Internet & Gry - Reklama

NTT System w I kwartale

NTT System, jeden z czołowych producentów sprzętu komputerowego i dystrybutor IT w pierwszych trzech miesiącach roku wygenerował zysk przed opodatkowaniem w wysokości 687 tys. zł, zaś zysk netto w tym samym czasie wyniósł 530 tys. zł. Są to wyniki niższe od uzyskanych w tym samym okresie 2016 r., gdy zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1 451 tys. zł, a zysk netto – 1 110 tys. zł. Nieznacznie zmniejszyły się przychody Spółki z ponad 125 mln zł w pierwszym kwartale 2016 r. do prawie 123 mln zł.

 
Spadek wynikał ze zmniejszenia się sprzedaży sprzętu komputerowego, przede wszystkim mobilnego, ale również stacjonarnego.
– Od zeszłego roku notujemy bardzo duże spadki w sektorze publicznym. Od dłuższego czasu obserwujemy zmniejszanie się popytu na komputery również na rynku detalicznym – mówi Tadeusz Kurek, prezes NTT System. – Cała branża spodziewała się, że wprowadzenie na rynek maszyn z intelowskimi procesorami siódmej generacji ożywi sytuację, ale tak się nie stało.
Zdaniem prezesa NTT System, choć z technicznego punktu widzenia najnowsze jednostki Intela są dużo lepsze od swoich poprzedników, to zmiana generacji nie spowodowała spektakularnych zmian w funkcjonalności sprzętu, a chyba tylko tym można obecnie zachęcić klientów do zmiany aktualnego komputera na nowy.
– Komputery z najnowszymi procesorami są lepsze, ale znaczącej części użytkowników wystarczają te, które posiadają. Dodatkowo nowe, wyższe o około 20 proc. ceny nie zachęcają do spontanicznej wymiany sprzętu, szczególnie, że obecne smartfony spełniają coraz więcej funkcji komputera osobistego.dodaje Tadeusz Kurek. – Obawiam się, że póki globalni producenci nie zaproponują jakiegoś rewolucyjnego rozwiązania, sytuacja nie ulegnie zmianie co najmniej do końca wakacji, a może dłużej. Dlatego obecnie skupiamy się na zwiększaniu aktywności w segmencie usług, sprzedaży sprzętu własnych marek oraz dystrybucji komponentów.
W minionym kwartale, w Grupie Kapitałowej NTT System najbardziej zmniejszyła się dystrybucja komputerów i tabletów innych producentów. Przychody uzyskane z tego tytułu wyniosły 67 887 tys. zł (w pierwszym kwartale 2016 r. – 79 856 tys. zł). Spała też sprzedaż oprogramowania z 1 911 tys. do 1 496 tys. zł. Z kolei odnotowano wzrosty w sprzedaży wszystkich pozostałych grup produktowych takich jak: dystrybucja podzespołów, akcesoriów, peryferii i elektroniki użytkowej – 43 973 tys. zł (42 836 tys. w 2016 r.) oraz sprzedaż produktów produkcji własnej i przetworzonych – 8 727 mln zł (6 893 mln w 2016 r.).
O prawie 25 proc. wzrosły też przychody z tytułu świadczenia usług z 671 tys. w I kw. 2016 do 837 tys. w minionym kwartale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *