Zapowiedzi TV

"Nastoletni mordercy" – 1. sezon produkcji własnej na

Czas dorastania kojarzy się zazwyczaj ze stanem radosnego niepokoju – to ten okres w życiu, kiedy zakochujemy się po raz pierwszy, tworzymy przyjaźnie na całe życie, podejmujemy pierwsze poważne decyzje. Wydaje się wręcz niemożliwe, aby młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w życie, byli zdolni kogoś zamordować. Niestety, jest to złudne wrażenie – niektórzy nastolatkowie są w stanie zabijać, czasem nawet własnych rodziców. O takich właśnie jednostkach opowie serial dokumentalny „Nastoletni mordercy”.
 
Na premierowe odcinki serii będącej produkcją własną CBS Reality zapraszamy od 28 maja, w każdą niedzielę o 22:00.
Każdy z odcinków przedstawiać będzie przypadek jednego nastoletniego zabójcy. Poprzez zeznania kluczowych świadków, archiwalne nagrania oraz rekonstrukcje wydarzeń, program tworzy niezwykle przenikliwe portrety nastoletnich morderców, skupiając się na ich dzieciństwie, relacjach z najbliższymi oraz tym, co ostatecznie skłoniło ich do popełnienia zbrodni. Czy nastoletni mordercy to wcielone zło czy też ofiary wadliwego systemu społecznego i środowiska, w którym wzrastali? Czy nastolatkowie – istoty, które nie miały szansy się w pełni ukształtować – powinni zostać obarczeni pełną odpowiedzialnością za swoje czyny? Na te i wiele innych trudnych pytań postarają się odpowiedzieć twórcy programu.
W pierwszym odcinku zostanie przedstawiona sylwetka Jamesa Fairweathera, który w wieku 15 lat zamordował dwójkę zupełnie nieznajomych mu osób. W końcu – po 14-miesięcznym śledztwie – został aresztowany przez policję i skazany na dożywocie. Fairweather usiłował dowieść, że w trakcie popełniania morderstw był niepoczytalny i to „głosy” zmusiły go do dokonania zbrodni, jednak sąd nie dał wiary jego zapewnieniom.
Ostatni odcinek poświęcony zostanie morderstwu, które w 2005 roku wstrząsnęło całą Polską – w lutym tamtego roku zwłoki Zdzisława Beksińskiego, znanego malarza turpistycznych obrazów, zostały znalezione w jego warszawskim mieszkaniu. Wkrótce Robert Kupiec, 19-letni uczeń liceum, i jego 16-letni kuzyn Łukasz K., zostali aresztowani w związku z zabójstwem. Robert, syn długoletniego znajomego malarza, w trakcie przesłuchania przyznał się do popełnienia zbrodni. Jak się okazało, morderca udał się wraz z kuzynem do mieszkania Beksińskiego, by pożyczyć od malarza kilkaset złotych. Kiedy malarz odmówił i usiłował zadzwonić do ojca nastolatka, by powiadomić go o zajściu, licealista zamordował starszego pana, zadając mu wiele ciosów nożem w pierś oraz w głowę. W 2006 roku Robert został skazany na 25 lat więzienia, jednak niektóre pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi – np. o to, jak to możliwe, że nastolatek był zdolny zamordować wieloletniego przyjaciela ojca z tak błahego powodu, jak odmowa udzielenia pożyczki.
Serial dokumentalny „Nastoletni mordercy” przybliża widzom tematy, które są niezwykle trudne – dostarcza przy tym jednak wiarygodnych interpretacji zdarzeń powołując się na doświadczonych ekspertów z różnych dziedzin nauki oraz opinie ludzi, których te wydarzenia bezpośrednio dotyczyły.
Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Nastoletni mordercy” CBS Reality zaprasza od 28 maja, w każdą niedzielę o 22:00. Kontynuacja w czerwcu.
Lista odcinków:
1. James Fairweather to najmłodszy brytyjski seryjny zabójca. W wieku zaledwie 15 lat zamordował dwójkę zupełnie nieznajomych mu osób. Miał zamiar mordować kolejne osoby – planował właśnie kolejne zabójstwo, kiedy został aresztowany. Emisja: 28 maja.
2. 15-letnia Lorraine Thorpe została skazana na 14 lat więzienia po tym, jak zamordowała swojego ojca i kobietę o imieniu Rosalyn Hunt. Emisja: 4 czerwca.
3. 18-letni Ben Moynihan został uznany za winnego próby morderstwa trzech kobiet. Śledztwo w tej sprawie było nietypowe – sprawca wysyłał do policji listy, w których zawierał wskazówki dotyczące tego, kim jest. Emisja: 11 czerwca.
4. Sharon Louise Carr została skazana w 1997 roku za zamordowanie Katie Racliffe. Carr śmiertelnie ugodziła nożem swoją ofiarę w 1992 roku – zabójczyni miała wtedy zaledwie 12 lat. Emisja: 18 czerwca.
5. Brian Mark Blackwell był przykładnym uczniem, miał zamiar studiować medycynę. Jednocześnie jednak założył na nazwisko ojca 13 kart kredytowych. Kiedy sprawa się wydała, Brian zamordował obydwoje rodziców. W chwili popełniania morderstw miał 18 lat. Emisja: 25 czerwca.
6. Santre Gayle miał 15 lat, kiedy zostało mu zlecone zabójstwo 26-letniej Gulistan Subasi. Za dokonanie mordu nastolatek miał otrzymać zaledwie 200 funtów. Gayle został skazany na 20 lat więzienia. Emisja: 2 lipca.
7. 17-letni Steven Miles w brutalny sposób zamordował swoją dziewczynę, Elizabeth Thomas. Zwłoki ofiary następnie poćwiartował i umieścił w plastikowych torbach, wzorując się na głównym bohaterze amerykańskiego serialu „Dexter”, którym był zafascynowany. Emisja: 9 lipca.
8. 17-letni Connor i 14-letni Brandon Doranowie to bracia, którzy zamordowali 53-letniego bezdomnego mężczyznę, Kevina Bennetta. Mężczyzna zmarł na skutek odniesionych obrażeń w sześć dni po ataku. Emisja: 16 lipca.
9. Rachel Shoaf i Sheila Eddy miały zaledwie 16 lat, kiedy zadźgały swoją rówieśnicę, Skylar Neese. Emisja: 23 lipca.
10. 16-letni Vincent Parker, zdolny i inteligentny uczeń liceum, w 2013 roku zamordował swoją matkę i ojca. Psychiatrzy orzekli, że nastolatek w chwili czynu był poczytalny. Emisja: 30 lipca.
11. W 2005 roku 19-letni Robert Kupiec morduje Zdzisława Beksińskiego, znanego malarza. Ojciec mordercy był wieloletnim znajomym artysty – wykonywał w jego mieszkaniu drobne prace naprawcze. Nastolatek dokonał mordu po tym, kiedy 75-letni Beksiński odmówił udzielenia mu pożyczki w wysokości kilkuset złotych. Emisja: 6 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *