Marzec na kanałach z portfolio BBC Studios
Marzec 2023 roku to przede wszystkim propozycje programowe kanałów BBC First, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
(Sister Boniface Mysteries)
Od poniedziałku 13 marca, godz. 21:00
Sezon 1 (10 odcinków)
Spin-off popularnego serialu „Ojciec Brown”. Bohaterką tej lekkiej detektywistycznej fabuły jest siostra Bonifacja – jeżdżąca na Vespie katolicka zakonnica rozwiązująca sprawy kryminalne. Niektórzy widzowie na pewno pamiętają ją z 6. odcinka „Ojca Browna”. Bonifacja jest absolwentką kryminalistyki co pozwala jej służyć jako doradca lokalnej policji.
Akcja serialu osadzona jest w latach 60. XX wieku, w okresie, w którym kryminalistyka dopiero się rozwija. Na szczęście mieszkańcy miasteczka Great Slaughter mają swoją tajną broń – siostrę Bonifację.
Jeśli istnieją dowody zbrodni, zakonnica na pewno je znajdzie. Z niewielką pomocą przystojnego inspektora Sama Gillespie (w tej roli Max Brown znany z „Dynastii Tudorów”) i zapiętego pod szyję eleganckiego sierżanta Felixa Livingstone’a (Jerry Iwu z „Sex Education”).
Na lokalnym targu znalezione zostają zwłoki upchnięte w manekina, ekipę telewizyjną dotyka wielka tragedia, a na działce Edie dokonano makabrycznego odkrycia – siostra Bonifacja musi działać.
Morderstwa w Midsomer
(Midsomer Murders)
Od soboty 25 marca, godz. 19:20
Sezon 18 (6 odcinków)
Malowniczymi miasteczkami na pozór spokojnego hrabstwa Midsomer od lat wstrząsają okrutne zbrodnie. Dochodzenia w tych sprawach prowadzi nadinspektor Barnaby.
W 18. sezonie detektyw oraz jego zespół, czyli sierżant Nelson i nowa patolog sądowa Kam Karimore mają za zadanie zidentyfikować mordercę bogatego właściciela ziemskiego. Jest jednak poważna przeszkoda – zniknęło ciało ofiary. Przed detektywami także wiele innych spraw. Podczas dochodzenia w sprawie śmierci lidera kolarskiego, śledczy poznają bezwzględny świat sportowej konkurencji i przekupstwa.
Fenomeny współczesnego życia
(The Secret Genius of Modern Life)
Od poniedziałku 6 marca, godz. 19:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Smartfony, trenażery, karty płatnicze – co je łączy? To jedne z wielu przedmiotów codziennego użytku, które jeszcze niedawno uważaliśmy za cuda techniki. Dzięki szybkiemu tempu zmian stały się one prozaicznymi towarzyszami naszego obecnego życia, choć jeszcze 20 lat temu ich używanie zakwalifikowalibyśmy co najwyżej do wizji typu science fiction. Małe urządzenie komunikacyjne mieszczące się w kieszeni spodni? Leki tworzone z modyfikowanego DNA? Samochody ładowane prądem z domowego gniazdka? Niedorzeczne! A jednak! Dziś istnienie wymienionych przedmiotów jest dla nas oczywiste, a nie zapominajmy, że postęp technologiczny nie ustaje. Kolejne innowacje przed nami.
Warto jednak najpierw poznać dzieje używanych przez nas przedmiotów i związane z nimi ciekawostki naukowe. Każdy z odcinków to solidna porcja informacji, po której już nigdy nie spojrzysz na świat tak samo.
Wielka kanadyjska przygoda
(Griff’s Canadian Adventure)
Od poniedziałku 13 marca, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Griff Rhys Jones, walijski komik i zapalony podróżnik, wyrusza w podróż przez drugi co do wielkości kraj na świecie – Kanadę. Poznaje ją od strony malowniczych pasm górskich i rozległych prerii, lecz także olśniewających metropolii oraz położonych na arktycznym odludziu miasteczek. Dzięki temu zaczyna rozumieć, jaki wpływ na obecne państwo miała jego bogata historia, i co decyduje o oryginalności poszczególnych prowincji.
Griff przemierza Kanadę wszerz – od położonej na wschodnim wybrzeżu Nowej Fundlandii po usytuowane nad Pacyfikiem Vancouver. W każdym odcinku podejmuje się wyzwania charakterystycznego dla odwiedzanego regionu.
