Internet & Gry

Monitory interaktywne Samsung – najnowsza technologia w służbie edukacji

Interaktywne monitory z powodzeniem zastępują tradycyjne tablice, wzbogacając lekcje o nowe możliwości prezentacji i angażowania uczniów do aktywności w czasie zajęć. Ich ekrany zapewniają doskonałą widoczność wyświetlanych treści w każdych warunkach, są proste w obsłudze i wytrzymałe – Samsung daje na swoje interaktywne monitory trzyletnią gwarancję.
 
Interaktywne monitory stworzone zostały w taki sposób, by wykorzystać zalety tradycyjnych szkolnych tablic i wzbogacić je o funkcje sprzyjające poprawie efektywności, produktywności i rozszerzenia możliwości w przekazywaniu wiedzy. Z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich szkołach wprowadzany jest obecnie program „Aktywna Tablica”, w ramach którego dofinansowany będzie zakup nowoczesnego wyposażenia do szkół, w tym właśnie interaktywnych monitorów.
Zaletą Monitorów interaktywnych firmy Samsung bez wątpienia jest brak potrzeby  ich kalibracji i zaawansowana technologia widoczna choćby w konstrukcji – w odróżnieniu od innych interaktywnych tablic, które w większości wykorzystują projektory, Monitory interaktywne Samsung są autonomicznym ekranem. Wyświetlany obraz cechuje się rozdzielczością UHD przy kącie widzenia 178°, a podświetlenie ekranu osiąga wartość 500 nitów. Oznacza to, że wyświetlany obraz jest wyraźnie widoczny z każdego miejsca klasy. Rekomendowaną przez producenta minimalną wielkością interaktywnych monitorów są te o 65” ekranach – to właśnie taka wielkość odpowiada rozmiarom tradycyjnych szkolnych tablic.
Dzięki dotykowemu ekranowi i szeregowi praktycznych funkcji, obsługa Monitorów interaktywnych Samsung jest intuicyjna i prosta. Polecany szkołom model monitora pozwala na korzystanie z urządzenia nawet kilkunastu uczniom nanoszącym jednocześnie zmiany na ekranie. Dzięki wbudowanym głośnikom pozwala na prezentowanie także treści audiowizualnych bez konieczności dokonywania zakupu kolejnych sprzętów. Co ważne, Międzynarodowa Organizacja Energy Star wyróżniła Monitory interaktywne Samsung jako produkty energooszczędne, co jednocześnie przekłada się na niskie koszty ich eksploatacji.
Monitory interaktywne łatwo można skomunikować z innymi urządzeniami – dzięki obsłudze Wi-Fi użytkownik może połączyć ekran z urządzeniem mobilnym (bez względu na system operacyjny), z poziomu, na którym możliwe jest zarządzanie wyświetlanymi treściami. Monitory są kompatybilne również ze wszystkimi innymi urządzeniami zewnętrznymi – dzięki szeregowi portów takich jak HDMI, D-Sub, DisplayPort (DP), DVI i USB, użytkownik ma szerokie możliwości przy wyborze źródła sygnału. Wgrane oprogramowanie obsługuje standardowe programy biurowe, dlatego stwarza ono szerokie możliwości w kwestii edycji oraz obsługi zasobów nauczycielskich – różnorodnych plików i arkuszy.
Monitory interaktywne Samsung posiadają oprogramowanie, dzięki któremu nauczyciele w wygodny sposób mogą zarządzać zawartością ekranu. Tym samym znacznie usprawniają dzielenie się wiedzą poprzez zwiększanie zaangażowania uczniów. Uruchamiane za pomocą gestu intuicyjne menu umożliwia sterowanie, przechodzenie między ekranami oraz wszelkimi plikami tekstowymi, graficznymi, wideo i audio. Monitory Samsung cechuje również prostota obsługi – zostały one wyposażone w funkcję zmazywania ręką, która działa błyskawicznie i pozwala na zrezygnowanie z wykorzystania przycisku gumki. Z urządzenia korzystać można zarówno poprzez dotyk palcem, jak i przy użyciu specjalnego, dołączonego do zestawu pióra.
Propozycja wyposażenia szkoły w Monitor interaktywny firmy Samsung daje nauczycielom i uczniom szansę na korzystanie z przyjaznego i technologicznie rozwiniętego urządzenia. Pozwala ono na prezentację treści, korzystanie z różnorodnych interaktywnych zasobów edukacyjnych oraz współpracę uczniów z nauczycielem. Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki Zespółu Szkół Specjalnych w Kowanówku i autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl oraz www.tikzklasa.blogspot.com podkreślają – Należy pamiętać o tym, że monitor interaktywny to coś więcej niż narzędzie do projekcji filmów, prezentacji czy plików graficznych. Dzięki odpowiednim, dostosowanym do umiejętności i możliwości psychofizycznych dzieci ćwiczeniom interaktywnym, mogą one wchodzić w interakcje, brać aktywny udział w zajęciach, a jednocześnie oswajać się z nowoczesnymi technologiami. Na ważny wątek zwraca uwagę także Sylwester Zasoński, trener w programie Mistrzowie Kodowania, autor bloga https://jedynkakoduje.blogspot.com – Dzięki pojemnym zasobom internetowym oraz dzieleniu się wiedzą i przygotowywanymi przez nauczycieli materiałami np. na blogach Mistrzów Kodowania, Superbelfrów oraz innych, monitor interaktywny pozwala ograniczyć czas na przygotowanie się do lekcji. Jestem wielkim zwolennikiem wykorzystywania nowoczesnych technologii w mojej pracy i nie wyobrażam sobie powrotu do czasów, kiedy pracowano z tablicą i kredą lub ewentualnie kserówką.
Monitory interaktywne Samsung to nie tylko pomysł na wprowadzenie nowoczesnej technologii do szkół, ale przede wszystkim gwarancja większego zaangażowania i zainteresowania uczniów omawianymi tematami. Dzięki nim wszystkie treści można przekazać w kompleksowy i ciekawszy sposób, który przyciągnie wzrok i uwagę ucznia. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *