Nowi astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej w TVP Nauka
fot. ESAW środę, 23 listopada o godz. 14:00 TVP Nauka zaprasza widzów na transmisję konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), podczas której zostaną ogłoszone wyniki naboru na astronautki i astronautów ESA.
W studiu TVP Nauka gośćmi Marty Kielczyk i Michała Juszczakiewicza będą: gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta, Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej oraz dr Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Zaproszeni skomentują wyniki naboru, przybliżą kulisy rekrutacji, wymagania jakie muszą spełnić kandydaci oraz wyzwania jakie czekają przed astronautami.
Ogłoszenie przez ESA wyników naboru to ważny moment, gdyż wybrani astronauci będą uczestniczyli nie tylko w lotach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale mogą też liczyć na loty w pobliżu Księżyca, a może nawet na postawienie stopy na Srebrnym Globie. Emocje będą tym większe, że ESA wybierze zaledwie od czterech do sześciu astronautów oraz około dwudziestu rezerwistów z ponad 22,5 tys. osób, które zgłosiły swoje kandydatury. Wybrani dołączą do elitarnej grupy siedmiu, aktywnych obecnie, europejskich astronautów. O pracę tę starają się kandydaci z 22 państw członkowskich ESA i trzech państw stowarzyszonych.
Z Polski, która należy do ESA od roku 2012, zgłosiło się 549 osób. Polacy po raz pierwszy mogli wystartować w konkursie, ponieważ ostatni odbył się w 2008 roku. W obecnej edycji ESA po raz pierwszy umożliwiła aplikowanie kandydatom z niepełnosprawnościami. Do lotu w kosmos zgłosiło się 257 osób z niepełnosprawnością fizyczną. 549 wniosków, które wpłynęły z Polski oznacza, że na każdy milion Polaków 14 osób chciałoby zostać astronautami. O tym, jak ostre są kryteria wyboru świadczy fakt, że po wstępnej selekcji do kolejnego etapu przeszło 22 Polaków. Czy któremuś uda się dołączyć do korpusu astronautów ESA? O tym widzowie TVP Nauka przekonają się już w środę, 23 listopada.
Transmisja konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej w TVP Nauka w środę, 23 listopada o godz. 14:00
Retransmisja wydarzenia w TVP Nauka w czwartek, 24 listopada o godz. 21:10