MediaZapowiedzi TV

National Geographic pokaże najciekawsze efekty wykopalisk w Egipcie

Żyli tysiące lat temu i chcieli pozostać niezapomniani. Przez wieki ślady po nich ukryte były pod tonami piasku i gruzów. Ale dzięki archeologom z każdym rokiem coraz lepiej poznajemy egipskich władców. Dzięki nim zagłębiamy się w świat faraonów takich jak Tutanchamon czy Hatszepsut, o których wcześniej wiedzieliśmy bardzo mało. Kanał National Geographic w lutym przybliży widzom sekrety władców Egiptu w produkcjach „Dolina Królów: miejsce pełne tajemnic” oraz „Sekrety grobowca Tutanchamona”.

 

„Dolina Królów: miejsce pełne tajemnic” – premiera w niedziele od 17 lutego o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Wciągająca, pełna akcji i przełomowych odkryć seria pokazuje prace międzynarodowej grupy egiptologów w najbogatszym źródle wiedzy o starożytności – egipskiej Dolinie Królów. Kamera obserwuje naukowców, którzy w morderczym upale i trudnym terenie, milimetr po milimetrze odkurzają bezcenne znaleziska sprzed czterech tysięcy lat. Przez cały sezon wykopalisk będziemy mieli dostęp na wyłączność do miejsca pracy naukowców, pośród których jest także Polak – dr Zbigniew Szafrański (w piątym odcinku serii). W Luksorze pracuje on z ekipą w najbardziej niesamowitej świątyni w Egipcie, zbudowanej dla drugiej w historii kobiety-faraona – Hatszepsut. Archeolodzy chcą dowiedzieć się więcej o tej enigmatycznej królowej. Dr Szafrański pracuje w tym miejscu od 30 lat i, jak przyznaje, codziennie odkrywa coś nowego. – To niekończąca się historia – mówi.

Polski archeolog wraz z zespołem, chce przywrócić świetność świątyni i złożyć jej zniszczone elementy w całość. Każdy dzień odkrywa przed nimi coś nowego na temat stylu zarządzania i osobowości Hatszepsut.

Badaczom udało się odczytać z malowideł historię o nieustraszonej i wojowniczej królowej, która zbudowała flotę, sama brała udział w bitwach i nie czuła się w niczym gorsza od mężczyzn. Wbrew tradycji sięgnęła po władzę, odbierając ją swojemu przyrodniemu synowi. Na hieroglifach wielokrotnie przedstawiana jest jak mężczyzna, nosząca wszystkie atrybuty faraona – kilt, charakterystyczną chustę w złote pasy oraz doczepianą brodę. Archeolodzy podkreślają, że Hatszepsut nie udawała mężczyzny – nosiła po prostu wszystkie insygnia władzy i oczekiwała takiego samego traktowania, jakie przysługiwało innym władcom. Bardzo chciała też zostać na zawsze zapamiętana, dlatego zamawiała monumentalne budowle, takie jak świątynia w Luksorze.

Po śmierci Hatszepsut, do władzy doszedł w końcu jej przybrany syn Tutmozis III i starał się szybko wymazać ślady po znienawidzonej poprzedniczce. Jej wizerunki były niszczone, a świątynia na cześć nowego świątynia na cześć nowego faraona miała być jeszcze bardziej imponująca. Na nieszczęście Tutmozisa, jego budowla znacznie gorzej przetrwała próbę czasu, wielokrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi. Dr Szafrański zapowiada jednak, że także ta świątynia doczeka się odbudowy.

Seria „Dolina Królów: miejsce pełne tajemnic” pokaże także inne egipskie stanowiska archeologiczne, np. fascynujący grobowiec Tutanchamona odkryty w 1922 roku przez Howarda Cartera. Dowiemy się, dlaczego przez tysiące lat rabusiom nie udało się splądrować pełnej skarbów groty i co znajdowało się w skrzyni, którą zagubił odkrywca grobowca. Odwiedzimy także Qubbet el-Hawa, czyli jedno z największych miejsc pochówku w starożytnym Egipcie, gdzie odnaleziono co najmniej 100 grobów władców Egiptu, którzy rządzili przed faraonami. Czy archeolodzy znajdą coś, co odsłoni przed nami zupełnie nowe oblicze historii Egiptu?

„Sekrety grobowca Tutanchamona” – premiera w niedzielę 17 lutego o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. W środku znaleziono ponad 5000 bezcennych artefaktów. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.

Program „Skarby grobowca Tutanchamona” zbiera najbardziej aktualne fakty na temat sekretów, które były ukryte pod ziemią przez 4 tysiące lat i na ich bazie próbuje odtworzyć jak najwięcej informacji o faraonie.Tutanchamona najczęściej określa się przydomkiem „król-dziecko”, a okazuje się, że jest to pseudonim krzywdzący. Zawartość grobowca przypominała bowiem prawdziwy arsenał i pokazała, że faraon był przede wszystkim… królem-wojownikiem. Świadczyć mogą o tym setki egzemplarzy wyjątkowej broni.

Badacze wyjaśniają, że błędne skojarzenia z Tutanchamonem swoje źródło mają w tym, że tron objął w wieku zaledwie 9 lat, a zmarł jako 19-latek. W starożytnym Egipcie za dorosłego uważano jednak już 14-letniego chłopca, dlatego faraon z powodzeniem mógł prowadzić walki. Co dokładnie znajdowało się w grobowcu króla i jakie wnioski można wyciągnąć z tych znalezisk? Tego dowiemy się ze „Skarbów grobowca Tutanchamona”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *