR KINOMANA – JA, DANIEL BLAKE
godz. 20:20
Nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes dramat Kena Loacha. Schorowany Daniel chcąc uzyskać wsparcie finansowe ze strony państwa musi zmierzyć się z paradoksami biurokracji.

SAMMI YAFFA NA TROPIE DŹWIĘKÓW ODC. 1 – NOWY JORK PREMIERA
godz. 22:15
Premiera serii poświęconej muzyce świata. Muzyk Sami Yaffa podróżuje odkrywając muzykę różnych kultur i narodów. W pierwszym odcinku artysta wybierze się do „stolicy świata” – Nowego Jorku.

SOBOTA 2 MAJA

SZTUKA NIDERLANDÓW ODC. 2 – BOOM I KRACH PREMIERA
godz. 11:15
Drugi odcinek serii BBC, w której brytyjski historyk sztuki Andrew Graham-Dixon przybliża wielki okres w historii Królestwa Niderlandów określany „Złotym Wiekiem”.

DIABELSKI WYNALAZEK PREMIERA
godz. 12:20
Jedna z najbardziej uznanych produkcji w historii czeskiej kinematografii Karela Zemana. „Diabelski wynalazek” z 1958 roku jest ekranizacją powieści „Straszny wynalazca” Juliusza Verne’a. W filmie zostały wykorzystane ryciny pierwszych ilustratorów książek pisarza.

NIEZNANY JÓZEF ZEIDLER – MUSICA SACROMONTANA 2019 PREMIERA
godz. 13:55
Koncert utworów XVIII-wiecznego kompozytora Józefa Zeidlera zarejestrowany na Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana w 2019 roku w Gostyniu.

GABRIELA BALCEREK – KONCERT W GOSTYNIU PREMIERA
godz. 14:40
Występ skrzypaczki Gabrieli Balcerek z towarzyszeniem orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Michała Klauzy.

ANDRZEJ „E-MOLL” KOWALCZYK – KONCERT NA RZECZ DOMU MUZYKI PREMIERA
godz. 18:50
Ubiegłoroczny koncert ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na rzecz pierwszego w Europie Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.

BILET DO KINA – NIEOBLICZALNI
godz. 20:10
Francuska komedia kryminalna z 2012 roku w reżyserii Davida Charhona. Dwóch policjantów o skrajnie różnych temperamentach i metodach pracy zmuszonych jest do współpracy przy śledztwie w sprawie śmierci żony ważnego polityka.

NIEDZIELA 3 MAJA

SZTUKA NIDERLANDÓW ODC. 3 – FANTAZJE I KOSZMARY PREMIERA
godz. 11:15
W trzeciej części brytyjski historyk sztuki Andrew Graham-Dixon wybiera się w podróż na plażę w północno-zachodniej Holandii, która zainspirowała Pieta Mondriana do tworzenia swoich słynnych geometrycznych kompozycji.

PRZYGODY MÜNCHAUSENA PREMIERA
godz. 12:20
Film przygodowy z 1961 roku Karela Zemana. Astronauta Toník ląduje na Księżycu, gdzie spotyka bohaterów z książki Verne’a, Cyrano de Bergeraca i Barona Münchausena.

NIEDZIELA Z… TWÓRCZOŚCIĄ ZBIGNIEWA WODECKIEGO
od godz. 17:00
Odcinek programu poświęcony życiu i twórczości Zbigniewa Wodeckiego, który 6 maja obchodziłby 70. urodziny. W studiu Agnieszka Szydłowska spotka się z Katarzyną Wodecką-Stubbs – córką muzyka, a także wokalistką Alicją Majewską i kompozytorami Włodzimierzem Korczem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Wojciechem Trzcińskim. Do rozmowy dołączą również skrzypek Michał Lisiewicz i Kamil Bałuk – współautor (z Wacławem Krupińskim) książki „Wodecki. Tak mi wyszło. Po spotkaniu w studiu TVP Kultura przypomni koncert Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch&Mitch, odcinek programu „Szlakiem Kolberga”, koncert przebojów „Zbigniew Wodecki i jego goście cz. 1” oraz koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji „Kaprysy Andrzeja Trzaskowskiego – Zbigniew Wodecki”.

KONSTYTUCJA 3 MAJA – NARODZINY NARODU
godz. 19:45
Reportaż z 2018 roku poświęcony oryginalnym, zachowanym egzemplarzom Konstytucji 3 Maja. Przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych cztery egzemplarze – trzy rękopisy i jeden druk – stanowią unikatowe cenne dobro narodu polskiego.

2020. CZAS NIEZNANY PREMIERA
godz. 20:05
Polski serial dokumentalnego poświęconego pandemii wirusa COVID-19. Tym razem kamera zagląda na zaplecza Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Ponadto widzowie zobaczą przygotowania sportsmenki Angeliki Cichockiej do Igrzysk oraz zobaczą życie w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG podczas pandemii.

SABRINA
godz. 20:35
Talent, uroda, elegancja i styl uczyniły z Audrey Hepburn jedną z największych legend kina lat 50. i 60. Tytułowa Sabrina po dwóch latach spędzonych w Paryżu powraca do domu i rozkochuje w sobie bogatych braci Larrabee. Audrey Hepburn partnerują na ekranie Humphrey Bogart i William Holden.

DZIENNIKI 1954
godz. 22:30
Spektakl telewizyjny z 1995 roku w reżyserii Jerzego Zalewskiego i z rolą Piotra Fronczewskiego, będący adaptacją „Dziennika 1954” Leopolda Tyrmanda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *