Ochrona OneDrive od WithSecure. Bezpieczeństwo współpracy w chmurze
Firma WithSecure (dawniej znana jako F-Secure Business) wprowadza nową warstwę ochrony w swojej chmurowej platformie – WithSecure Elements. Dodatek OneDrive Protection skanuje i analizuje w czasie rzeczywistym pliki przechowywane w usłudze Microsoft OneDrive.
Odpowiedź na potrzeby organizacji
Ochrona pracy zdalnej jest dla wielu firm najważniejszym wyzwaniem związanym z cyberbezpieczeństwem. Ostatnie badanie WithSecure wykazało, że zapewnienie ochrony opartych na chmurze aplikacji do współpracy, takich jak Microsoft 365 i Salesforce, było jednym z pięciu najczęściej wskazywanych priorytetów w zakresie bezpieczeństwa wśród organizacji.
Stosowanie narzędzi współpracy opartych na chmurze jest obecnie bardzo popularne, a dla wielu firm wręcz kluczowe. Jednak to środowisko, do którego niektóre organizacje musza się jeszcze dostosować – wskazuje Leszek Tasiemski, szef działu produktów w WithSecure. – Popularność narzędzi chmurowych, przy jednoczesnym braku zabezpieczeń sprawia, że są one atrakcyjnym wektorem ataku.
Badanie WithSecure potwierdza tę tezę – jeden na czterech respondentów wykrył ukierunkowany atak na swoje środowiska chmurowe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. W przypadku jednego na pięciu badanych zdarzyło się to więcej niż jeden raz.
WithSecure Elements – bezpieczeństwo chmury
WithSecure Elements to oparta na chmurze platforma zabezpieczająca. Firmy mogą dzięki niej przekazać ochronę swoich zasobów zaufanemu dostawcy usług lub zarządzać nią we własnym zakresie. Zapewnia ona elastyczność w wyborze potrzebnych funkcji za pomocą specjalistycznych modułów: ochrony punktów końcowych, wykrywania i reagowania na zagrożenia, zarządzania podatnościami oraz ochrony współpracy.
OneDrive Protection to nowy dodatek do WithSecure Elements Collaboration Protection. Pliki przechowywane na OneDrive użytkowników są dzięki niemu analizowane w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem wieloetapowej analizy treści. Są skanowane i sprawdzane podczas przesyłania na OneDrive, a następnie monitorowane w sposób ciągły – w tym przy każdej modyfikacji.
Pliki uznane za złośliwe są uruchamiane i dogłębnie analizowane w bezpiecznym, odizolowanym środowisku w chmurze. Wszelkie wykryte złośliwe treści (takie jak wirusy, trojany, ransomware i inne złośliwe oprogramowanie) są wykrywane, blokowane lub usuwane.
W dalszym ciągu rozwijamy produkt WithSecure Elements, który będzie obejmować kolejne platformy i narzędzia współpracy. Skupimy się na analizie zachowań użytkowników, wykrywaniu zagrożeń w chmurze, w tym nowych zastosowań phishingu i reagowaniu na nie w czasie rzeczywistym. Położymy nacisk na rozumienie relacji między tożsamościami, zasobami w chmurze i urządzeniami. Wszystko po to, aby zapewnić osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo natychmiastową i pełną świadomość sytuacyjną. Umożliwi to kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem z poziomu jednego ekranu – niezależnie czy dotyczy ono chmury, infrastruktury fizycznej czy aplikacji – podkreśla Tasiemski.
Ochrona Microsoft OneDrive for Business jest automatycznie dołączana do wszystkich subskrypcji WithSecure Elements Collaboration Protection, a więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.withsecure.com/en/expertise/resources/withsecure-launches-comprehensive-onedrive-protection
Źródło danych:
WithSecure 2022 B2B Market Research – badanie online z udziałem 3072 respondentów przeprowadzone w maju 2022 roku w 12 krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, USA, Kanada i Japonia). Respondenci byli decydentami lub osobami mającymi wpływ na decyzje w swoich organizacjach w zakresie zakupu produktów i usług zapewniających bezpieczeństwo IT, chmury lub sieci.