Media i sport – O tym jak sport zmienił naszą garderobę na ARTE.tv
Jest wszędzie. Noszą ją zwykli ludzie, sportowcy i światowe gwiazdy. Nie tylko biega się w niej i spaceruje, ale coraz częściej zakładamy ją na spotkania w gronie przyjaciół czy wyjście do kina. Trafiła nawet na salony. Mowa oczywiście o odzieży sportowej. Wypromowali ją sportowcy, a wielu z nich przez ostatnie 100 lat stało się prawdziwymi ikonami i trafiło na okładki magazynów modowych – inspirują zwykłych ludzi, jak i najlepszych projektantów.
Suzanne Lenglen, francuska tenisistka, była jedną z pierwszych międzynarodowych gwiazd zmaskulinizowanego wówczas świata sportu. Francuska prasa ochrzciła ją nawet mianem La Divine, czyli „boska”. Na kort i na co dzień ubierał ją sam Jean Patou, wielki projektant XX wieku. Jednak nie tylko on, byli też inni: Coco Chanel, Jeanne Lanvin, Elsa Schiaparelli. Za sprawą tego zjawiska sport wkroczył na paryską scenę luksusowych domów mody, a także trafił do świadomości zwykłych kobiet. Legenda tenisa i prawdziwy as René Lacoste powiedział kiedyś: „Nie wystarczy wygrać meczu, trzeba to zrobić ze stylem”. Sam w końcu wprowadził swoje słowa w życie – założył własną markę, poprawiając i unowocześniając ówczesne stroje sportowe. Jak jest dzisiaj? W jaki sposób oddziałowują na siebie te dwa pozornie odległe światy: sportu i mody?
Lacoste twierdził, że każda gwiazda sportu powinna wybrać stój, który nie tylko zwiększa jej potencjał sportowy czy powala na łatwiejsze ruchy, ale jest również estetyczny i łamiący obwiązujące konwencje. Amerykańska tenisistka Serena Williams w 2018 r. na turnieju Roland-Garros, wzbudziła niemałe kontrowersje zakładając zamiast tradycyjnej spódniczki, obcisły czarny kombinezon, zakrywający całe ciało. Dżudoczka Clarisse Agbegnenou, podwójna zdobywczyni złota w Tokio i sześciokrotna mistrzyni świata, została za to pierwszym sportowcem umieszczonym na okładce Marie Claire – czasopisma cieszącego się międzynarodowym uznaniem, które trafia miesięcznie do milionów kobiet. Z kolei francuski piłkarz Djibril Cissé jest często krytykowany za swoje kolorowe włosy, tatuaże, a przede wszystkim spódnice, które lubi nosi.
Gwiazdy sportu i ich styl bez wątpienia wpływają na przemiany wewnątrz społeczeństwa, a domy mody coraz częściej zapraszają do współpracy sportowców, mających być nowymi prekursorami w świecie mody.
Dokument jest dostępny pod linkiem: MODA I SPORT | ARTE po polsku
foto,źródło. ARTE.tv