Zapowiedzi TV

Młody Tancerz Roku tylko w TVP Kultura

28 maja TVP Kultura transmitować będzie wielki krajowy finał prestiżowego konkursu „Młody Tancerz Roku”. Wezmą w nim udział: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Mateusz Dryll, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz i Pola Gonciarz. Zwycięzca krajowych eliminacji będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbędzie się pod koniec roku w Czechach.
 

Zdjęcie użytkownika Grzegorz Stapiński.

 
Krajowy konkurs „Młody Tancerz Roku” organizowany jest przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tytuł Młodego Tancerza Roku walczyć będzie 8 tancerzy w wieku 16-20 lat: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Mateusz Dryll, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz, Pola Gonciarz. Uczestnicy reprezentują różne style tańca m.in. klasyczny, współczesny, hip-hop. Podczas finału każdy z nich wykona solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentują się w choreografii grupowej, przygotowanej specjalnie na potrzeby konkursu przez Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa, pedagoga baletu. Dwoje najlepszych uczestników przejdzie do finału, w którym podczas spontanicznego pokazu zaprezentują taniec decydujący o zwycięstwie.
Tancerzy oceni profesjonalne jury: Iwona Pasińska – tancerka, choreograf, pedagog, dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Maksim Woitiul – pierwszy solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Filip Czeszyk – tancerz, choreograf, jeden z najlepszych instruktorów i choreografów hip-hopowych w Polsce.
Od 24 maja widzowie będą mogli śledzić przygotowania tancerzy do występu podczas zgrupowania w siedzibie zespołu Mazowsze w Otrębusach. Relacje na stronie internetowej mlodytancerzroku.tvp.pl, na Facebooku mlodytancerzrokutvp, a także po raz pierwszy na Instagramie @mlody_tancerz_roku i Snapchacie mlodytancerz.
Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polscy tancerze wygrali dwukrotnie: w 2001 zwyciężyli Marcin i Dawid Krupińscy, a w 2015 Viktoria Nowak. Polska była także organizatorem Eurowizji dla Młodych Tancerzy: w 1997 konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.
Wielki finał konkursu „Młody Tancerz Roku” 28 maja o godz. 20:00 w TVP Kultura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *