„Notre Dame w ogniu” na kanale National Geographic
Godzinny dokument specjalny minuta po minucie prześledzi wydarzenia z 15 kwietnia tego roku – błyskawiczne rozprzestrzenianie się pożaru w kolejnych częściach Notre Dame i dramatyczną akcję, w której paryscy strażacy ryzykowali życie, aby ocalić katedrę o 856-letniej historii.
W kwietniu tego roku oczy całego świata w jednej chwili zwróciły się w stronę Paryża, gdzie buchające w niebo płomienie pochłaniały jedną z najbardziej znanych budowli na świecie – katedrę Notre Dame. Tego dnia powstały setki godzin materiału filmowego, zapisanego w telefonach turystów, mieszkańców Paryża i w kamerach strażaków oraz policjantów, którzy brali udział w akcji gaśniczej. Kanał National Geographic połączył wyselekcjonowane nagrania z wywiadami i rekonstrukcjami 3D, by na ich bazie precyzyjnie odtworzyć wydarzenia z kwietnia w programie specjalnym „Notre Dame w ogniu”.
Godzinny dokument da widzom pełen dostęp do wnętrza płonącej katedry i pozwoli uczestniczyć w akcji ratunkowej paryskich strażaków, którzy co chwilę stawali w obliczu pozornie nierealnych wyzwań i balansowali na granicy życia i śmierci, by ocalić ten niepowtarzalny zabytek. Dokument śledzi decyzje podejmowane natychmiast po pierwszym alarmie z czujnika dymu, który miał miejsce podczas wieczornej mszy. Kamery są na miejscu od kluczowych pierwszych chwil, przez siedmiogodzinną walkę o uratowanie katedry aż po następny poranek, kiedy śledczy wchodzą do Notre Dame, by ocenić skalę zniszczeń i znaleźć odpowiedź na pytanie, co było przyczyną tego niewyobrażalnego zdarzenia.
W bezprecedensowej akcji gaśniczej wykorzystano maksymalne zasoby ludzkie i techniczne, jakimi dysponuje Paryż – ponad 400 strażaków z 60 lokalnych jednostek; 13 wozów z ramionami gaśniczymi, które mogą wyrzucać prawie 4000 litrów wody na minutę; dwie łodzie i kilkusetmetrową sieć hydrauliczną do pompowania wody z Sekwany; a także Colossusa, zaawansowanego technologicznie gaśniczego robota odpornego na wysokie temperatury, który może wspinać się po schodach. Akcję z brzegów Sekwany obserwowały w absolutnej ciszy tysiące gapiów.
Program „Notre Dame w ogniu” pokaże, jak uczestnicy sprawnie zorganizowanej akcji ratunkowej, od dowódców w centrum zarządzania kryzysowego, po strażaków, którzy stanęli twarzą twarz z piekielnym ogniem, dokonali niemożliwego. Wśród bohaterów programu znaleźli się m.in. gen. Jean-Claude Gallet, szef paryskiej straży pożarnej, jego prawa ręka i dowódca operacji ratowniczych, generał Jean-Marie Gontier, plutonowa Myriam, która jako jedna z pierwszych ruszyła do walki z żywiołem osiągającym temperaturę 1000 stopni Celsjusza, a także Anelise Borges z Euronews, która jako jedna z pierwszych dziennikarek rozpoczęła transmisję na żywo sprzed katedry.
Pożar, z jakim zmierzyli się paryscy strażacy, można porównać do gaszenia jednocześnie 500 mieszkań. Warunki pogarszały się z każda minutą – płomienie rozdmuchiwane przez wiatr po średniowiecznej więźbie dachowej, pochłaniały kolejne dębowe belki. Spływający z dachu stopiony ołów zagrażał cennym dziełom sztuki, witrażom i przedmiotom kultu, w tym Koronie Cierniowej, którą miał podczas ukrzyżowania nosić Chrystus. Żółty dym unoszący się nad Notre Dame mógł sygnalizować tylko jedno – skrajnie toksyczne opary. Kiedy wydawało się, że nie może być gorzej, iglica zamontowana pod koniec XVIII wieku zawaliła się i w kilku miejscach przebiła sklepienie. To sygnał do natychmiastowej ewakuacji, ale przed świtem trzeba jeszcze zdecydować, w jaki sposób zabezpieczyć dzwonnicę, by osiem masywnych dzwonów nie rozbiło wieży i nie pociągnęło za sobą całej konstrukcji.
Katedra Notre Dame, zbudowana w ciągu stu lat od położenia pierwszego kamienia w 1163 roku, przetrwała wojny religijne, Rewolucję Francuską i okupację nazistowską podczas II wojny światowej. Jak to się stało, że tak niespodziewanie mogła zostać zniszczona? Podczas gdy śledczy nadal badają przyczyny pożaru – czy był to niedbale rzucony niedopałek papierosa, a może zwarcie elektryczne – Notre Dame, dzięki szybkiej reakcji i niestrudzonym wysiłkom paryskiej straży pożarnej, wciąż pozostaje ozdobą francuskiej stolicy i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc.Film „Notre Dame w ogniu” został wyprodukowany przez Galaxie Presse dla National Geographic. Po stronie Galaxie Presse reżyserami byli Simon Kessler, Fabrice Gardel i Josselin Mahot, a Thierry Caillibot pełnił funkcje producenta wykonawczego. Po stronie National Geographic szefem ds. treści europejskich był Matt Taylor, a Marika Puiseux była dyrektorem ds. programowania i rozwoju we Francji.
„Notre Dame w ogniu” – premiera w niedzielę 15 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic