„Martyna na krańcu świata” – Boliwia
Mennonici to jedna z najbardziej zamkniętych społeczności na świecie. Świadomie odrzucają elektryczność i technologię. Żyją z dala od cywilizacji, skupiając się jedynie na religii, roli i hodowli zwierząt. Jak wygląda ich życie na co dzień? W premierowym dokumencie z cyklu „Martyna na krańcu świata” podróżniczka zabierze widzów prosto do Boliwii, gdzie poznają jej bohaterkę – Anę.
Mężczyźni noszą ogrodniczki i koszule oraz kapelusze kowbojskie. Kobiety ubrane są w bardzo wzorzyste sukienki z kwiatowymi motywami i wielkie, białe kapelusze. Tu nikt nie wie, czym jest makijaż. Czas płynie wolno. Ludzie nie mają dostępu do książek, magazynów czy telewizji. Dzieci nazywane są jedynie imionami z Biblii, a ich edukacja kończy się na podstawowej znajomości arytmetyki. Aż ciężko uwierzyć, że jest to opis społeczności, która funkcjonuje w XXI wieku.
Mennonici żyją w odizolowanych społecznościach wiejskich aż w 82 krajach na świecie. Odrzucają elektryczność i nowoczesną technologię. Jak wygląda życie kobiet w tej wspólnocie? Zajmują się głównie gospodarstwem domowym i zwierzętami. Nie mogą brać udziału w życiu politycznym grupy. Nie używają kosmetyków, a w konserwatywnych środowiskach – nie mogą nawet obcinać włosów.
Kolejny dokument z cyklu „Martyna na krańcu świata” przeniesie widzów w czasie… Zaledwie 30 kilometrów od Santa Cruz, jednego z największych i najbardziej zaludnionych miast w Boliwii. Już w najbliższą sobotę na nowo opowiedziana historia Any i jej rodziny. Jak bardzo jej świat różni się od naszego? Czym jest dla Mennonitów wolności.
PREMIERA: TRAVEL CHANNEL, 21 KWIETNIA, SOBOTA, GODZ. 22:20