Życie na pustkowiu
(Where the Wild Men Are with Ben Fogle)
Od piątku 24 marca, godz. 20:55
Sezon 10 (12 odcinków)
Podróżnik Ben Fogle podróżuje po świecie i odwiedza ludzi, którzy postanowili porzucić wygodne życie typowe dla zachodniej cywilizacji na rzecz mieszkania na odludziu.
W 10. sezonie programu Ben zamieszkuje u Mike’a Basicha, legendy snowboardu, który porzucił profesjonalny sport i rozpoczął nowe życie w samodzielnie zbudowanej chacie w górach Sierra Nevada. Ben odwiedza również Bette, która od czasu przeprowadzki na australijskie pustkowie 30 lat temu wciąż niestrudzenie zmaga się z tamtejszymi wężami oraz powodziami.
Z kolei Rhona zrezygnowała z kariery aktorskiej w Hollywood i wybrała samotne życie na łonie natury w Urugwaju. Ben pomaga jej w opiece nad uratowanymi końmi i przekonuje się, że jej codzienne życie, choć wyjątkowo ciężkie, daje Rhonie poszukiwane od lat poczucie spokoju i ogrom satysfakcji.
Życie na pustkowiu: maraton z okazji Dnia Kobiet
(Where the Wild Men Are with Ben Fogle: International Women’s Day Marathon)
Środa 8 marca, godz. 17:50
5 odcinków
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet BBC Earth zaprasza widzów na wyjątkowy maraton. 8 marca na antenie kanału wyemitowane zostaną odcinki programu podróżniczego „Życie na pustkowiu”, których bohaterkami są niezwykle inspirujące kobiety. Decydując się na samotne życie z dala od cywilizacji, podjęły niełatwe wyzwanie.
Ben Fogle odwiedza m.in. Barbarę Walker, fotografkę ze Szwajcarii obecnie zajmującą się hodowlą koni na surowym australijskim pustkowiu. Zamieszkuje także z Maryanne, wdową z USA, która zbudowała farmę na skraju Sahary. Z czasem zaczyna rozumieć, dlaczego samotna kobieta zamieniła wygodne mieszkanie w metropolii na prostsze, choć o wiele bardziej wymagające życie na egipskiej pustyni. Kolejną z bohaterek programu jest podróżniczka Randi.
Przed laty porzuciła pracę za biurkiem i zaczęła spełniać marzenia. Jako pierwsza Norweżka zdobyła Everest, objechała kawał świata. Teraz mieszka na własnej wyspie położonej na kole podbiegunowym wśród lodowych fiordów.
Ukraina: walka narodu
(Ukraine: The People’s Fight)
Środa 1 marca, godz. 22:00
Film dokumentalny przedstawiający sytuację na froncie ukraińskiej kontrofensywy niedaleko Chersonia. Położony na południu Ukrainy Mikołajów jest oblężony przez Rosjan. Miasto jest kluczową pozycją, którą okupanci muszą zająć, by zdobyć wybrzeże i posuwać się w kierunku zachodnim. Przez dwa miesiące ceniony przez krytyków, wyróżniony nagrodą BAFTA dokumentalista Olly Lambert towarzyszył ukraińskim żołnierzom wojsk specjalnych na froncie.
Oto niesamowita perspektywa obrońców Ukrainy prosto z okopów, posterunków i tajnych kwater. Lambert relacjonuje, jak niegdyś przeciętni obywatele, a obecnie żołnierze, przygotowują się do długo oczekiwanej kontrofensywy.
Narodziny nazizmu: upadek
(Rise of the Nazis – The Downfall)
Od czwartku 2 marca, godz. 22:00
Sezon 3 (3 odcinki)
Staje się jasne, że Naziści przegrają wojnę. Przyciśnięty do muru Hitler chowa się w swoim bunkrze, a jego niegdyś wierni poplecznicy planują ucieczkę.
Ogromne straty na froncie oraz niedawny zamach na życie fuhrera uświadamiają wszystkim, że ściągnął on Niemcy na dno otchłani. Wykończony i pokonany, kurczowo trzyma się resztek władzy, które mu pozostały. Nieliczni zwolennicy knują przeciwko sobie i sekretnie obmyślają plan wymknięcia się z pierścienia oblężenia. Tylko kilku z nich przeżyje i stanie przed obliczem sprawiedliwości.
