MediaZapowiedzi TV

"Mała Polska" 4 maja w TV Republika

W piątek, 4 maja o godzinie 20:00 Telewizja Republika wyemituje reportaż Kacpra Witta pt. Mała Polska.

 

 

 

Reżyser Kacper Witt o swoim filmie:

Na Litwę jechałem pierwszy raz. Koledzy z redakcji opowiadali mi, jak tam jest, jak żyją tam nasi Rodacy. Byłem świadom, że na Wileńszczyźnie sporo jest Polaków. Soleczniki to niemałe miasto jak na Litwę, stolica okręgu. O samej miejscowości mówi się “Mała Polska”, bo to jedno z większych skupisk Polaków na Litwie.

Tak w istocie jest – wszędzie mówi się po polsku i kultywuje się polską tradycję, obyczaje. Czuć jednak w tym wszystkim sporo żalu, bo Polacy w Solecznikach mają poczucie, że są pozostawieni sami sobie. Ich rodzice, dziadkowie żyli na tych ziemiach przez wiele lat, w Polsce.

Jak powiedział jeden z moich rozmówców, jego rodzice “nigdy z Polski nie wyjechali, to Polska od nich uciekła”. My pojechaliśmy do Solecznik z darami, ale nie o samą pomoc materialną tu chodzi. Ci ludzie chcą, byśmy o nich pamiętali – po prostu. To jest największy problem Polaków na Litwie – oni chcą mieć poczucie, że Rodacy o nich nie zapomnieli.

Sam nie byłem świadom tego problemu, bo tego nie można poczuć czytając artykuły prasowe. Rozmawiać z tymi ludźmi, widzieć te emocje – mam nadzieję, że mój film lepiej pozwoli to zrozumieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *