Olga Mickiewicz w zarządzie Radia 357
Spółdzielnia Twórców Radia 357 skupiająca członków zespołu redakcyjnego wybrała swoich przedstawicieli do zarządu radia. Desygnuje ona dwie osoby do pięcioosobowego zarządu. W głosowaniu wybrano Ewę Mieczławską (na drugą kadencję) i Olgę Mickiewicz. Kadencja zarządu trwa rok. Radio 357 jest finansowane przez społeczność Słuchaczy – obecnie regularnie wspiera je ponad 43 tysiące Patronów. W najnowszym badaniu Krajowego Instytutu Mediów Radio 357 osiągnęło 11,9% – to drugi wynik słuchalności przez Internet wśród wszystkich rozgłośni nadających online.
Zespół Radia 357 wybrał przedstawicieli do zarządu
Formalne zaplecze Radia 357 tworzą trzy podmioty prawne. Jego głównym elementem jest spółka komandytowa. Jej wspólnikami są Spółdzielnia Twórców Radia 357, w skład której wchodzą członkowie zespołu redakcyjnego, oraz 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jako komplementariusz zarządza bieżącą działalnością radia. Wspólnikami w spółce komandytowej, obok Spółdzielni Twórców i 357 Sp. z o.o., są również Marek Niedźwiecki i Kuba Strzyczkowski.
– Miniony rok udowodnił, że nasza struktura własnościowa sprawdza się w praktyce. Jej celem jest zagwarantowanie sprawnego funkcjonowania radia i jego dalszy rozwój. Ważne jest bardzo mocne uwzględnienie w niej naszego zespołu – twórców Radia 357. Stąd istotna rola spółdzielni, która desygnuje dwie osoby do zarządu radia – wyjaśnia Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357.
Aktualny skład Zarządu na kadencję 2022/2023
Codzienne funkcjonowanie radia koordynuje 5-osobowy zarząd spółki z o.o. W nowej kadencji tworzą go:
– Krystian Hanke – odpowiedzialny za kwestie komunikacji wewnętrznej
– Olga Mickiewicz – odpowiedzialna za rozwój oferty programowej, w tym podcastów
– Ewa Mieczławska – koordynująca kwestie kadrowe, a także rozwój aplikacji i strony internetowej
– Paweł Pobóg-Ruszkowski – dyrektor finansowy
– Paweł Sołtys – koordynujący kwestie marketingu, sprzedaży, techniki, komunikacji oraz rozwoju biznesowego, dodatkowo pełniący funkcję prezesa zarządu
Ewa Mieczławska będzie kontynuowała swoją pracę w drugiej kadencji, a Olga Mickiewicz dołącza do zarządu 357 Sp. z o.o po raz pierwszy. Obie reprezentują w nim Spółdzielnię Twórców.
Audycje i podcasty dla wymagającego słuchacza
Olga Mickiewicz zajmie się w zarządzie koordynacją rozwoju oferty programowej Radia 357 – audycji emitowanych na żywo oraz podcastów.
– To esencja tego, co robimy. Wyróżniają nas właśnie treści audio przygotowywane przez, moim zdaniem, najbardziej różnorodny radiowy zespół w Polsce. Moją rolą jest tak ułożyć ich pracę, żeby mieli warunki do tworzenia na sto procent swoich możliwości. By nas nieustannie zaskakiwali pomysłami i rozwijali swój niezwykły potencjał. Wspólnie bardzo konsekwentnie budujemy mocną ofertę audycji i podcastów, które przyciągną wymagającego słuchacza – wyjaśnia Olga Mickiewicz.
Olga Mickiewicz od 2010 roku pracowała w Polskim Radiu – początkowo w Czwórce, a od 2014 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu. W 2016 roku była nominowana do nagrody Grand Press za reportaż “Śmieszno i straszno” oraz została laureatką międzynarodowej Ake Blomstrom Award. W 2017 roku otrzymała główną nagrodę w kategorii „Wspieranie młodych talentów” w konkursie SDP, za reportaż radiowy „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”. Za ten reportaż otrzymała również Stypendium im. Jacka Stwory. Przez dwa lata reprezentowała Polskę w Komisji Dokumentalistów przy Europejskiej Unii Nadawców. W lutym 2021 roku dołączyła do zespołu Radia 357.
Zróżnicowana i ambitna oferta programowa
W zarządzie Olga Mickiewicz zastąpi Katarzynę Pruchnicką, która koordynowała kwestie programowe od startu radia w styczniu 2021 roku.
– Praca w zarządzie to ogromna frajda, ale też niewyobrażalny ogrom obowiązków. Szczególnie na początku, gdy wszystko trzeba zbudować od nowa. To był intensywny rok. Jestem bardzo dumna z tego, co udało się w tym czasie stworzyć. Zbudowaliśmy zróżnicowaną i ambitną ofertę programową. Uznałam, że to dobry moment, by przekazać ten obszar kolejnej osobie. I niezwykle cieszę się, że to właśnie Olga. Zajmie się nim świetnie. A sama z największą radością wrócę do najbliższej mi pracy dziennikarskiej. Będzie mniej narad i telekonferencji, a za to więcej moich audycji na antenie. Stęskniłam się za nimi, wiem, że słuchacze trochę też – mówi Katarzyna Pruchnicka.
Oprócz znanej już słuchaczom audycji “Bistro”, która wróciła po przerwie Katarzyna Pruchnicka przygotowuje także antenową nowość zatytułowaną “Polska na kozetce”.
– Wspólnie z Dorotą Mintą bierzemy na warsztat temat psychologii i psychoterapii w ich bardzo praktycznym wymiarze. Wcześniej pandemia, teraz wojna sprawiły, że coraz więcej osób potrzebuje wsparcia psychologicznego. Chcemy im pomóc – wyjaśnia Katarzyna Pruchnicka.
Radio 357 drugim radiem w Polsce pod względem słuchalności online
Krajowy Instytut Mediów opublikował raport “Badania konsumpcji treści audio”. To pierwsza próba uwzględnienia w badaniach słuchalności także rozgłośni internetowych. Wśród stacji radiowych nadających online Radio 357 z wynikiem 11,9% uplasowało się na drugim miejscu – za RMF FM (20,2%). Miejsce trzecie zajęły ex aequo Radio ZET i Radio Nowy Świat (7,9%).
– Tak wysoka pozycja Radia 357 to sukces całego zespołu. I ogromna praca Kasi Pruchnickiej nad wymyśleniem i zbudowaniem naszej oferty programowej, opartej o potencjał drzemiący w naszych twórcach. To też dowód, że jest duże zapotrzebowanie na treści audio wysokiej jakości, które nas wyróżniają. Pamiętajmy przy okazji, że jednolity standard pomiaru radiostacji internetowych dopiero się tworzy, więc wyniki traktujemy z jednej strony jako pozytywną recenzję, a z drugiej – mamy świadomość, że sposób wyliczania słuchalności będzie się jeszcze docierał. Dobrze w każdym razie, że wreszcie rozgłośnie online zostały uwzględnione w badaniach. Przy okazji gratulujemy pozostałym zawodnikom na podium. To dla nas duża rzecz stanąć na pudle między RMF i Zetką. Fajnie, że udało się na nie wskoczyć także RNŚ – mówi Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357.