Serial przedstawia ostatnie dni Hitlera oraz próbuje wyjaśnić pełne desperacji decyzje powodowane nieuchronnie zbliżającym się końcem.
Putin i Zachód
(Putin and The West)
Od środy 29 marca, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Przywódcy zachodniego świata od dawna próbowali na różne sposoby ograniczyć mocarstwowe zapędy Władimira Putina. Przez trwający już dwie dekady okres jego rządów w Rosji stosowali różne strategie, by utrzymać go w ryzach. Hillary Clinton próbowała taktyki resetu, Trump przeszedł do rozmów w cztery oczy. Macron z kolei używał swojego słynnego uroku osobistego, a Angela Merkel pokładała nadzieję w dyplomacji. Nikt z nich jednak nie zdołał Putina zrozumieć ani na niego wpłynąć.
Teraz, gdy w Ukrainie trwa wojna, świat stoi przed jedną z największych prób od czasów zimnej wojny. Gdzie światowi przywódcy popełnili błąd? Jak to się stało, że weszliśmy w relacjach z Rosją na ścieżkę, z której nie ma już odwrotu?
Putin: historia rosyjskiego szpiega
(Putin – A Russian Spy Story)
Od środy 8 marca, godz. 22:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Program dokumentalny poświęcony życiu oraz działalności jednego z najpotężniejszych polityków świata. Przebiegły i nieprzewidywalny Władimir Putin już od 20 lat rządzi w Rosji żelazną ręką. Kim tak naprawdę jest? Jak koleje losu ukształtowały osobowość tego byłego szpiega, którego wpływy obserwujemy dzisiaj na całym świecie, od Waszyngtonu po Salisbury?
W programie wypowiedzi ludzi z bliskiego kręgu Putina, a także jego przeciwników i ofiar. Zobaczymy też archiwalne materiały filmowe z wielu lat jego rządów. Ten wstrząsający dokument to podróż do wnętrza umysłu samotnego i budzącego postrach rosyjskiego przywódcy.
Oblicza seksu
(Sex Actually With Alice Levine)
Od poniedziałku 27 marca, godz. 22:00
Sezon 2 (3 odcinki)
Dziennikarka Alice Levine przygląda się ludzkiej seksualności i pyta, czy w tej dziedzinie życia istnieją w ogóle jakieś normy. Rozmawia z poszukiwaczami jednorazowych przygód, często przekraczającymi powszechnie ustalone granice intymności, fantazji oraz relacji międzyludzkich.
Tym razem uwaga Alice skupia się na coraz popularniejszym w ostatnich latach zjawisku digiseksualizmu, czyli preferowaniu zbliżeń poprzez komputery, aplikacje oraz roboty erotyczne. Czy w czasach rosnącej automatyzacji do satysfakcjonującego życia seksualnego w ogóle potrzebujemy interakcji z człowiekiem?
Jamie and Jimmy’s Food Fight Club
(Jamie and Jimmy’s Food Fight Club)
Od wtorku 7 marca, godz. 17:50
Sezon 7 (12 odcinków)
Dwaj przyjaciele Jamie Oliver i Jimmy Doherty powracają z 12 nowymi odcinkami Food Fight Club. Do swojej nadmorskiej knajpki zapraszają gwiazdy showbiznesu. Znakomici goście – w tym sezonie m.in. Dany Devito („Bliźniacy”) oraz Jody Whittaker („Doktor Who”) – chętnie dzielą się przepisami na swoje ulubione potrawy lub dania, które kojarzą się im z wyjątkowymi wydarzeniami w życiu.
Jamie je odtwarza i serwuje tłumnie zgromadzonym głodnym gościom knajpki. Prowadzący wspominają także o prowadzonej przez siebie ogólnokrajowej kampanii promującej zdrowe odżywianie.
Joanna Lumley na Jedwabnym Szlaku
(Joanna Lumley’s Silk Road Adventure)
Od niedzieli 26 marca, godz. 20:00
Sezon 1 (4 odcinki)
Brytyjska aktorka Joanna Lumley (znana m.in. z serialu „Absolutnie fantastyczne”) wybiera się w podróż z Wenecji do chińskiej granicy. Jej trasa wiedzie dawną drogą handlową łączącą Chiny z Bliskim Wschodem i Europą.
Jedwabny Szlak to okryta sławą trasa wykorzystywana od III w. p. n. e. do transportu jedwabiu, przypraw, złota oraz wielu innych drogocennych dóbr. Jej popularność miała spory wpływ na kształt współczesnego świata. Joanna podziwia przepiękne krajobrazy, podążając śladami dawnych kupców, władców i zwykłych pielgrzymów, którzy na szlaku spędzili wiele lat, a niejednokrotnie oddali życie.
Blue
(Bluey)
Od poniedziałku 20 marca, godz. 16:30
Sezon 2 (26 odcinków)
6-letnia Blue mieszka z młodszą siostrą Bingo oraz rodzicami. Od kiedy Mama wróciła do pracy, Tata łączy pracę z domu z opieką nad córkami. I choć myśli, że to on pociąga za sznurki, bardzo się myli.
Córki są bardzo energiczne, pomysłowe i mają nieograniczoną fantazję. Wymyślają kreatywne gry, w które włączają rodziców i odgrywają różne sytuacje dnia codziennego.
Superpyra
(Supertato)
Od poniedziałku 13 marca, godz. 17:05
Sezon 1 (10 odcinków)
Trzymający w napięciu komediowy serial animowany o perypetiach wyjątkowego na skalę światową superbohatera-ziemniaka zwanego Superpyrą. Choć supermarket już dawno jest zamknięty, na jego korytarzach wbrew pozorom toczy się życie. To dobro walczy ze złem. Groszka Zła uciekła ze swojego lodowego legowiska w zamrażarce i chce przejąć cały sklep. Do akcji wkracza Superpyra, który dzięki nieocenionemu wsparciu swoich warzywnych i owocowych przyjaciół robi wszystko, by ją powstrzymać.
W każdym odcinku przed bohaterami wymagające i zarazem zabawne wyzwania, jak np. jazda na wymykającym się spod kontroli zabawkowym dinozaurze, budowanie rakiety z bagietki lub wizyta
na śmierdzącym serowym księżycu w delikatesach.
Czy naszemu superbohaterowi uda się ochronić przyjaciół i odesłać Groszkę Złą do zamrażarki, gdzie jej miejsce?
Serial powstał na podstawie książek Sue Hendry i Paula Linneta. W Wielkiej Brytanii zyskały one status bestsellerów.
Ekomisja leśniczego Hamzy
(Ranger Hamza’s Eco Quest)
Od soboty 4 marca, godz. 08:40
Sezon 1 (20 odcinków)
Dołącz do leśniczego Hamzy i jego młodych pomocników. W każdym odcinku odkrywają oni jedno ze zjawisk naturalnych i poznają funkcje, jakie pełni ono w ekosystemie.
Jak mawia leśniczy Hamza – w przyrodzie wszystko ma swój głęboki sens. Nawet malutkie ziarenko oraz najbardziej błotnista kałuża odgrywają ważną rolę w zrównoważonym rozwoju naszej planety. Wodorosty mają zdolność do usuwania toksyn z wody morskiej, żołędzie są pożywieniem dla zwierząt.
Wiatr, ptaki i prądy morskie to kolejni pożyteczni bohaterowie, których znaczenie leśniczy wyjaśnia dzieciom, a proste i zabawne animacje ciekawie ilustrują przedstawiane fakty oraz ciekawostki przyrodnicze.
Andy i podwodny świat
(Andy’s Aquatic Adventures)
Od soboty 4 marca, godz. 10:05
Sezon 1 (15 odcinków)
Andy Day podróżuje po całym świecie, by przyglądać się zwierzętom zamieszkującym morza, rzeki, jeziora oraz ich wybrzeża. Każda z wypraw w podwodny świat to ważna misja z parku przyrodniczego Safari World, w którym Andy na co dzień pracuje. W rozwiązaniu każdego z zdań pomocne okazuje się podpatrywanie zachowań różnorodnych zwierząt, co Andy czyni z ogromną przyjemnością i właściwym sobie zaciekawieniem.
Program powstał z wykorzystaniem fragmentów produkcji przyrodniczych BBC Studios Natural History Unit. Dzięki zastosowaniu efektów specjalnych oraz technologii CGI Andy może przenosić się w różne zakątki naszej planety, zmniejszać do rozmiarów dowolnego zwierzęcia i płynnie wtopić w akcję.